Michael Freeman: DSLR naučte se fotografovat digitální zrcadlovkou

Michael Freeman: DSLR naučte se fotografovat digitální zrcadlovkouDSLR je zkratka pro Digital Single-Lens Reflex camera neboli lidově řečeno digitální zrcadlovku, kterou dnes již zakoupíte (i se základním objektivem) za necelých patnáct tisíc. Není proto divu, že si ji pořizují i naprostí amatéři, sváteční fotografové či uživatelé analogových zrcadlovek.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Řadíte-li se do uvedených skupin, ale přesto nechcete na své nové zrcadlovce používat jen automatický režim, ba přímo hoříte touhou vymáčknout z ní takové fotky, jako obdivujete v galeriích známých fotografů, pak vás čekají hodiny a hodiny čtení informací v knihách i na webu a měsíce vlastního focení a zkoušení. Nuže proč tuto cestu nezačít rovnou s recenzovanou publikací – bude to mít pro vás tu výhodu, že vás seznámí téměř se vším, co s digitálními zrcadlovkami souvisí.

Úvod knihy je věnován historii a teorii, autor zde popisuje, jak zrcadlovka pracuje, kde a jak vzniká obraz, jaké existují čipy, objektivy a další příslušenství, kam postupuje vývoj, atd. Přitom ale stíhá zabíhat i do velkých detailů – srovnává například dynamický rozsah pěti zrcadlovek, popisuje zónový systém, či metody stabilizace obrazu.

Následující část se věnuje procesu zpracování fotografie – tedy cestu od vyfocení až po finální papírový (či digitální) snímek. Součástí tohoto procesu je samozřejmě úprava na počítači a tak nesmí chybět popis a nastavení potřebného hardwaru a softwaru – kalibrace monitoru, archivace dat, výběr vhodných snímků, jejich úpravy a optimalizace (úpravy barev, úrovní, stínů, světel, techniky ostření), zpracování fotek ve formátu RAW, příprava k tisku, vlastní tisk.

Zpracování fotek v grafickém editoru (zde se používá Adobe Photoshop) je tak obsáhlý, že si v knize vyžádal vlastní sekci. V ní jsou uvedeny ty nejdůležitější postupy, které by měly vaše fotografie značně vylepšit – retušování, redukce šumu, korekce zkreslení objektivu, korekce perspektivy, nastavení barev, selektivní zaostření, tvorba HDRI, fotomontáží, panoramat, přidávání vizuálních efektů.

Poslední kapitoly knihy se věnují převodu filmu do digitální podoby (skenováním negativů či snímků) a způsobům exportování (předání) výsledných dat – vytváření miniatur pro web, nahrávání na server, prodeji fotek.

Jak vidíte, autor dokázal do cca 250 stran formátu A5 nahustit spoustu informací a ještě při tom poměrně často zajít do velkých podrobností. Text je doplněn velkým množstvím doprovodných obrázků a hlavně různých boxů a tabulek s vysvětlivkami a doplňujícími informacemi (občas je těch doplňujících boxů mnohem více než vlastního textu).

Kniha není zcela dokonalá, mnohdy je velmi stručná a předpokládá již nějaké znalosti s fotografováním, či s ovládáním různých programů (zejména Photoshopu). Rozhodně ale je výborným odrazovým můstkem pro vaše další bádání.

Hodnocení: 9/10

Michael Freeman: DSLR naučte se fotografovat digitální zrcadlovkou; Zonerpress 2007, 256 stran, 400 Kč, ISBN: 978–80–868–1519–4

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce