Petr Klán, Jindřich Jindřich: WWW pro zelenáče

Velmi úspěšná „zelenáčská“ edice nakladatelství Neocortex byla rozšířena o další přírůstek – učebnici WWW. Stejně jako v předchozích publikacích autoři nepředpokládají, že čtenář umí HTML či dokonce některý programovací jazyk. Jediným předpokladem je znalost základní uživatelské práce s počítačem.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Obsahem knihy není pouze jazyk HTML, ale seznámení s Internetem po všech stránkách (což ji vyvyšuje nad obdobné publikace) – od historie, přes používanou kabeláž, protokoly, principy a služby až po již zmíněný jazyk HTML (tedy spíše XHTML). Autoři jdou ještě dále a seznamují čtenáře s programováním na straně klienta i serveru – tedy s JavaScriptem a PHP.

Po kvalitním teoretickém úvodu nastupuje výklad HTML a dalších programátorských technik a já se nedokáži ubránit pocitu, že naprostá většina ukázek zavání spíše teorií a těch, které se v praxi používají je pomálu. Také typografická úprava výpisů zdrojových kódů by mohla být lepší. Naopak příjemně překvapený jsem byl z množství odkazů na další zdroje informací. Na své si přijdou také lingvisti – autoři totiž dokázali obohatit češtinu o několik nových slov: Web server, Web stránka, Web adresa, Web prohlížeč a další. Není mi zcela jasné, proč nepoužili již zažitých výrazů.

Celkově si myslím, že kvalita knihy nedosahuje úrovně ostatních publikací ze série „Pro zelenáče“. Tím ale nechci říci, že je to kniha nekvalitní – je jen průměrná, ale také je to jedna z mála, která popisuje základní principy Internetu.

Hodnocení: 7/10

Neocortex 2002, 317 stran, 249 Kč, ISBN: 80–86330–09–5

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce