Nejen v programátorských kruzích se neustále omílá zkratka XML. Vypadá to, že tento formát dat je všespasitelná myšlenka pro každou příležitost. Pokud ale netušíte, co to XML je, případně máte jen matné představy oč se jedná, nezbývá vám, než zabrousit na Internet a nebo si zakoupit publikaci zaměřenou na toto téma. Myslím, že v současné době je z čeho vybírat.
V recenzované knize se dozvíte, co to vlastně XML je, jak vypadá, jaké jsou jeho zásady, jak se vytváří DTD, pochopíte jak pracuje XML Schema a jmenné prostory. Naučíte se, kterak se konvertují data za pomoci XSLT a XPath. Řeč bude také o kaskádových stylech, jazycích XLink a XPointer.
Ač se kniha honosí podtitulem „Praktická vizuální příručka“, opak je téměř pravdou. Výklad je dosti komplikovaně napsaný. Obsahuje velké množství chyb, překlepů a špatných překladů. Přehlednosti brání jednak použitá dvousloupcová sazba a jednak způsob vysvětlování – každý postup je hloupě popisován krok za krokem tímto stylem „1) Napište menšítko 2) napište…“. A důležité informace (jako například jak zapsat operandy zvolené operace) zde chybí. V několika kapitolách se autorka v příkladech odvolává na konkrétní XML soubor, ale ten není nikde uveden celý (naleznete jej pouze na Internetu, kde je většině čtenářů v okamžiku čtení knihy houby platný). Ukázkové příklady jsou na můj vkus trochu moc krátké, nevystihují podstatu probírané látky a důležité části jsou v nich špatně vyznačené.
Ve výkladu se některé tipy a rady několikrát opakují a text je místy plný (mnohdy zbytečných) odkazů (třeba jen na předchozí stránku). V knize je zmíněn pouze jeden způsob převodu XML pomocí transformace XSLT a přitom by stačilo doplnit jen pár řádků. O praktičnosti by se tedy dalo velmi polemizovat.
Pokud to myslíte s XML vážně, rozhodně zkuste jinou publikaci. Chcete-li si o XML jen něco přečíst a trošku jej „oťukat“, můžete to zkusit, ale za výsledek opravdu neručím.
Hodnocení: 4/10
Softpress, 2001, 295 Kč, 425 Sk, 254 stran, ISBN 80–86497–07–0
← Mé zápočtové programy z matfyzu Miroslav Žák: XML (začínáme programovat) →
Už jste zkusili prodávat fotky a ilustrace přes fotobanky?
Všechny články o fotobankách
Knihy o webdesignu, grafice, digitální fotografii.
Kompletní seznam nabízených knih
Anet7789 (Jaký vybrat kapslový kávovar?)
Petr Václavek (Photoshop - tipy, triky, postřehy, postupy a klávesové zkratky)
David Schuh (Photoshop - tipy, triky, postřehy, postupy a klávesové zkratky)
Gabriela (Jak jsem navrhoval lavici)
Dalli (Kde vzít fotky a nekrást – fotky zdarma nejen pro webdesignéry)
Flatika - originální trička pro cyklisty
Trička s originálními grafickými motivy pro cyklisty, bikery a milovníky jízdních kol.
[Kolo]
Velikosti obrázků pro soc. sítě
Kompletní přehled požadovaných rozměrů pro záhlaví a profily na jednotlivých sociálních sítích (Facebook, Twitter, Google+)
[Tvorba stránek - návody, nástroje]
color.hailpixel.com
Geniálně jednoduché a přehldné míchátko barev - svou paletu si prostě naklikáte.
[Barvy]
UmSemUmTam
Portál, kde neziskovky můžou hledat profesionály pro své projekty a naopak, grafici a programátoři zde můžou pomoci neziskovkám - skvělý nápad!
Rembrandted KIDS
Zábavný fotoblog kamarádky na mateřské dovolené - fotí své děti naaranžované podle známých uměleckých obrazů.
TrekView
Výborný prohlížeč GPX souborů. Jako podkladovou mapu používá podklady z google map a seznamáckých map (včetně turistických!)
[Sport]
Audioteka.cz
Jeden z prvních online obchodů nabízející české audio knihy.
bab.la
Online slovník pro 22 jazyků, docela slušná slovní zásoba, jen trochu více reklamy, než by mi bylo milo.
[Různé]
Hrajeme.cz
Asi nejlepší, nejpodrobnější a nejobsáhlejší portál, který se zabývá deskovými hrami.
[Hry]
Font Awesome
Font se stovkou pěkných ikon, zcela zdarma i pro komerční použití.