Týmový projekt ERCase byl původně vypsán na podzim roku 1998. Jeho náplní bylo vytvořit univerzální nástroj pro správu relačních databází. Aplikace měla být univerzální obdobou nástroje Sybase Central od firmy Sybase (http://www.sybase.com). V tomto projektu bylo původně zapsáno šest členů projektového týmu. Protože však po roce dva z účastníků z projektu odešli a projekt byl teprve ve fázi počátku implementace, bylo zbytkem týmu upraveno téma projektu.
Ve skutečnosti byl vypsán softwarový projekt s úplně novým tématem. Jako téma byl zvolen nástroj pro univerzální datové modelování. Projekt dostal název ERCase, v jeho realizačním týmu zůstaly čtyři členové z původního projektu (Květoslav Rydval, Petr Štembera, Jaromír Talíř a Petr Václavek). Projekt ERCase tedy odstartoval na podzim roku 1999 pod vedením Mgr. Davida Bednárka.
Cílem softwarového projektu „ERCase“ bylo vytvořit univerzální nástroj pro modelování datových schémat relačních databází včetně reverzního inženýringu. Cílovou platformou byly zvoleny Windows 2000, jako nástroj implementace byl zvolen C++ Builder firmy Borland.
Univerzálnost nástroje spočívá v možnosti spolupráce s jakoukoliv databází, ke které bude dopsána potřebná knihovna. Aplikace byla v základě rozdělena do dvou základních částí, do takzvané kreslící části a do části dynamické knihovny. Cílem bylo, aby obě části byly na sobě naprosto nezávislé, tedy aby kreslící část byla použita pro jakoukoliv relační databázi. Naopak součástí implementace by měly být knihovny alespoň dvou odlišných databázových systémů. Pro realizaci jsme zvolili databáze firem Oracle a Interbase.
Jedním z hlavních důvodů psát univerzální modelovací nástroj bylo, že dostupné modelovací nástroje mnohdy nevyhovují při praktickém použití. Při návrhu GUI aplikace a logiky „co všechno by takový modelovací nástroj měl umět“ jsme testovali nástroje CaseStudio (http://www.casestudio.com) a PowerDesigner firmy Sybase (http://www.sybase.com). Na trhu jsme nenalezli žádný „volný“ nástroj, oba výše zmíněné se dají pořídit za nemalý peníz. CaseStudio vcelku vyhovovalo našim představám o modelovacím nástroji, chyběla zde však možnost dopsání podpory jakékoliv nové databáze od někoho jiného než od samotného autora, což je pro takový nástroj kritická slabina. Nástroj od firmy Sybase zase nevyhovoval generováním výsledného SQL skriptu, tato možnost u tohoto nástroje skrývá nespočet problémů, takže je v praktickém životě nepoužitelná.
Ukázky aplikace
ERCase v akci – návrh tabulek a relací databáze
Vygenerovaný skript pro cílový databázový server
Stažení aplikace a dokumentace
Uživatelská dokumentace:
Instalační soubor projektu: ercase.msi (1,83 MB)
Verze, která se nemusí instalovat (stačí rozbalit): ercase.zip (1,62 MB)