Sharon Steuer: Mistrovství v Adobe Illustrator Tipy, efekty, kouzla

Sharon Steuer: Mistrovství v Adobe Illustrator  Tipy, efekty, kouzlaJelikož poměrně často kreslím v programu Adobe Illustrator a zároveň jsem se jej naučil ovládat jen díky pracnému a dlouhodobému samostudiu a článků na internetu, velmi mě vydání této knihy potěšilo – vždyť kromě ní vychází v češtině pouze „Oficiální výukový kurz“. Ne že by tento oficiální kurz byl špatný, ale jedna kniha pro pochopení a plné zvládnutí všech funkcí, které tento mocný program nabízí, je vskutku žalostně málo.

ilustrator.cz web o Adobe Illustratoru a vektorové grafice Na adrese ilustrator.cz jsem spustil nový web o Adobe Illustrátoru a tvorbě vektorové grafiky (včetně diskuzního fóra), který pravidelně zásobuji novými tutoriály, tipy, triky a odkazy na zajímavé zdroje, které by se vám při práci mohly hodit.
Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Jelikož kniha nepožaduje po čtenáři žádnou (ani základní) znalost Illustratoru, věnuje se na začátku těm nejjednodušším a nejzákladnějším tématům – seznámení s pracovní plochou, nástroji, paletkami, práce s objekty, jejich vybírání, seskupování, transformace, barvy, kreslení křivky atd.

Ve druhé kapitole nazvané „Zen Illustratoru“ je názorně ukázáno kolika různými způsoby jde nakreslit jednu a tu samou věc (například pro jednoduchý domeček je uvedeno více jak 10 postupů). Toto je velmi působivá část, neboť dokazuje, jak je Illustrator mocný nástroj – je jen na vás, které základní postupy si oblíbíte a budete v budoucnu používat.

Další kapitola se věnuje kreslení a vybarvování – činnostem, které budete v programu používat nejčastěji. A zde se poprvé objevuje nový prvek knihy – galerie, která vás bude provázet také ve všech následujících částech. Jedná se o ukázky z tvorby úspěšných grafiků, které souvisí s probíranou tématikou. Čtenář tak hned vidí pokročilé ilustrace, které může aplikováním právě přečtené techniky vytvořit.

Následující kapitoly se zabývají dalšími základními nástroji a technikami – jsou to zejména stopy a symboly, používání vrstev, definování vzhledu objektů a používání písma. Jak jsem již napsal, jedná se sice o základní nástroje a techniky, ale jejich kombinací snadno vytvoříte na první pohled velmi složité a detailní ilustrace.

Po probrání základních nástrojů přichází na řadu ty pokročilejší, které ne každý grafický editor nabízí – složené cesty a složené tvary, živá vektorizace bitmapové grafiky, živá malba, prolínání, deformace, přechody, mřížka přechodu, průhlednost, masky krytí, efekty, filtry, styly, živé 3D efekty, mapování ilustrace na 3D objekty, ořezové masky a další.

Závěrečné dvě kapitoly jsou věnovány webu, animacím a spolupráci Illustratoru s dalšímy grafickými programy (Photoshop, InDesign, Adobe Akrobat, 3D programy).

Kniha má vcelku zajímavou dvousloupcovou sazbu, přičemž krajní sloupec vždy obsahuje ukázkové ilustrace, screenshoty aplikace nebo různé praktické tipy a triky, které jsou označené výstižným nadpisem. Dalším výrazným rysem jsou již výše zmíněné galerie – ukázky skutečných prací, které povětšinou grafici dělali na zakázku a na kterých byly použity probírané postupy. Škoda jen, že tyto (a některé další) stránky nejsou vytištěny barevně.

Součástí publikace je také CD, které obsahuje nejen všechny důležité zdrojové soubory k postupům v knize probíraným, ale také k těm velmi povedeným ilustracím prezentovaných v galeriích (od skutečných grafiků). Takže si je můžete v Illustratoru rozebrat do nejmenšího detailu a pochopit, jak jsou vlastně vytvořeny. Co mě dále hodně potěšilo je uvádění dvojjazyčných názvů příkazů (čeština jako výchozí, angličtina v závorce) – jen je autorka mohla častěji doplnit i klávesovou zkratkou.

Celkově knihu hodnotím velmi dobře, zejména pak díky praktickým ukázkovým ilustracím (galeriím a přítomností jejich zdrojových .ai souborů), zaměřením i na pokročilejší témata a v neposlední řadě díky množství rozličných tipů a triků uváděných v postraních sloupcích.

Hodnocení: 10/10

Sharon Steuer: Mistrovství v Adobe Illustrator Tipy, efekty, kouzla; Computer Press 2007, 430 stran, CD, 790 Kč, ISBN: 978–80–251–1778–1

Komentáře

1
Jura
12 listopad 2009, 17:39

Díky za recenzi. Zajímá mě, zda je v knize použito jen českých nebo zároveň i anglických popisků. Myslím tím štětec / brush apod. Díky.

 
2
12 listopad 2009, 17:45

Zdravím,
autorka (v tomto případě vlastně spíše překladatel) uvádí názvy v obou jazycích – ostatně píšu to i v recenzi:

Co mě dále hodně potěšilo je uvádění dvojjazyčných názvů příkazů (čeština jako výchozí, angličtina v závorce) – jen je autorka mohla častěji doplnit i klávesovou zkratkou.

 
3
26 listopad 2009, 22:46

Dobrý den,
rád Váš blog sleduji … Škoda, že jste na tuhle knížku nepřišel před rokem, já sám ji mám už dlouho, je super, ale není to žádná novinka, mám ji v češtině už dlouho … Rád se od Vás učím :-)

 
4
Vladimír Jankovič
22 leden 2013, 15:37

Dobry den prave som si zakupil knihu mistrovstvi v adobe illustratore trosku viac som ju zhanal lebo uz sa netlaci a nieje vobec v plane dalsie tlacenie ale som rad ze som ju nakoniec zohnal. Mam taku zaciatocnicku otazku. Som v Adobe Illustratore CS2 a v tej knihe po mne pozaduju aby som spravil toto: Kuli nasledujicim lekcim budete potrebovat mit povolenou volbu ,, Vyber textovych objektu pouze cestou,, Type Object Selection by path Only,, Podla typu v knihe by to malo byt v menu ,,window,, ale nemozem to tam najst. Mohli by ste mi s tym prosim pomoct? Dakujem.

 
5
22 leden 2013, 17:19

Nemohlo by to být tohle?

 
6
Vladimír Jankovič
22 leden 2013, 20:41

Zrejme ano ale neviem kde sa to nachadza :D mozete mi prosim poslat postup? Dik

 
7
Vladimír Jankovič
22 leden 2013, 20:44

Aha uz som to našiel :D. Moc dakujem za info a ochotu.

 
8
Lenka Šlehoferová
3 listopad 2014, 10:42

Dá se tato kniha ještě někde sehnat?

 
9
3 listopad 2014, 11:55

Občas na aukru se objeví, nebo v nějakých anticích/výpro­dejích/bazarech.

 
10
Lenka Šlehoferová
3 listopad 2014, 13:43

Díky za tip, aukro mě vůbec nenapadlo. Akorát jsem stihla poslední tři minutky přihazování a knížka je má :-)

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce