Miroslav Žamboch: Živí a mrtví + soutěž o 2 knihy

Miroslav Žamboch: Živí a mrtvíV roce 2011 vzniklo jedno z prvních ryze elektronických vydavatelství v České Republice Freetim(e)publishin­g. Už od prvních okamžiků, kdy jsem je zaregistroval, jsem jim držel palce, neboť jsem velký fada elektronických knih (Kindle už mám rok a půl). A to jsem ještě netušil, že mezi prvními knihami vydají povídky mého oblíbence Miroslava Žambocha a že mi dokonce nabídnou knihy na přečtení a recenzi zdarma.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Ale zpátky ke knize (ehm tedy spíše e-knize), o kterou jde v tomto článku především. Je to soubor různorodých povídek Miroslava Žambocha. Autor v každé z nich potvrzuje, že patří mezi nejlepší fantasy spisovatele v naší kotlině a že mu to jde velmi dobře i v dalších žánrech (sci-fi, humor, lehká filozofie) – v celé knize jsem nenašel ani jeden vysloveně špatný kus. To že patří k české špičce dokazuje svým umístěním na žebříčcích v legii a častými nominacemi na nejlepší knihu roku Akademie Science Fiction, Fantasy a Hororu

Některé z povídek vyšly dříve v časopise Ikarie, jiné dlouhé roky odpočívaly v šuplíku. Jelikož na stránkách vydavatelství nebyl uveden obsah knihy, dovolil jsem si sepsat seznam povídek a přidal jsem i krátké info:

Invaze – dvoustránkový vtípek

Ještě po dvaceti letech – moc pěkná (a vtipná) povídka o Barbaru Conanovi po dvaceti letech – jen více takových, všichni píší jen o hrdinech v nejlepších letech, ale co se s nimi stane za 10, 20, 30 let, to nikdo neví. Kam všichni ti hrdinové odcházejí (pokud tedy nezemrou hrdinnou smrtí v bitvě)?

Kameny osudu – trochu filozofická povídka, ale rozhodně ne nezajimavá a bez děje

Lovec vlků – povídka ze světa Koniáše (nebo hodně podobného) o osudu čaroděje/zabijáka, který prchá před pronásledovateli

Messenger, neboli Poslíček – jedna paranoidní povídka z moderního světa

Monstra – text ve stylu zaklínače – občas je člověk to nejhnusnější monstrum

Pendulum – další krátká filozofická povídka o tom, že dobro a zlo se nemusí tak moc lišit

Stojí za to žít – povídka o upírech – podle komentáře autora to byl jeden z jeho prvních textů, co napsal (a rozhodně to nenapsal špatně)

Q2 – pokud jste někdy hráli počítačovou hru Quake, tak si tuhle povídku rozhodně užijete. Mě se hodně líbil závěr – překvapil a pobavil.

Soldateska – ještě jedna filozofická, tentokrát umně propojena s jiným autorovým dílem, což mě opravdu dostalo.

Svět se s nikým nemazlí – autorova první povídka v Ikarii, tentokráte ze světa magie, kde je hlavní postavou trpaslík. No on to vlastně tak úplně trpaslík nebyl…

Hrdinové a zabijáci – autorova reakce na Pána prstenů, ovšem trochu jinak – hlavní postavou je skřet. Tak mě napadá, nenapsal někdo větší část Pána prstenů z pohledu druhé strany?

Divoké zásnuby – povídka, kde je hlavní postavou dívka (snad kromě Jennifer Žamboch žádnou další knihu/povídku s dívkou v hlavní roli nenapsal)

Cestou Clausewitze – krátká vtipná povídka o politicích, myslím, že v dnešní době by nebylo špatné se jí inspirovat i v reálu

Sladkých sedmnáct – OK, spletl jsem se (o dva řádky výše). Toto je další povídka s dívkou v hlavní roli. Inspirováno kouskem seriálu Buffy přemožitelka upírů

Na konci apokalypsy – Temná depresivní postkatastrofická sci-fi povídka.

Musím se přiznat, že více jak polovinu povídek jsem již dříve četl, ale rád jsem si je přečetl znovu (a vím jistě, že si je rád přečtu znovu i v budoucnu).

Na konci knihy je ještě medailónek o autorovi a jeho kompletní bibliografii (myslím, že byla uvedena už u jiné jeho knihy, autorem je majitel fandobskych stránek Miroslava Žambocha mz-fans.cz). Mě osobně mnohem více potěšilo, že autor napsal ke každé povídce krátký komentář, dozvíte se tak, kdy ji vytvořil, co jej inspirovalo a mnoho dalších zajímaých detailů.

Máte-li rádi sci-fi a fantasy povídky, tak si knihu určitě pořiďte, patří k tomu nejlepšímu z této oblasti. Pokud vám jméno Miroslav Žamboch nic neříká, přečtěte si od něj pár ukázek a celých povídek, některé publikoval na webu Fantasy Planet.

Hodnocení: 10/10

Miroslav Žamboch: Živí a mrtví; Freetim(e)publishing 2011, 119 Kč (dostupné pouze v elektronickém formátu pdf, mobi, epub na palmknihách a iTunes)

Soutěž o dva promo kódy na nákup této knihy na iTunes

Jelikož mi nakladatelství nabídlo 2 promo kódy na nákup recenzované knihy na iTunes a já žádné jablíčkové zařízení nemám, vyhlašuji o ně soutěž.

Pravidla jsou jednoduchá:

  • Napište do 6. května do komentářů tu nejlepší hlášku, úryvek, citaci z jakékoliv Žambochovy knihy (můžete jich napsat i více a zvednout si tak šanci na výhru), nezapomeňte uvést i název knihy z které tato citace pochází
  • 7. května zveřejním vítěze – budou to dva komentující, kteří napsali tu nejlepší hlášku (výběr provedu osobně)

Takže pište, komentujte a šiřte to dál :)

Komentáře

1
KeB
25 duben 2012, 21:04

Zdá se, že jsem první soutěžící :)

Jen to nejhorší je pro mě dost dobré…

Bez slitování (Bakly)

 
2
ostriezka
26 duben 2012, 15:29

Doufal jsem, že tady umřu. Já Evelyn miloval. Chtěl jsem pro ni jen to nejlepší a současně – toužil jsem po její smrti při vlastním orgasmu.

(Drsný spasitel)

 
3
Jiří Heinrich
26 duben 2012, 16:59

Pokud nás pilot ohlásil, měli jsme smůlu. Náš plán předpokládal, že před první akcí Holmesovy mašinérie budeme mít nejméně 12 ti hodinový náskok.
Trhač seděl na sklápěcí sedačce, se sluchátky na uších, oči nespouštěl z monitorů dvou notebooku uchycených v plastových…...

 
4
Kachna
26 duben 2012, 21:04

"Nevím, kdy to lidé podělali úplně, ale myslím, že pohár přetekl, když ukřižovali Krista. Myslím podruhé.

(Drsný Spasitel)

 
5
Hana Křížová
27 duben 2012, 02:15

Jak říkám, lakomec a blbec. Myslel si, že jsem stejný idiot jako on a nosím peníze stále u sebe. Měl pravdu.

Čas žít, čas zabíjet

 
6
Marcela Dvořáková
27 duben 2012, 05:40

Hlavy dopadly na udusanou hliněnou podlahu se zvukem připomínajícím třesk kulečníkových koulí z lepších časů.

Na vlastním pěst: Výslech pana Paula Haugena..

 
7
27 duben 2012, 15:25

Skvělé, díky za všechny hlášky, těším se na další, soutěž ještě neskončila! Tady je jedna moje oblíbená, mimosoutěžní:

„Máš pro mě ten nůž?“ vysmíval se mi. „Mám,“ přikývl jsem a vrátil mu ho. Ten úsměv už mu zůstal.

z povídky Pasák knihy Čas žít, čas umírat

 
8
Arjen
27 duben 2012, 18:57

„Nesnáším, co dělá potom,“ zamumlal Bijec. „Jak na nich pokaždé rajtuje až do rána a tak divně u toho vzdychá. Myslel jsem, že chlapovi, když chcípne, tak mu péro ochabne.“

Drsný spasitel

 
9
6 květen 2012, 22:04

Země žhnula, ocel nechráněná magickými diagramy se tavila, z lidských těl se mžikem stávaly jen pochodující kostlivci řízení a pohánění koncentrovanou mocí. Bakly stál na nevysokém náspu, poslední žijící člověk v okolí. Mlčky sledoval blížící se hlavní síly Varatchiovy armády Střed. Pak, jako by se nemohl dočkat, začal pomalu sestupovat dolů k nim. V každé jeho ruce se objevil opalizující přízrak válečné sekery. Čím blíže se k nepřátelům dostával, tím hmotněji jeho zbraně vyhlížely. Ve chvíli, kdy do něj udeřil žár prvního magického útoku získaly hlavice seker aureolu síly a Bakly vyrazil vpřed.

(Možný závěr poslední kataklyzmické povídky o Baklym)

 
10
6 květen 2012, 22:07

Fill na mě nevěřícně zíral.
„Co to…? Jak to?“
„Nelson je ideální chvat na likvidaci nekromantů a jiných podobných lumpů,“ vysvětlil jsem mu.

(Seržant)

 
11
7 květen 2012, 10:32

Jak jsem slíbil, uzavírám soutěž, vítězi se stali

  • KeB s Baklyho hláškou „Jen to nejhorší je pro mě dost dobré…“
  • Kachna s hláškou z Drsného spasitele: „Nevím, kdy to lidé podělali úplně, ale myslím, že pohár přetekl, když ukřižovali Krista. Myslím podruhé“

Promo kódy jim zašlu co nevidět, gratuluji!

Soutěž je sice ukončena, ale budu rád, když sem budete i nadále psát své oblíbené hlášky z díla Miroslava Žambocha.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce