Elizabeth Castro: XML Pro World Wide Web

Nejen v programátorských kruzích se neustále omílá zkratka XML. Vypadá to, že tento formát dat je všespasitelná myšlenka pro každou příležitost. Pokud ale netušíte, co to XML je, případně máte jen matné představy oč se jedná, nezbývá vám, než zabrousit na Internet a nebo si zakoupit publikaci zaměřenou na toto téma. Myslím, že v současné době je z čeho vybírat.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

V recenzované knize se dozvíte, co to vlastně XML je, jak vypadá, jaké jsou jeho zásady, jak se vytváří DTD, pochopíte jak pracuje XML Schema a jmenné prostory. Naučíte se, kterak se konvertují data za pomoci XSLT a XPath. Řeč bude také o kaskádových stylech, jazycích XLink a XPointer.

Ač se kniha honosí podtitulem „Praktická vizuální příručka“, opak je téměř pravdou. Výklad je dosti komplikovaně napsaný. Obsahuje velké množství chyb, překlepů a špatných překladů. Přehlednosti brání jednak použitá dvousloupcová sazba a jednak způsob vysvětlování – každý postup je hloupě popisován krok za krokem tímto stylem „1) Napište menšítko 2) napište…“. A důležité informace (jako například jak zapsat operandy zvolené operace) zde chybí. V několika kapitolách se autorka v příkladech odvolává na konkrétní XML soubor, ale ten není nikde uveden celý (naleznete jej pouze na Internetu, kde je většině čtenářů v okamžiku čtení knihy houby platný). Ukázkové příklady jsou na můj vkus trochu moc krátké, nevystihují podstatu probírané látky a důležité části jsou v nich špatně vyznačené.

Ve výkladu se některé tipy a rady několikrát opakují a text je místy plný (mnohdy zbytečných) odkazů (třeba jen na předchozí stránku). V knize je zmíněn pouze jeden způsob převodu XML pomocí transformace XSLT a přitom by stačilo doplnit jen pár řádků. O praktičnosti by se tedy dalo velmi polemizovat.

Pokud to myslíte s XML vážně, rozhodně zkuste jinou publikaci. Chcete-li si o XML jen něco přečíst a trošku jej „oťukat“, můžete to zkusit, ale za výsledek opravdu neručím.

Hodnocení: 4/10

Softpress, 2001, 295 Kč, 425 Sk, 254 stran, ISBN 80–86497–07–0

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce