Dělám weby už nějaký ten pátek a docela mě pobaví, když mi klient slíbí veškeré grafické podklady pro svůj web – hodně často pak dostávám obrázky stažené od konkurence, nalezené Googlem nebo načerno postahované z fotobank s tím, že tam mám umazat copyright, či zamaskovat vodoznak.
Přitom ceny snímků z Royality Free fotobank (alias microstock alias mikrofotobanky) jsou tak nízké, že mně osobně přijde mnohem výhodnější investovat pár dolarů (ceny začínají už na 20 centech!) a legálně si je koupit, než je někde hledat Googlem a žádat autory o svolení. Ale o tom, kde koupit kvalitní fotky jsem psal minule (Kde nakupovat fotky – přehled fotobank pro webdesignery), v tomto článku jsem posbíral odkazy na weby, kde lze sehnat slušné fotky úplně zadarmo. Ovšem počítejte s tím, že výběr bude mnohem menší a kvalita nižší – inu co chcete zadarmo.
V podstatě vím o třech základních zdrojích:
Free sekce na microstock fotobankách
Aby mikrofotobanky přitáhly další zákazníky, nabízí některé fotky zdarma. Buď se jedná o takové, které neměli dostatečnou kvalitu na zařazení do prodejní sekce (například Fotolia, Dreamstime) a nebo fotobanka nabízí jen velmi omezené množství free fotek (ale každý den / týden jiné) , kteří autoři sami nabízí aby přilákali pozornost ke svému portfoliu (Shutterstock).
Odkazy na Free sekce microstock fotobank:
- Dreamstime
- Crestock nabízí i RSS kanál
- Shutterstock – každý týden na úvodní stránce mají jeden vektor a jednu fotku zdarma ke stažení
- Fotolia
- iStock – nabízí free image of the week, free vector of the month a free video of the month
- 123rf
- Pixmac
Počítejte s tím, že na některých fotobankách se musíte nejprve (zcela zdarma) zaregistrovat, před tím, než můžete tyto „free“ fotky stahovat. Také ne každá fotobanka nabízí i vyhledávání ve free sekci.
Výměnou za své fotky / ilustrace
Další možností jak využít microstock fotobanky je stát se jejím přispěvatelem – zaregistrovat se, nahrát tam nějaké vlastní výtvory (fotky, ilustrace, vektory, videa), počkat až se nějaké prodají a pak utržené dolary převést na kredity a za ně si koupit fotky a ilustrace z dané fotobanky. Je to dobrý způsob, jak se k nim dostat bez nutnosti vytahovat svou kreditku z kapsy. A kdo ví, třeba vás to chytne a zjistíte, že to je pro vás docela snadný způsob obživy či přivýdělku. Více informací naleznete v mém starším článku Fotobanky – opravdu je možné vydělávat prodejem vlastních fotek a grafiky?
Převod kreditů podporují tyto microstock fotobanky:
- iStockphoto
- Stockxpert</li>
- Dreamstime</li>
- Fotolia – nemusí se nic převádět, neboť vaše výdělky jsou již v kreditech
- 123RF</li>
Zcela free fotobanky
A konečně existují fotobanky, které nabízí pouze fotky k volnému použití. Vydělávají na reklamě – obsahují spoustu reklamních bannerů na placené fotobanky a nebo při vyhledávání nabízí i fotky z placených fotobank (Stock Xchng a StockXpert).
Seznam Free fotobank
- Every Stock Photo – vyhledávač nad ostatními free fotobankami
- Stock Xchng – asi nejznámnější a nejbohatší (v době psaní článku téměř 400 000 fotek). Ovšem dávejte pozor – u každé fotky můžou být podmínky pro její použití různé.
- Free Foto (120 000 fotek)
- Photo Rack – 28 000 fotek
- Image After Více jak 20 000 fotek a textur (zvlášť vyhledávání a kategorie pro fotky a zvlášť pro textury)
- Morgue File
- Stock Valut – 11 000 fotek
- Free Cepolina Photos vice jak 8 000 fotek
- Public Domain Photos – 8 000 clipartů a 5 000 fotek
- Nations illustrated – více jak 7 700 fotek rozdělených do geografických lokací
- Pixel Perfect Digital – asi 7 500 snínků a ilustrací, z toho více jak 3 000 textur
- Free Photobank 4 700 fotek
- Font Play – 4 200 fotek, bez vyhledávání
- Burning Well 3 500 fotek
- Free Pixels 3 300 fotek
- Turbo Foto – 2 000 (případně 5 000 v jiné sekci) fotek. Pozor na vyhledávání, to se vztahuje k placené verzi fotobanky.
- Free Digital Photos – “tisíce” fotek (bližší číslo nezveřejňují), zdarma k použití v malém rozlišení (640×480), za větší už se platí.
- Databases of Historic Images – ojedinělý projekt – databáze historických fotografií, rozdělených podle roku (1830, 1840 až 1970) a kategorií. Volně k použití do grafických návrhů.
- Free Picture Click – 700 fotek
- Free Stock Photography – asi 700 fotek
- Micro Shots – 600 fotek, převážně detaily různých objektů
- Art Favor – flash, kliparty, fonty, zvuky, vektory – pouze pro nekomerční použití
- Animal Photos Pouze fotky zvířat
- Free Media GOO – fotky, textury, zvuky a flash
- Free Images
- Free Photos Bank
- Big Foto
- Image Base
- Unprofound
- Photo Gen
- Image temple
- Free Range
- Amygdela’s atmosphere
- Open Photo
Fotobanky zaměřené na free textury
- Mega-Tex – 7 500 textur a fotek
- Grunge Textures – 1 200 textur
- Free Texture Maps – více jak 1 000 textur a fotek
- Texture King – 900 textur
- Urban Dirty – 433 grunge, gritty, grimy, slimy textur (ať už to znamená cokoliv)
- Texture Warehouse
- Texturez
- The Texture Barn
- Free 3Ds Textures
- Gaming Textures
- CG Textures
- Amazony Textures
- 2Textured
Nutno ovšem podotknout, že před použitím fotek z free fotobank byste si měli pečlivě prostudovat jejich licenční podmínky – každá má trochu jiné a dokonce i fotky v jedné fotobance můžou mít různé licenční podmínky (někdy to je písemný souhlas autora snímku, jindy nutnost uvedení jména autora, a podobně).
Většinou se ale shodnou v tom, že nabízené fotky lze použít pro soukromé i komerční užití, ovšem zakazují jejich další prodej, jejich použití v logu, webových šablonách, či na potisk hrnků, triček atd.
Osobně dávám přednost placeným snímkům z mikrostock fotobank – jsou kvalitnější, díky velikosti fotobank (řádově více snímků – až 5 miliónů) a dobrému vyhledávání mám hodně široký a hlavně rychlý výběr, a cena je docela směšná (zejména díky tomu, že v těch fotobankách také prodávám).
Nicméně i free fotobanky se někdy hodí, ale je potřeba být obezřetný, pečlivě prostudovat, zda se dá fotka použít tak, jak já zrovna potřebuji. A pak taky je velmi pravděpodobné, že stejnou fotku použije velké množství dalších webdesignérů, což vaší práci na profesionalitě moc nepřidá (například když vidíte profláknuté papírové pozadí z fotobanky Stock Xchng na dvaceti webech, případně jejich vánoční baňku na dvaceti PFkách).
20. 10. 2008
Osobne pouzivam Stock Xchng a zatim si nemuzu stezovat. Nasel jsem tam vsechno co jsem kdy potreboval a zatim si nikdo nestezoval, ze by fotku videl i jinde. Spousta dobrejch fotek je tam se Standart restriction (tj. volne k uziti bez nutnosti kontaktovat autora), nicmene i u tech, kde se musi autor informovat s tim neni nejmensi problem.
20. 10. 2008
Díky za přehled Petře ;o)
20. 10. 2008
Mno a pokud někomu nevadí CC licence dá se použít i flikr.
24. 10. 2008
Pěkný přehled, využíváme většinou Fotolii, ale spoustu snímků si nafotíme sami.
28. 10. 2008
Velmi přínosný článek. Pro web je snad tradiční neustálý nedostatek fotografií. Díky moc.
10. 11. 2008
Souhlasím, taky se mi občas stane, že dostanu od klientů images, který jsou pod copyrightem.
Určitě přínosné odkazy, nějaké z nich používám, ty fotky jsou za hubičku.
10. 11. 2008
Sam pouzivam budto SXC a nebo ?//www.pixmac.com ale u toho Pixmac to asi nebude objektivni, kdyz jsem soucasne designerem UI 🙂
Na druhou stranu, je tam take free sekce. Ale zatim toho tam moc nenajdete.
25. 1. 2009
Achhh jo ja jsem asi uplne pitoma jsem p ocitacovy zacatecnik donutila me nemoc se naucit necemu, co mohu delat doma, protoze nemuzu do prace ale valcim se stahovanim. Jeste se mi nepodarilo nikde zaregistrovat a ni stahnout zadny vektor…. Behem dvou tydnu jsem nacetla vse o Corelu a uz dokazu vytvaret obrazky loga… ale da to praci tak se chci naucit i neco stahnout a popr. jen upravit. Dik za kazdou radu 🙂
15. 4. 2009
Doplnil bych commons.wikimedia.org
5. 11. 2009
Fakt super. Diky! 🙂
23. 7. 2010
mohu ještě doporučit morguefile.com, hodně fotek pod volnou licencí i pro komerční použití bez nutnosti uvádět autora
13. 8. 2010
Dobrý den
Rád bych se zeptal na jednu věc.
Dle mého názoru u většiny běžně nalezených fotek (např. uvedeným googlem) nelze zjistit, kdo je jejich autorem ani příp. rozsah práv k jejich užití.
Co s tím a jak k tomuto vy přistupujete?
Nebo se dají tyto parametry fotky jinak zjistit?
Neumím si představit, že by se např. u webu, kam se umisťují převzaté fotky, měly u každé zjišťovat tyto informace.Stejně tak, když se tvoří web a dostanete fotky ke zpracování.
Myslím, že by to spíše mělo fungovat naopak, tedy že se ozve příp. „poškozený“ autor fotky a ta bude následně stáhnuta nebo se obě strany domluví dle podmínek.
Další věcí je, že pokud chcete skutečně specifickou převzatou fotku na nějaké téma, asi se bez vyhledávače neobejdete, protože v těch databankách nebude, o výběru nemluvě.
Ne vše jde samozřejmě autorsky vyfotit a vytvoření kvalitního nefoto obrázku už je zase otázka větších schopností.
Myslím, že jde o jeden z mnoha začarovaných kruhů (přehnané) politiky práv a licencí.
Jak se na tohle díváte a jaká je vaše praxe?
Děkuji za odpověď.
13. 8. 2010
Zdravím,
to že u fotky nelze dohledat autora neznamená, že ji můžete používat jak se vám zlíbí. Pokud je daný web seriózní, tak si netroufne vědomě publikovat fotku, které nemá ošetřená autorská práva. Naštěstí v poslední době mi připadá, že už na těch lepších webech ubývá fotek s popiskem zdroj: internet.
Něco jiného jsou samozřejmě blogísky náctiletých dětí.
Pokud jakožto webdesigner dostanete k tvorbě stránek od firmy podklady, tak bych to asi moc neřešil – budou to jejich stránky a případná žaloba bude směřovat na tu firmu. Osobně bych se tedy u podezřelých fotek firmy raději zeptal.
V nedávné době naopak isifa žalovala několik firem za neoprávněné používání fotografií a firmy s tím měly docela velké problémy (pokuty v řádu desítek tisíc). Protože dané fotografie „sehnal“ a použil člověk, co jim dělal stránky, takže v podstatě v tom byly ty firmy nevinně.
Naopak by to rozhodně fungovat nemělo, to by bylo dosti zcestné a jen by to nahrávalo zlodějům. Nehledě na to, jak by se vám líbilo, kdybych zjistil, že jste neprávem použil mou fotografii a chtěl bych za to desítky až stovky tisíc? Myslíte, že bychom se dohodli??
Pokud hledaná fotka v databance není, tak si pořád můžete najmout člověka, který vám ji pořídí. Je to drahé, ale je to ta pravá legální cesta.
29. 9. 2010
From the people who brought you animalphotos.info and carpictures.cc, we invite you to our latest site,
http://ookaboo.com/
7. 4. 2011
K článku: Poslední dobou je tohle hodně diskutované téma například na Webtrhu. trošku jsem do toho zašťoural a ono i s free fotkama je dost problémů. Většina z nich totiž nemá MR ani PR, dost často jsou na free fotobankách kradené fotky, licence jako Creative Commons nikdy nebyly dělané pro fotky a tím pádem jsou problematické atd. Víc u mě na blogu http://stockphotography.cz/…kach-zdarma/
jaké s tím máte kdo zkušenosti? Používáte fotky s lidmi bez MR z free fotobank? CC licence z Flickru? Já bych se toho teda hodně bál. Podrobnosti o problémech u CC licencí má na svém blogu detailně rozpitvané i Dan Heller – http://www.danheller.com/blogs.html
Petr [12]: Pokud nevíte čí fotka je, eventuelně pod jakou licencí, nemůžete ji použít. Konec šlus, není se o čem bavit. Pokud bych u někoho na jeho komerčním webu našel svou fotografii, jdu okamžitě za právníkem abychom udělali screen a obratem posílám výzvu + fakturu na minimálně 1000Kč + 100% penále + náklady na právníka a žádné „domlouvání“ nebude.
9. 8. 2011
Ještě bych doplnil stránky http://www.openimagebank.com – stovky fotografií, stahování bez registrace, možnost využít stažené fotografie pro jakékoli účely. Plánováno výrazné rozšíření počtu fotografií.
9. 9. 2011
Dobrý den,
zajímalo by mne, kde sehnat 10 fotek muže a 10 fotek ženy + těchto dvou lidí alespoň 2 společné.
Prosím o radu.
18. 12. 2011
Zbožnujem, ta presne takéto veci som hladal velke diky…
19. 12. 2012
Vectorportal nabízí milióny obrázků ke stažení zadarmo. http://webitech­.cz/…eni-zadarmo/
7. 5. 2013
Zdravím,
dlouho jsem hledala fotobanku, kde bych mohla stáhnout fotky zdarma a použít je pro svoje účely. Tímto jsem Vám chtěla poděkovat za skvělý článek.
Váš blog si přidávám do oblíbených, a budu pravidelně sledovat, o čem píšete.
21. 11. 2013
Moc fotek tu není ale jsou velké a zdarma. A pomalu přibývají nové http://freepix­.eu/
1. 2. 2014
Díky za super seznam zdrojů, něco takového jsem právě hledal!
9. 2. 2014
Pokud chcete fotky zdarma, vyzkoušejte http://www.freephotodb.com – každý den přibývají nové fotky. Pokud máte fotky, které chcete nabídnout také zadarmo, tak není problém se zde prezentovat.
1. 7. 2014
O fotobankách jsem také psal článek – 6× fotobanka pro komerční použití zdarma, probírám zde hlavně ty, ve kterých není nutný zpětný odkaz na autora – vyhýbám se licenci CC-**
21. 9. 2014
Hodně zajímavá je databáze fotek z Flickeru, kde sami uživatelé nastavují licenci. Sepsal jsem návod, jak dávat fotkám správně kredit, aby bylo použití legální a zdarma. http://digitalninomadstvi.cz/…a-a-legalne/
4. 2. 2015
Můžete také využít stránky http://picturefrog.com – fotografie zdarma ke stažení pro osobní i komerční účely.
18. 5. 2015
odně zajímavá je databáze fotek z Flickeru
11. 11. 2015
Další je modernizovaná Fotobanka zdarma http://fotobanka-zdarma.cz/…ails-37.html
15. 1. 2016
Super článek, díky za něj!
Zajímalo by mne, jaká je šance, že někdo zažaluje kvůli autorským právům někoho, kdo si stáhne nějaký obrázek a nějak ho upraví, změní barvy apod. Pokud takto vznikne obrázek jiný, je to vymahatelné?
31. 1. 2016
Platit za fotky haha. No když chcete tak plaťte v tom vám nikdo bránit nebude 🙂
19. 4. 2016
Ahoj,
nedávno jsem sama vytvořila seznam těch nej fotobank s free dostupnými obrázky i ke komerčnímu použití. → http://www.mail-komplet.cz/…pouziti-zda/
Fotobank je určitě spousta, ale pro marketéra jsou stěžejní ty, v kterých se dá lehce zorientovat, jsou seriózní a nabízí velký výběr fotografií, stažení bez registrace.. prostě a jednoduše potřebujeme krásné obrázky bez nějakého zdržování 🙂 V článku najdete mé nejoblíbenější fotobanky.
23. 5. 2016
Hi Petr,
Would you be so kind to change the URL http://www.mega-tex.nl into http://www.highqualitytextures.com or your website’s page
http://petr.vaclavek.com/…o-webdesign/
The new name is High Quality Textures
Thank you in advance
Kind regards,
Ronald
28. 8. 2016
Na mých stránkách http://vector­.stylove.com/ si můžete zdarma stáhnout libovolnou vektorovou ilustraci z několika tisíc pro nekomerční použití. Všechny jsem osobně nakreslil, takže vás nikdo uhánět nebude 🙂
11. 9. 2016
Měl bych dotaz, pan Stach zde uvádí odkaz na svůj článek 6× fotobanka pro komerční užití zdarma, chtěl bych se zeptat právě na Pixabay, zdejší fotografie a zdroje mají licenci CC public domain. jenže jejich profesionální úroveň je tak vysoká, že se mi tomu nechce věřit. Přivítám i reakce ostatních uživatelů
Děkuji
30. 9. 2016
Dobrý den, zajímalo by mě jestli někdo z Vás využivá web energpepic.com ?myslím že z propracovanosti webu je jasné, že se nemusíte bát o stažení a následné použití fotky zdarma už jen díky tomu že mají zde ke stažení certifikát. Využívám je už nějaký ten týden a jsem moc spokojená.
Kate Veleb :)))
20. 11. 2016
Znam docela hodne tech webu:
https://pixabay­.com/
icony https://www.iconfinder.com/
http://freebbble­.com/
https://dribbble­.com/search?…
http://dbfreebies.co/
http://365psd­.com/
http://www.freepik.com/
6. 6. 2017
Česká free photo
http://jeshoots.com/
15. 2. 2018
Fotky zdarma najdete také na stránce
https://www.fotkyzadarmo.sk/
30. 12. 2019
Díky za seznam, jen pro doplnění dávám ten svůj, který aktuálně používám: https://startujemeweby.cz/…k-je-vyuzit/