Návod na zabudování STATICKÝCH Google maps do vašich stránek

Věděli jste, že Google nabízí pro zabudování do vašich stránek i statické mapy? Je to skvělá volba v případě, že potřebujete rychle zobrazit mapu a nechcete čekat na načítání JavaScriptů, případně pokud budujete web bez JavaScriptu.

Jediné co musíte udělat, je vložit značku IMG, odkazující se na server Googlu, přičemž parametry v odkazu definujete, co se má na mapě zobrazit.

Malá ukázka:

http://maps.google.com/staticmap?
size=440x440&
key=YOUR-API-KEY&
markers=50.087662,14.423784,reda|50.08458,14.416553,greenc
Hotel U Zlatého jelena a U Červené židle

Co vše můžete mapám nastavit:

  • velikost mapy (maximum je 512×512 pixelů), Google ji vrací ve formátu GIF
  • přiblížení mapy a souřadnice jejího středu (tyto parametry jsou nepoviné, pokud použijete značky – viz dále – neboť v takovém případě se vše nastaví automaticky)
  • značky – „špendlíky zapíchané do mapy“ – u každé je nutné nastavit jejich souřadnice (latitude a longitude), nepovinně pak barvu a zobrazované písmenko.

K tomu, abyste mohli mapy používat, musíte mít opět vygenerovaný Google Maps API Key (získáte jej na webu Google Maps).

Na možnost zabudování statických map jsem narazil u konkurenční služby – multimap.com a hned mě zajímalo, zda Google také něco takového nabízí. Nabízí, ale s trochu jinými možnostmi – každá z uvedených služeb má své pro i proti (multimap neumožňuje barevné špendlíky, ale navíc dokáže zobrazit třeba trasu).

Ještě jeden dovětek: než jsem stihl článek publikovat (nechal jsem jej přes víkend uležet), tak Janek vydal zprávu o tom, že Google uvolnil průvodce pro vytváření statických map. Průvodce ale není zcela dokonalý – umožní vám dát na mapu jen jednu značku, ale jako úvodní krok pro získání API klíče a nastavení několika parametrů přijde tento průvodce k duhu.

Pár odkazů na závěr

Komentáře

1
Michalek
25 únor 2008, 13:27

Na jeden web už jsem to nahodil a funguje to suprově, jenom na jedno upozornění se zapomíná

„Use of the Google Static Maps API is subject to a query limit, of 1000 unique image requests per user per day.“

Snad to časem zvednou.

 
2
29 únor 2008, 03:47

Minulý rok jsem použil API od mapy.cz a musel jsem to po chvíli zrušit, protože stránka se načítala nekonečně dlouho. Místo toho jsem na ní jen umístil link na mapu.

Pro mapy.cz jsem se tenkrát rozhodl po přečtení spousty recenzí, které shodně tvrdily, že jsou rychlejší než mapy od google. Máte někdo tušení, jaká je situace dnes (mám teda na mysli použití API, kdy uživatel může pracovat s mapou – ne statické mapy)?

 
3
jancek
18 březen 2008, 16:37

Zaujimalo by ma, ci sa da ako parameter pre „spendlik“ pouzit aj adresa. Totiz latitude a longitude zistovat pre kazdy objekt, ktory tam chcem zobrazit mi pride zlozite…

 
4
18 březen 2008, 17:20

Dobry tip, ale ako pripomina komentujuci c. 1 – obmedzeny 1000 poziadavkami. Ako vychodisko by som videl nacitanie obrazu raz za den z Google API a ulozenie do lokalnej cache. To uz ale obnasa otazku mozneho porusenia API pravidiel.

 
5
keff
23 duben 2008, 03:39

ad 1,4 – staticky obrazek stahuje klient, google nema moznost zjistit web na kterem byl obrazek uveden, limit je tedy na jednu ip adresu uzivatele (aneb jedna ip muze shlednout 1000 statickych googlemap denne). Pise to v dokumentaci i google.

 
6
23 duben 2008, 12:09

[5] Tak to bohužel neprojde vzhledem k tomu, že odkaz obsahuje unikátní Google Maps API klíč. Takže onen limit není na IP, ale na API klíč.

 
7
13 březen 2009, 21:59

Pokud chcete misto spendliku svoji vlastni ikonu nebo pokud chcete v okenku svuj vlastni text (html), je to na netu par generatoru, staci vygooglit. Napr. Google map generator na http://www.map-generator.org

 
8
24 duben 2009, 05:09

ahoj, lze mapu použít pro zobrazení online uživatelů a uživatelů nedávno prohlížejícíh konkrétní web podle jejich IP adres?

Chci to pro chat http://bozz.cz (registrace není nutná)

Barevně to pak potřebuji rozlišit podle času poslední aktivity..

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce