Robert Penn: Záleží jen na kole

Robert Penn: Záleží jen na koleKdyž jsem nedávno dočetl knížku Born to Run (Zrozeni k běhu), byl jsem přímo nadšen a začal jsem ještě více běhat (dokonce jsem to zkusil i naboso) a půjčovat si knihy o běhání a cyklistice. Bohužel na nic moc zajímavého jsem nenarazil. Ale pak jsem si vzpoměl na kolegou cyklistou doporučovanou knížku o kole – docela ji vychvaloval, i když podle toho co říkal to bylo něco dost jiného, než jsem hledal, ale stejně jsem si ji od něj půjčil. Říkal jsem si, že by to mohlo být nakonec něco motivujícně nakopávajícího.

No nebylo. Kniha je o tom, jak si jeden nadšenec skládá své kolo snů z těch nejlepších (a nejdražších komponent) za kterými jezdí po celých Spojených Státech a Evropě. Ale ten hlavní příběh není to hlavní, od něj se totiž odpojuje spousta historických a odborných odboček, které jsou plné zajímavostí, faktů a souvislostí! Ke každé komponentě, kterou autor pro své kolo vybírá, se váže nejen příběh o tom, kam pro ni jel, jak si pokecal s výrobcem a obhlídnul způsob výroby. Nene, je tam toho mnohem víc – u každého kousku této skládačky (no to není nejlepší slovo v tomto kontextu, protože se nejsedná o skládací kolo, ale o kolo silniční) rozebírá její historii, kdy se poprvé objevil její prapraprapřed­chůdce, kdo ji vynalezl, co to všechno způsobilo a ovlivnilo (včetně takových detailů. jako kdo a kdy ji měl poprvé na Tour de France a jiných závodech) a také jak vypadal její vývoj. Autor to bere to patřičně zeširoka, uvádí souvislosti, které by vás v současnosti ani nenapadly. Však má také o čem psát, kolo ovlivnilo masy lidí a odvětví na celém světě (feminismus, sport, doprava, …).

Díky množství faktů, citátů a zajimavostí je lepší knihu číst po menších dávkách, lépe si ji tak vychutnáte a déle vám vydrží. Kdybych si měl dělat výpisky všech zajímavostí, které mě zaujaly, tak bych opsal polovinu knížky, ale jen pro nalákání jich pár uvedu:

  • kolo způsobilo migraci obyvatelstva (umožnila dojíždet dělníkům z větší vzdálenosti)
  • v roce 1974 literární historik Augusto Marinoni objevil náčrtek kola (víceméně tak jak jej známe) v kresbách Codex Atlanticus od Leonarda da Vinciho zroku 1493, vyvolalo to obrovský poprask a až později se ukázalo, že to je podvrh.
  • myšlenka na horské kolo vznikla v 70. letech v partě nadšenců, co závodili ve sjezdu z Mount Tam (tento závod se jmenoval Repac), v roce 1981 pak začala sériová výroba, 1985 tvořily horská kola 5% pod9l na trhu kol a o deset let později již 95 procent.
  • kola byla také u začátku moderního sportu, tak jak jej známe dnes – od roku 1878 se jezdily nonstop šestidenní (6 dní a 6 nocí) závody na zastřešené oválné dráze – Bill Cann ujel 1756 km, v roce 1903 se jel nejstarší cyklistický závod na silnici Paříž-Brest-Paříž (1200km), který se stal inspirací pro Tour de France, v roce 1897 zajel Charlie Miller na šestce v Madison Square Garden 3 369 km.

Pokud vás alespoň trochu zajímá kolo a cyklistika, pokud alespoň trochu jezdíte na kole, pak byste tuto knihu rozhodně neměli minout bez povšimnutí. Sice vás nenakopne do častějších a větších cyklovýkonů, ale ty historické souvislosti a moře dalších informací jsou v ní podávány velmi srozumitelně a hlavně čtivě. Až budu knížku vracet, tak si hned koupím svůj výtisk, protože už teď vím, že se k ní chci v budoucnu vrátit a znovu se začíst do úžasné historie bicyklu.

P.S. Výsledná cena poskládaného kola „pro každodenní ježdění“ byla nakonec 3500 liber (111 000 Kč).

Hodnocení: 10/10

Robert Penn: Záleží jen na kole (It’s All About the Bike); nakladatelství Dokořán s.r.o. 2012, 230 stran, 298 Kč, ISBN: 978–80–7363–409–4

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

5 Komentářů

  1. Mira
    14. 11. 2012

    No jak to tak čtu, přijde mi, že jsem to viděl jako dokument v televizi, pamatuji si na jeden díl kdy se vypravil do Itálie snad pro přehazovačku ? do Compagnolo, prošel si fabriku a pak se svezl s místňákama co vydělávaj 1100 Eur měsíčně a jezdí na kole za 3500. jestli si to kolo přestříkal na oranžovo-modrý, tak je to určitě ono.

    Jinak, četl jsem 2 knížky od Lance Armstronga a můžu jen doporučit, jedna je o boji s rakovinou a o tom jak začínal, druhá je o závodění a Tour de France. Nevím jestli tě to vytáhne na kolo (mě určitě ano), ale člověk získá povědomí o zákulisí profi-cyklistiky, celou tu alchymii přípravy, strategie týmů… a je to opravdu zajímavý. Také tam zmiňuje doping a co vše musel postupovat při kontrolách na závodech i v soukromí (nechci jeho aféru hodnotit, je na každým jaký si udělá obrázek). Četl jsem to v originále, je to psaný jednoduchou americkou angličtinou, není problém rozumět. Prodává Amazon.

    Odpovědět
  2. Petr Václavek
    14. 11. 2012

    Miro, díky za info. Ten dokument, o kterém píšeš bude o něm a jeho knize – viz jeho stránky http://www.rob­penn.net/?…

    Díky také za tip na knihy od Armstronga, měl jsem v plánu se na ně později podívat, mimochodem Robert Penn se na něj v závěru knihy také odvolává (myslím, že se ten román jmenoval Návrat do života)

    Odpovědět
  3. Petr Václavek
    25. 11. 2012

    Kamarád mi poradil skvělý server s přehledem vydaných knih o kole a cyklistice, tak jej sem dodávám pro další inspiraci: http://cyklok­nihy.cz/

    Odpovědět
  4. Tom
    24. 1. 2014

    Sice jsem tuhle knihu ještě nečetl, ale jestli se vám líbila tato knížka, tak určitě doporučuji cyklo knížky od Honzy Kopky (http://www.jan­kopka.cz/…rech-aljasky), doma jsme je přečetli jedním hltem.

    A pak ještě doporučuji tuto: http://www.kos­mas.cz/…omu-na-kole/

    Odpovědět
  5. Tom
    24. 1. 2014

    Tak jsem ji nakonec objednal 🙂

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky