Kde vzít fotky a nekrást – fotky zdarma nejen pro webdesignéry

Fotky zdarma nejen pro webdesignéryDělám weby už nějaký ten pátek a docela mě pobaví, když mi klient slíbí veškeré grafické podklady pro svůj web – hodně často pak dostávám obrázky stažené od konkurence, nalezené Googlem nebo načerno postahované z fotobank s tím, že tam mám umazat copyright, či zamaskovat vodoznak.

Web o prodeji a nákupu ilustrací, fotek a videí v microstock fotobankách Články o fotobankách jsem zaktualizoval na novém webu fotobanky.cz. Veškeré dotazy na toto téma prosím směřujte na diskuzní fórum forum.fotobanky.cz, kde získáte mnohem obsáhlejší a rychlejší odpověď.

Přitom ceny snímků z Royality Free fotobank (alias microstock alias mikrofotobanky) jsou tak nízké, že mně osobně přijde mnohem výhodnější investovat pár dolarů (ceny začínají už na 20 centech!) a legálně si je koupit, než je někde hledat Googlem a žádat autory o svolení. Ale o tom, kde koupit kvalitní fotky jsem psal minule (Kde nakupovat fotky – přehled fotobank pro webdesignery), v tomto článku jsem posbíral odkazy na weby, kde lze sehnat slušné fotky úplně zadarmo. Ovšem počítejte s tím, že výběr bude mnohem menší a kvalita nižší – inu co chcete zadarmo.

V podstatě vím o třech základních zdrojích:

Free sekce na microstock fotobankách

Aby mikrofotobanky přitáhly další zákazníky, nabízí některé fotky zdarma. Buď se jedná o takové, které neměli dostatečnou kvalitu na zařazení do prodejní sekce (například Fotolia, Dreamstime) a nebo fotobanka nabízí jen velmi omezené množství free fotek (ale každý den / týden jiné) , kteří autoři sami nabízí aby přilákali pozornost ke svému portfoliu (Shutterstock).

Odkazy na Free sekce microstock fotobank:

Počítejte s tím, že na některých fotobankách se musíte nejprve (zcela zdarma) zaregistrovat, před tím, než můžete tyto „free“ fotky stahovat. Také ne každá fotobanka nabízí i vyhledávání ve free sekci.

Výměnou za své fotky / ilustrace

Další možností jak využít microstock fotobanky je stát se jejím přispěvatelem – zaregistrovat se, nahrát tam nějaké vlastní výtvory (fotky, ilustrace, vektory, videa), počkat až se nějaké prodají a pak utržené dolary převést na kredity a za ně si koupit fotky a ilustrace z dané fotobanky. Je to dobrý způsob, jak se k nim dostat bez nutnosti vytahovat svou kreditku z kapsy. A kdo ví, třeba vás to chytne a zjistíte, že to je pro vás docela snadný způsob obživy či přivýdělku. Více informací naleznete v mém starším článku Fotobanky – opravdu je možné vydělávat prodejem vlastních fotek a grafiky?

Převod kreditů podporují tyto microstock fotobanky:

Zcela free fotobanky

A konečně existují fotobanky, které nabízí pouze fotky k volnému použití. Vydělávají na reklamě – obsahují spoustu reklamních bannerů na placené fotobanky a nebo při vyhledávání nabízí i fotky z placených fotobank (Stock Xchng a StockXpert).

Seznam Free fotobank

Fotobanky zaměřené na free textury

Nutno ovšem podotknout, že před použitím fotek z free fotobank byste si měli pečlivě prostudovat jejich licenční podmínky – každá má trochu jiné a dokonce i fotky v jedné fotobance můžou mít různé licenční podmínky (někdy to je písemný souhlas autora snímku, jindy nutnost uvedení jména autora, a podobně).

Většinou se ale shodnou v tom, že nabízené fotky lze použít pro soukromé i komerční užití, ovšem zakazují jejich další prodej, jejich použití v logu, webových šablonách, či na potisk hrnků, triček atd.

Osobně dávám přednost placeným snímkům z mikrostock fotobank – jsou kvalitnější, díky velikosti fotobank (řádově více snímků – až 5 miliónů) a dobrému vyhledávání mám hodně široký a hlavně rychlý výběr, a cena je docela směšná (zejména díky tomu, že v těch fotobankách také prodávám).

Nicméně i free fotobanky se někdy hodí, ale je potřeba být obezřetný, pečlivě prostudovat, zda se dá fotka použít tak, jak já zrovna potřebuji. A pak taky je velmi pravděpodobné, že stejnou fotku použije velké množství dalších webdesignérů, což vaší práci na profesionalitě moc nepřidá (například když vidíte profláknuté papírové pozadí z fotobanky Stock Xchng na dvaceti webech, případně jejich vánoční baňku na dvaceti PFkách).

Komentáře

1
20 říjen 2008, 12:35

Osobne pouzivam Stock Xchng a zatim si nemuzu stezovat. Nasel jsem tam vsechno co jsem kdy potreboval a zatim si nikdo nestezoval, ze by fotku videl i jinde. Spousta dobrejch fotek je tam se Standart restriction (tj. volne k uziti bez nutnosti kontaktovat autora), nicmene i u tech, kde se musi autor informovat s tim neni nejmensi problem.

 
2
20 říjen 2008, 14:57

Díky za přehled Petře ;o)

 
3
20 říjen 2008, 23:30

Mno a pokud někomu nevadí CC licence dá se použít i flikr.

 
4
24 říjen 2008, 20:59

Pěkný přehled, využíváme většinou Fotolii, ale spoustu snímků si nafotíme sami.

 
5
28 říjen 2008, 21:44

Velmi přínosný článek. Pro web je snad tradiční neustálý nedostatek fotografií. Díky moc.

 
6
10 listopad 2008, 14:57

Souhlasím, taky se mi občas stane, že dostanu od klientů images, který jsou pod copyrightem.

Určitě přínosné odkazy, nějaké z nich používám, ty fotky jsou za hubičku.

 
7
10 listopad 2008, 17:51

Sam pouzivam budto SXC a nebo ?//www.pixmac.com ale u toho Pixmac to asi nebude objektivni, kdyz jsem soucasne designerem UI :-)

Na druhou stranu, je tam take free sekce. Ale zatim toho tam moc nenajdete.

 
8
Petra
25 leden 2009, 10:46

Achhh jo ja jsem asi uplne pitoma jsem p ocitacovy zacatecnik donutila me nemoc se naucit necemu, co mohu delat doma, protoze nemuzu do prace ale valcim se stahovanim. Jeste se mi nepodarilo nikde zaregistrovat a ni stahnout zadny vektor…. Behem dvou tydnu jsem nacetla vse o Corelu a uz dokazu vytvaret obrazky loga… ale da to praci tak se chci naucit i neco stahnout a popr. jen upravit. Dik za kazdou radu :)

 
9
15 duben 2009, 21:28

Doplnil bych commons.wikime­dia.org

 
10
Koutak
5 listopad 2009, 23:11

Fakt super. Diky! :)

 
11
23 červenec 2010, 09:24

mohu ještě doporučit morguefile.com, hodně fotek pod volnou licencí i pro komerční použití bez nutnosti uvádět autora

 
12
Petr
13 srpen 2010, 20:26

Dobrý den

Rád bych se zeptal na jednu věc.
Dle mého názoru u většiny běžně nalezených fotek (např. uvedeným googlem) nelze zjistit, kdo je jejich autorem ani příp. rozsah práv k jejich užití.
Co s tím a jak k tomuto vy přistupujete?

Nebo se dají tyto parametry fotky jinak zjistit?

Neumím si představit, že by se např. u webu, kam se umisťují převzaté fotky, měly u každé zjišťovat tyto informace.Stejně tak, když se tvoří web a dostanete fotky ke zpracování.
Myslím, že by to spíše mělo fungovat naopak, tedy že se ozve příp. „poškozený“ autor fotky a ta bude následně stáhnuta nebo se obě strany domluví dle podmínek.

Další věcí je, že pokud chcete skutečně specifickou převzatou fotku na nějaké téma, asi se bez vyhledávače neobejdete, protože v těch databankách nebude, o výběru nemluvě.
Ne vše jde samozřejmě autorsky vyfotit a vytvoření kvalitního nefoto obrázku už je zase otázka větších schopností.

Myslím, že jde o jeden z mnoha začarovaných kruhů (přehnané) politiky práv a licencí.

Jak se na tohle díváte a jaká je vaše praxe?

Děkuji za odpověď.

 
13
14 srpen 2010, 00:32

Zdravím,
to že u fotky nelze dohledat autora neznamená, že ji můžete používat jak se vám zlíbí. Pokud je daný web seriózní, tak si netroufne vědomě publikovat fotku, které nemá ošetřená autorská práva. Naštěstí v poslední době mi připadá, že už na těch lepších webech ubývá fotek s popiskem zdroj: internet.

Něco jiného jsou samozřejmě blogísky náctiletých dětí.

Pokud jakožto webdesigner dostanete k tvorbě stránek od firmy podklady, tak bych to asi moc neřešil – budou to jejich stránky a případná žaloba bude směřovat na tu firmu. Osobně bych se tedy u podezřelých fotek firmy raději zeptal.

V nedávné době naopak isifa žalovala několik firem za neoprávněné používání fotografií a firmy s tím měly docela velké problémy (pokuty v řádu desítek tisíc). Protože dané fotografie „sehnal“ a použil člověk, co jim dělal stránky, takže v podstatě v tom byly ty firmy nevinně.

Naopak by to rozhodně fungovat nemělo, to by bylo dosti zcestné a jen by to nahrávalo zlodějům. Nehledě na to, jak by se vám líbilo, kdybych zjistil, že jste neprávem použil mou fotografii a chtěl bych za to desítky až stovky tisíc? Myslíte, že bychom se dohodli??

Pokud hledaná fotka v databance není, tak si pořád můžete najmout člověka, který vám ji pořídí. Je to drahé, ale je to ta pravá legální cesta.

 
14
29 září 2010, 20:03

From the people who brought you animalphotos.info and carpictures.cc, we invite you to our latest site,

http://ookabo­o.com/

 
15
7 duben 2011, 11:48

K článku: Poslední dobou je tohle hodně diskutované téma například na Webtrhu. trošku jsem do toho zašťoural a ono i s free fotkama je dost problémů. Většina z nich totiž nemá MR ani PR, dost často jsou na free fotobankách kradené fotky, licence jako Creative Commons nikdy nebyly dělané pro fotky a tím pádem jsou problematické atd. Víc u mě na blogu http://stockpho­tography.cz/…kach-zdarma/

jaké s tím máte kdo zkušenosti? Používáte fotky s lidmi bez MR z free fotobank? CC licence z Flickru? Já bych se toho teda hodně bál. Podrobnosti o problémech u CC licencí má na svém blogu detailně rozpitvané i Dan Heller – http://www.dan­heller.com/blog­s.html

Petr [12]: Pokud nevíte čí fotka je, eventuelně pod jakou licencí, nemůžete ji použít. Konec šlus, není se o čem bavit. Pokud bych u někoho na jeho komerčním webu našel svou fotografii, jdu okamžitě za právníkem abychom udělali screen a obratem posílám výzvu + fakturu na minimálně 1000Kč + 100% penále + náklady na právníka a žádné „domlouvání“ nebude.

 
16
9 srpen 2011, 12:01

Ještě bych doplnil stránky http://www.ope­nimagebank.com – stovky fotografií, stahování bez registrace, možnost využít stažené fotografie pro jakékoli účely. Plánováno výrazné rozšíření počtu fotografií.

 
17
Zuzana
9 září 2011, 15:01

Dobrý den,

zajímalo by mne, kde sehnat 10 fotek muže a 10 fotek ženy + těchto dvou lidí alespoň 2 společné.

Prosím o radu.

 
18
Pali
18 prosinec 2011, 22:38

Zbožnujem, ta presne takéto veci som hladal velke diky…

 
19
19 prosinec 2012, 08:19

Vectorportal nabízí milióny obrázků ke stažení zadarmo. http://webitech­.cz/…eni-zadarmo/

 
20
Lýdie Pehalová
7 květen 2013, 17:09

Zdravím,
dlouho jsem hledala fotobanku, kde bych mohla stáhnout fotky zdarma a použít je pro svoje účely. Tímto jsem Vám chtěla poděkovat za skvělý článek.

Váš blog si přidávám do oblíbených, a budu pravidelně sledovat, o čem píšete.

 
21
21 listopad 2013, 18:41

Moc fotek tu není ale jsou velké a zdarma. A pomalu přibývají nové http://freepix­.eu/

 
22
1 únor 2014, 15:51

Díky za super seznam zdrojů, něco takového jsem právě hledal!

 
23
9 únor 2014, 22:41

Pokud chcete fotky zdarma, vyzkoušejte http://www.fre­ephotodb.com – každý den přibývají nové fotky. Pokud máte fotky, které chcete nabídnout také zadarmo, tak není problém se zde prezentovat.

 
24
1 červenec 2014, 05:35

O fotobankách jsem také psal článek – 6× fotobanka pro komerční použití zdarma, probírám zde hlavně ty, ve kterých není nutný zpětný odkaz na autora – vyhýbám se licenci CC-**

 
25
21 září 2014, 02:33

Hodně zajímavá je databáze fotek z Flickeru, kde sami uživatelé nastavují licenci. Sepsal jsem návod, jak dávat fotkám správně kredit, aby bylo použití legální a zdarma. http://digital­ninomadstvi.cz/…a-a-legalne/

 
26
4 únor 2015, 12:25

Můžete také využít stránky http://picture­frog.com – fotografie zdarma ke stažení pro osobní i komerční účely.

 
27
18 květen 2015, 13:03

odně zajímavá je databáze fotek z Flickeru

 
28
Láďa
11 listopad 2015, 15:24

Další je modernizovaná Fotobanka zdarma http://fotobanka-zdarma.cz/…ails-37.html

 
29
Alena Malá
15 leden 2016, 16:44

Super článek, díky za něj!
Zajímalo by mne, jaká je šance, že někdo zažaluje kvůli autorským právům někoho, kdo si stáhne nějaký obrázek a nějak ho upraví, změní barvy apod. Pokud takto vznikne obrázek jiný, je to vymahatelné?

 
30
Trinky
31 leden 2016, 19:47

Platit za fotky haha. No když chcete tak plaťte v tom vám nikdo bránit nebude :-)

 
31
19 duben 2016, 14:52

Ahoj,
nedávno jsem sama vytvořila seznam těch nej fotobank s free dostupnými obrázky i ke komerčnímu použití. → http://www.mail-komplet.cz/…pouziti-zda/

Fotobank je určitě spousta, ale pro marketéra jsou stěžejní ty, v kterých se dá lehce zorientovat, jsou seriózní a nabízí velký výběr fotografií, stažení bez registrace.. prostě a jednoduše potřebujeme krásné obrázky bez nějakého zdržování :) V článku najdete mé nejoblíbenější fotobanky.

 
32
23 květen 2016, 15:02

Hi Petr,

Would you be so kind to change the URL www.mega-tex.nl into www.highquali­tytextures.com or your website's page
http://petr.va­clavek.com/…o-webdesign/

The new name is High Quality Textures

Thank you in advance

Kind regards,
Ronald

 
33
28 srpen 2016, 22:03

Na mých stránkách http://vector­.stylove.com/ si můžete zdarma stáhnout libovolnou vektorovou ilustraci z několika tisíc pro nekomerční použití. Všechny jsem osobně nakreslil, takže vás nikdo uhánět nebude :)

 
34
Rostislav Bouda
11 září 2016, 23:51

Měl bych dotaz, pan Stach zde uvádí odkaz na svůj článek 6× fotobanka pro komerční užití zdarma, chtěl bych se zeptat právě na Pixabay, zdejší fotografie a zdroje mají licenci CC public domain. jenže jejich profesionální úroveň je tak vysoká, že se mi tomu nechce věřit. Přivítám i reakce ostatních uživatelů
Děkuji

 
35
30 září 2016, 15:56

Dobrý den, zajímalo by mě jestli někdo z Vás využivá web energpepic.com ?myslím že z propracovanosti webu je jasné, že se nemusíte bát o stažení a následné použití fotky zdarma už jen díky tomu že mají zde ke stažení certifikát. Využívám je už nějaký ten týden a jsem moc spokojená.

Kate Veleb :)))

 
37
Honza
6 červen 2017, 01:24

Česká free photo
http://jeshoot­s.com/

 
38
Dalli
15 únor 2018, 13:31

Fotky zdarma najdete také na stránce
https://www.fot­kyzadarmo.sk/

 
39
Stan
30 prosinec 2019, 11:56

Díky za seznam, jen pro doplnění dávám ten svůj, který aktuálně používám: https://startu­jemeweby.cz/…k-je-vyuzit/

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce