Name It 4.0 - hromadné přejmenovávání souborů

Při úklidu dat na disku (a zejména před jejich vypálením na CD) se často potýkáte se spoustou souborů a adresářů, které musíte přejmenovat, aby byly přehledné a aby jste později pochopili o co jde. Jako příklad můžu uvést kompilace MP3 skladeb (track56.mp3) nebo obrázky z vašeho digitálního fotoaparátu (P5140015.jpg) – z jejich názvů určitě moc moudří nejste.

Name It 4.0 - hromadné přejmenovávání souborů

Jednou z možností je samozřejmě nástroj „Přejmenování více souborů/adresářů“ (Ctrl+T) v nejrozšířenějším souborovém manageru systému Windows – Total Commander (dříve Windows Commander). Ale existuje i jiné řešení, které fungovalo již mnohem dříve, v současné době nabízí širší spektrum funkcí a navíc je to freeware – Name It 4.0.

Po jeho instalaci a spuštění se objeví hlavní plocha programu, kde největší část zabírá okno pro výběr souborů/adresářů. Úplně nahoře se nachází menu a panel nástrojů obsahující hlavní „přejmenovávací funkce“. Zvolíte-li si některou z nich, objeví se její další parametry a pod nimi náhled na výsledné názvy vybraných souborů. A jaké funkce program nabízí? Předně je to vkládání, odstraňování či nahrazování řetězců, zrušení diakritiky, změna velikosti písmen, číslování, kopírování a mnoho dalších. U každé funkce existuje spousta parametrů ovlivňující výsledek. Pokud jste s nastavením spokojeni, stačí potvrdit volbu a hromadné přejmenování se vykoná. Hlavním plusem je dokonalá přehlednost a snadnost použití, které umocňuje možnost vrácení změn (a to dokonce i po ukončení programu!). Příkazy můžete exportovat do dávkových souborů (případně zástupců), z čehož logicky vyplívá, že program lze volat z příkazové řádky. A pokud něčemu nerozumíte máte k dispozici nápovědu v českém jazyce na vysoké úrovni.

Přejmenováváte-li často a hromadně soubory či adresáře, pak rozhodně zkuste tento nástroj, ušetří vám spoustu času a nervů (vždy vidíte, jak bude vypadat výsledek a pokud se vám přece jen stane, že nastavíte parametry tak, že se vám soubory vzájemně přepíší, program vás na to upozorní a nedovolí vám takovou operaci vůbec provést).

http://www.vol­ny.cz/…name_it­.html

Související články

Komentáře

1
Mirek
9 leden 2009, 18:28

Odkaz v článku nefunguje.

Nyní je ke stažení na http://www.ste­dronsky.cz/in­dex.php?…

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce