Petr Klán, Jindřich Jindřich: WWW pro zelenáče

Velmi úspěšná „zelenáčská“ edice nakladatelství Neocortex byla rozšířena o další přírůstek – učebnici WWW. Stejně jako v předchozích publikacích autoři nepředpokládají, že čtenář umí HTML či dokonce některý programovací jazyk. Jediným předpokladem je znalost základní uživatelské práce s počítačem.

Obsahem knihy není pouze jazyk HTML, ale seznámení s Internetem po všech stránkách (což ji vyvyšuje nad obdobné publikace) – od historie, přes používanou kabeláž, protokoly, principy a služby až po již zmíněný jazyk HTML (tedy spíše XHTML). Autoři jdou ještě dále a seznamují čtenáře s programováním na straně klienta i serveru – tedy s JavaScriptem a PHP.

Po kvalitním teoretickém úvodu nastupuje výklad HTML a dalších programátorských technik a já se nedokáži ubránit pocitu, že naprostá většina ukázek zavání spíše teorií a těch, které se v praxi používají je pomálu. Také typografická úprava výpisů zdrojových kódů by mohla být lepší. Naopak příjemně překvapený jsem byl z množství odkazů na další zdroje informací. Na své si přijdou také lingvisti – autoři totiž dokázali obohatit češtinu o několik nových slov: Web server, Web stránka, Web adresa, Web prohlížeč a další. Není mi zcela jasné, proč nepoužili již zažitých výrazů.

Celkově si myslím, že kvalita knihy nedosahuje úrovně ostatních publikací ze série „Pro zelenáče“. Tím ale nechci říci, že je to kniha nekvalitní – je jen průměrná, ale také je to jedna z mála, která popisuje základní principy Internetu.

Hodnocení: 7/10

Neocortex 2002, 317 stran, 249 Kč, ISBN: 80–86330–09–5

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky