Tvorba webů už mě pár let neživí. Zaplaťpánbů za to! Je to totiž čím dál tím složitější obor. Dříve stačil jeden člověk na to, aby vzal předlohu z Photoshopu a rozsekal ji do tabulkového layoutu. Tvorbu webových stránek se každý mohl naučit za víkend (dříve stačilo umět jen HTML) a web si pak udělal během následujícího víkendu.
Dnes je to samé CSS, UX, UI, SEO, přístupnost, responsibilita, AMP a na tvorbu webu potřebujete celý velký tým (tedy pokud chcete, aby dobře fungoval a splňoval všechny současné standardy). No jak jsem řekl, jsem rád, že už jsem z toho vypadl a pozoruji to spíše z povzdálí, abych byl v obraze až budu zase bastlit nějaký ten web pro sebe, nebo spíše až budu hledat někoho, kdo mi ho udělá. Proto jsem byl hodně rád, když se ke mně dostala kniha Vzhůru do AMP od Martina Michálka a Robina Pokorného, protože první uvedený autor umí dobře psát knihy o nových technologiích ve webdesignu pro běžné nebo začínající webaře (viz zde dříve recenzované jeho knihy Vzhůru do CSS3 a Vzhůru do (rezsponzivního) webdesignu).
Cože to tedy ono AMP vlastně je? AMP znamená „Accelerated Mobile Pages“, je to technologie, která dokáže urychlit zobrazení vašich stránek klientovi a to nejen na mobilu. Podrobněji a lépe vám to autoři vysvětlí hned v první kapitole, kde zodpoví také další otázky – proč AMP používat, co vám to přinese, jak tato technologie funguje a jaké měla (a má) nedostatky.
Zatímco první kapitola byla určena technikům i netechnikům, druhá je hlavně pro kodéry HTML, CSS a JavScriptu – rozebírají se v ní jednotlivé komponenty AMP a provázání AMP s klasickými stránkami. Pro snazší pochopení je to nejpodstatnější ukázáno na konkrétním projektu e-shopu s dětskými botami, který znáte z předchozích knih.
Následuje rozebrání možností nasazení AMP na web a jejich výhody / nevýhody – dvě nezávislé verze, HTML verze a od ní odvozená AMP, opačná varianta a nebo jen AMP verze. Zmíněno je také několik pluginů pro weby postavené na redakčních systémech. Autor se také věnuje užitečnosti AMP pro různé druhy webových stránek (blogy, obsahové weby, eshopy) a zmiňuje konkrétní české a zahraniční stránky z těchto kategorií, které AMP již využívají.
Abyste mohli vedení náležitě doložit přínos AMP, je třeba jej nejprve vyzkoušet a hlavně změřit – právě tomu se věnuje pátá kapitola.
Závěr knihy pak přináší pohled na budoucnost AMP (možnosti nasazení do emailů, reklamy, stories)
Moc se mi líbí, že autor píše srozumitelně i pro netechnické čtenáře (což budou například zadavatelé webových projektů) – umožní jim to pochopit, co se pod zkratkou AMP skrývá a co nabízí tato technologie jejich webům. Můžou se pak lépe rozhodnout zda při realizaci nebo redesignu webu mají vývojáře žádat také o AMP verzi a taky budou mít aspoň malou představu, co obnáší vlastní realizace AMP verze stránek (sekce pro kodéry jsou vždy dobře označeny)
Také příklady jsou vhodně zvoleny a neobsahují žádný zbytečný balast. Autor ani nezabíhá do extrémních detailů, ale uvádí spoustu odkazů na zdroje, kde si to může zvídavý čtenář sám dobře nastudovat. V neposlední řadě se mi také líbí grafická úprava knihy, která je opět na hodně vysoké úrovni.
Myslím, že kniha patří do povinné výbavy všech webotvůrců, kteří tvoří stránky poplatné aktuálním trendům a ještě více se bude hodit těm, kteří zaspali dobu zrychlování stránek.
Hodnocení: 10/10
Martin Michálek a Robin Pokorný: Vzhůru do AMP, e-book, 304 stran, 399 Kč
K dostání na webu autora
24. 1. 2020
Já si naopak myslím, že na 90 % „běžných“ webů postačuje WordPress nebo nějaký jiný CMS. A statická HTML stránka je pořád tím, čím vždycky byla, na tom se nezměnilo zhola nic. Pokud se bavíme o webových aplikacích, tak to je něco jiného. Ovšem současné webové technologie jsou svými možnostmi a uživatelskou přívětivostí vývojářům nakloněny více než kdy jindy. Stačí sáhnout po nějakém slušném frameworku a tím je 70 – 80 % práce hotovo. Takže jsem určitě větší optimista a povolání webového vývojáře bych všem začínajícím ajťákům jen a jen doporučil.