Jiří Bráza: PHP4 Učebnice základů jazyka

Následující recenze patří učebnici základů jazyka PHP4. Proč základů? Protože v ní nenaleznete popisy rozličných funkcí, kterými PHP disponuje (a díky kterým se stalo tak oblíbené), nenajdete zde ani spousty velkých a komplexních příkladů, ale rozhodně vás naučí programovat v tomto jazyce.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Úvod knihy začíná poměrně nudně – instalace webových serverů (popsán není pouze Apache, ale i další), PHP a databázového stroje MySQL. Další děj ale získává větší spád – seznámíte se se základní syntaxí a jednotlivými datovými typy, mezi jinými i s objekty. Jiné publikace se o nich jen okrajově zmiňují, tato je však poctivě probírá na téměř desítce stran. Co bude následovat dále je již víceméně zřejmé – řídící příkazy, formuláře a jejich zpracování, práce se soubory a databází. Závěr tvoří pokročilejší témata (cookies, sessions, e-mail, XML) a ladění aplikací.

Text je velmi čtivý a je doplněn o mnoho inspirujících tipů a důležitých varování. Občas výklad zachází do nečekané hloubky, což rozhodně není na škodu. Uváděné příklady jsou jednoduché, výstižné a dobře okomentované.

Jedná se o výbornou učebnici PHP, která by se dala srovnávat s legendární knihou od Jiřího Koska. Na rozdíl od ní, ale neobsahuje tolik velkých a kompletních příkladů (ty by se měly objevit v další publikaci, kterou nakladatelství Grada hodlá vydat). Chcete-li se naučit PHP, rozhodně neváhejte. Recenzovaný titul vám můžu vřele doporučit.

Hodnocení: 10/10, Titul měsíce

Grada 2002, ISBN 80–247–0442–0, 224 stran

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce