Adobe Creative Team: Adobe Illustrator CS3 Oficiální výukový kurz

Adobe Creative Team: Adobe Illustrator CS3 Oficiální výukový kurzPokud se chcete živit jako grafik, budete se muset naučit používat a ovládat grafické programy. Na bitmapovém poli je to asi jasné – tam vládne pevnou rukou Adobe Photoshop, co se týče vektorů, tak Adobe tam má také silného koně a tím je Adobe Illustrator. Když se podíváte na pár inzerátů firem, které hledají grafika, zjistíte, že skoro všechny vyžadují velmi dobrou znalost programů Adobe. Nuže chcete-li uspět na tomto pracovním trhu, budete se muset Illustrator naučit.

ilustrator.cz web o Adobe Illustratoru a vektorové grafice Na adrese ilustrator.cz jsem spustil nový web o Adobe Illustrátoru a tvorbě vektorové grafiky (včetně diskuzního fóra), který pravidelně zásobuji novými tutoriály, tipy, triky a odkazy na zajímavé zdroje, které by se vám při práci mohly hodit.
Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Každý neznalý, co umí jen Photoshop, vám bude vehementně tvrdit, že Illustrator je stejný, že jakmile umíte jeden, ten druhý znáte v podstatě také. Bohužel je to fáma – přímo bolestivá fáma – zjistíte to hned, jakmile s Illustratorem začnete skutečně pracovat. Nejhorší je, že se chová jinak (divně) hned při základních operacích. Nuže nepodceňujte přípravu, šetřete své nervy a objednejte si školení a nebo alespoň dobrou knihu do začátku – třeba zrovna tu, jejíž recenzi právě čtete. Myslím, že svou úlohu splní znamenitě – zasvětí vás hezky od začátku, na komplikovanější témata nastrčí přeloženou část nápovědy a sem tam utrousí pár zajímavých tipů a triků, které vám v budoucnu ušetří čas.

Kniha začíná přehledem novinek v Adobe Illustratoru CS3 – jste-li Illustrátorem doposud nedotčeni, můžete klidně tuto kapitolu přeskočit. Stejně tak i druhou kapitolu, která obsahuje rychlou demonstraci funkcí tohoto programu. Dále už konečně následuje to pravé pro začátečníky – seznámení s pracovní plochou, vytváření základních tvarů, výběry, transformování objektů, kreslení pomocí pera, barvy, práce s textem, vrstvami, prolínání tvarů, používání stop štětce (brushe), efekty, atributy vzhledu, symboly, propojení grafiky s ostatními aplikacemi Creative Suite a tisk.

Jak vidíte, v publikaci najdete popsány všechny základní techniky Illustratoru. Ovšem nečekejte nějaké speciální tutoriály, jejichž výsledkem je okouzlující grafika – cílem knihy je seznámit vás s prací v tomto programu. Všechny postupy jsou podrobně vysvětleny, doplněny o vševysvětlující obrázky z programu v české verzi s popiskami (příkazy a názvy nástrojů jsou uváděny i v angličtině a klávesové zkratky jsou pro oba systémy – Mac OS i Windows). Jak jsem psal již na začátku, text je doplněn o dobré tipy a často i o kompletně přeložené stránky z nápovědy programu – zejména pak u složitějších nástrojů či postupů.

Abyste si mohli zkontrolovat, zda jste si z tohoto výukového kurzu něco odnesli, je na konci každé kapitoly sekce opakování s několika otázkami a se správnými odpověďmi. Nicméně osobně doporučuji raději zasednout k počítači a vše si rovnou vyzkoušet – na webu Adobe je ke stažení časově omezená verze programu zdarma. Navíc je součástí knihy i CD, kde najdete všechny soubory, se kterými se v publikaci pracuje.

Podtrženo sečteno, jedná se o výborný průvodce Illustratorem pro začátečníky (sem tam se dá vyzobnout i nějaký malý fígl pro pokročilejší, ale takových tam moc není). Když k tomu připočtete, kolik dalších knih o Illustratoru CS3 v češtině doposud vyšlo – nula – tak si myslím, že to je přímo nejlepší kniha o tomto programu.

Hodnocení: 10/10

Adobe Creative Team: Adobe Illustrator CS3 Oficiální výukový kurz; Computer Press 2008, 472 stran, CD, 590 Kč, ISBN: 978–80–251–2036–1

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce