Ludmila Hamplová, Leoš Kyša: Proč jsou muži trapní

Ludmila Hamplová, Leoš Kyša: Proč jsou muži trapníPo několika Londonech, sci-fi a fantasy knihách jsem si řekl, že je čas na nějakou oddechovku. Do oka mi padla další rize elektronická kniha nakladatelství freetim(e)publishing – Proč jsou muži trapní a k ženám je třeba přistupovat jako k lidojedům. Nejedná se o žádný román, ale o sbírku fejetonů, které původně vyšly v časopise a nyní se jim dostalo e-knižního vydání (což je mimochodem skvělý nápad – jen více takových knih).

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Autory fejetonů jsou Ludmila Hamplová a Leoš Kyša. Ona pracuje jako novinářka na volné noze, píše o zdraví a životním stylu a ráda nakupuje kabelky. On je novinář samouk, má rád sci-fi a svůj outfit moc neřeší.

Oba vždy ze svého (značně rozdílného) úhlu pohledu rozebírají stejnou situaci či událost z jejich společného moderního manželského života. Vzhledem k tomu, že jejich domácnost obývají dva psi, jedna kočka a jedno malé dítě, mají témat k probírání více než dosti. Nemluvě o trochu netradičním způsobu jejich života, zejména pak o netypickém (i když v poslední době spíše pokrokovém) rozdělení mužských a ženských rolí v jejich rodině.

Protože autoři ve fejetonech popisují svůj vlastní život, čtenář si o nich postupně buduje určité představy. Celou takto vzniklou mozaiku pak skvěle doplní krátké povídání o autorech na konci knihy.

Je to příjemně oddechové čtivo, které dovede skvěle pobavit, někdy vás také donutí se zamyslet a jindy vám nečekaně poodhalí pohled protistrany (nečekejte ale, že pochopíte, jak ženy myslí). Pokud jste v podobném věku jako autoři a obýváte obdobně bláznivou domácnost, tak se budete bavit přímo královsky. Abyste si fejetony řádně užili, doporučuji je požívat po kapkách a ne zhltnout celou knihu naráz za jediný večer.

Při psaní recenze jsem si uvědomil, co mi na elektronických knihách trochu vadí – nedá se v nich listovat. Nejde (tedy na mém starém Kindlu) jen tak rychle prolistovat knihu a najít určitou pasáž. Tedy jasně, že jde cokoliv najít fulltextově, nebo skočit na libovolné místo v knize, ale je to tak složité, že to vůbec není ono.

Honocení: 8/10

Ludmila Hamplová a Leoš Kyša: Proč jsou muži trapní a k ženám je třeba přistupovat jako k lidojedům; Freetim(e)publishing 2012, 109 Kč (dostupné pouze v elektronickém formátu pdf, mobi, epub na palmknihách a iTunes)

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce