June Cohenová: Neobyčejně užitečná kniha o webu

Naprostá většina knih o tvorbě webových stránek se zabývá konkrétními technologiemi (HTML, CSS, PHP a další) jen několik málo se věnuje obecnějším tématům jako je webdesign, přístupnost, optimalizace. Ovšem recenzovaná kniha je zaměřena ještě obecněji.

Jejím tématem je tvorba webu od úplného začátku – prvotního plánování (určení cílů, formulace záměru), průzkumu konkurence a uživatelů, přes návrh, jeho testování, budování, optimalizaci až po monitorování, propagaci, zvyšování návštěvnosti a údržbu. Jak už lze z obsahu poznat, vše se týká obecné roviny (o zdrojové kódy HTML či kaskádových stylů zde rozhodně nezakopnete).

Text je velmi obšírný a místy až moc ukecaný (Steve Krug by to určitě seškrtal na desetinu), zajímavé jsou ale doplňky, kterými je prokládán: citace a názory lidí z oboru, jednoduché postupy (přímo algoritmy) krok za krokem, formuláře po jejichž vyplnění si uděláte lepší obrázek o tom, jak na tom je váš web, kde jsou jeho slabiny a co potřebuje vylepšit. Líbilo se mi, že jsou zde srovnávány všechny možné technologie, postupy, nástroje a nechybí při tom seznam jejich výhod a nevýhod.

Celkově mi připadá, že je kniha určena spíše manažerům a zadavatelům zakázek pro webdesignery, případně začínajícím tvůrcům (ovšem pro ty je zde spousta zbytečných věcí a naopak spousta důležitých chybí). Rozhodně bych ji tedy doporučil managerům, protože po jejím prostudování se budou lépe orientovat ve světě webdesignu a konečně pochopí, co je správné a rozumné a co nikoliv.

Hodnocení: 9/10

June Cohenová: Neobyčejně užitečná kniha o webu; SoftPress 2004, 371 stran, 450Kč, ISBN: 80–86497–63–1

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. Jan Brašna
    27. 5. 2005

    Tahle kniha mi leží na stole už možná rok a zatím jsem se nedostal k tomu jí otevřít 😉 Podle hodnocení to bude asi chyba, budu s tím muset něco udělat ;))

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky