Přiznám se hned na začátku, že detektivky nemusím. V mládí jsem je nikdy nečetl, zkusil jsem je až v posledních letech s boomem severských krimi. Millénium mě hodně nadchnulo, tak jsem si pak přečetl i jednoho Nesboa, ale zjistil jsem, že dalšího ani moc nemusím. Řekl jsem si tedy, že dám ještě šanci léty otestované klasice a přelouskal dva Poiroty od Agathy Christie, bylo to sice zajímavé čtení, ale od té doby jsem další nečetl a to hovoří asi za vše.
Takže když mi manželka doporučila detektivku s tím, že je tam úžasně vylíčená drsná příroda (další věc, co fakt nemusím – takové to okecávání krajinky, metafory o počasí a líčení krásy kdejaké pampelichy na louce – tuhle vatu automaticky znechuceně přeskakuji), tak mi to vrtalo hlavou tak dlouho (asi den), až jsem otevřel doporučovanou knihu Skála od Petera Maye (první díl trilogie z Ostrov Lewis) a poměrně rychle jí propadl.
Ač je Skála detektivní román, detektivní linie tvoří snad jen jednu třetinu knihy a v podstatě není až tak podstatná, mnohem důležitější a zajímavější je pomalé rozplétání minulosti hlavní postavy – policisty Fina Macleoda, kterého vyšetřování vraždy zavedlo z pevniny zpátky na drsný ostrov Lewis, kde vyrůstal. Konečně poslední třetinu pak tvoří ono líčení drsné přírody a těžkého života obyvatelů ostrova Lewis (součást Vnějších Hebrid na severozápadě Skotska). Netuším, jak to autor dělá, ale tohle byla první kniha, jejíž popis přírody a způsobu života obyvatel mě donutil sednout k počítači, najít na mapách, kde se ostrov nachází, vygooglit pár fotografií z dané oblasti a pak také historická fakta, která v knize zazněla. Byl jsem hodně překvapen, kolik skutečných historických událostí a zvyků z ostrova dokázal autor nenásilně vpravit do děje. Chvílemi jsem si až myslel, že je to kniha podle skutečných událostí.
V druhém díle trilogie – Muž z ostrova Lewis – se společně s Finem vydáme po stopách otce jeho lásky z mládí Marsail. Kniha začíná opět hodně „detektivně“ v rašeliništi se najde mrtvola a z její DNA to vypadá, že se jedná o příbuzného Marsailinina otce. Ten přitom žádného bratra neměl a moc k tomu už říct nemůže, protože trpí demencí. Fin má zase co rozplétat (ač už není detektivem).
Mrtvolou začíná i poslední díl trilogie nazvaný Šachové figurky. Tentokráte jde o mrtvolu v letounu objeveném na dně vypuštěného jezera. Více raději nebudu prozrazovat, ono je těžké popsat děj a při tom neprozradit ty nejzajímavější zvraty.
Autor přímo mistrně propojuje postavy v hlavní dějové lince vyprávěním příběhů z Finovy minulosti, kdy vyrůstal na ostrově Lewis a tím vlastně buduje celý příběh. Informace postupně zapadají na ta správná místa až postupně vypluje na povrch, co se tenkrát vlastně stalo. Vše je přitom realistické, zvraty patřičně nečekané, ale veskrze logické.
Úroveň jednotlivých dílů rozhodně neklesá, jak tomu bohužel bývá u pokračování jiných knih. Na druhou stranu je pravda, že styl a způsob vyprávění je ve všech třech knihách stejný – ničím sice nepřekvapí, ale to bych rozhodně neviděl jako mínus.
Celá trilogie má vizuálně jednotnou a výborně graficky ztvárněnou obálku, o jejím vzniku si můžete přečíst v článku Obálka pod lupou: Trilogie z ostrova Lewis / Peter May
Distributoři této trilogie se jí snaží prodat jako další „severskou krimi“. Osobně si myslím, že to je hodně nešťastné přirovnání, většina severské krimi nesahá knihám Petera Maye ani po záložku. Celou trilogii můžu vřele doporučit (a to nejen milovníkům detektivek), pro mě osobně tato série patří k tomu nejlepšímu, co jsem letos četl a tak teď doufám, že někdo přeloží a vydá v češtině i další tvorbu tohoto autora.
Knihu na recenzi poskytl server palmknihy.cz, kde je celá trilogie k dispozici v elektronickém formátu, některé díly i jako audiokniha.
Hodnocení: 10/10, knihy měsíce, ba i roku
Peter May: Skála; Host 2013, ISBN: 978–80–7294–707–2, 392 stran, 329 Kč
Peter May: Muž z ostrova Lewis; Host 2014, ISBN: 978–80–7294–928–1, 350 stran, 329 Kč
Peter May: Šachové figurky; Host 2014, ISBN: 978–80–7491–236–8, 370 stran, 329 Kč