Pavel Satrapa: Pascal pro zelenáče

Žádný učený z nebe nespadl a ne jinak je to s programátory. Jelikož tedy nepadají z nebe a ani odnikud jinud, musí se programování poctivě naučit. Nejsnadnější cestou, jak se stát jedním z nich, je začít s nějakým jednodušším programovacím jazykem k tomu určeným, jako je třeba Pascal. A jak se naučit programovat v tomto jazyce se dozvíte z knížky (nebo spíše učebnice) známého autora publikací o programování Pavla Satrapy. Jedná se vlastně o nové vydání úspěšného titulu „Začínáme v Pascalu“.

Nemyslete si ale, že po jejím přečtení z vás bude na slovo vzatý odborník na Pascal, k tomu vám bude ještě hodně (hodně a ještě mnohem více hodin programování) chybět. Naučíte se ale základní programovací techniky a hlavně získáte ty správné návyky, které vám umožní psát přehledný a čitelný kód.

Myslím, že popisovat obsah knih, jako je tato, by bylo mrhání místem, ale rozhodně zde musím zmínit pár kapitol, jejichž názvy mě velmi zaujaly: „Pole neorané“, „Šup sem, šup tam, čili vstupy a výstupy“, „Raději organizovat než pracovat“, „Množí se nám množiny“, „Jak jsem byl dynamický“, „Život s Turbo Pascalem (Runtime Error 200)“.

Celá kniha (až na pár výjimek) se při výkladu opírá o standard jazyka Pascal, a je doplněna poznámkami, jak se od tohoto standardu liší Turbo Pascal (v minulé, současné a nejspíše i budoucí době nejrozšířenější překladač tohoto jazyka, tedy nepočítáme-li Delphi).

Publikace obsahuje velké množství názorných příkladů, které jsou k dispozici v elektronické podobě na stránkách autora. A protože se jedná spíše o učebnici, jak jsem uvedl na začátku, naleznete zde několik desítek cvičení, jejichž možná řešení jsou uvedeny na konci knihy.

Kniha je psaná velmi čtivě, poutavě a místy i značně humorně, obsahuje také velké množství rad a dobrých návyků, které velmi vylepší vaše programátorské začátky. Vřele ji doporučuji všem kteří se rozhodli proniknout do tajů programování.

Neokortex, 2000, 253 stran, 199 Kč, ISBN 80–86330–03–6

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky