Radim Smička: Optimalizace pro vyhledávače – SEO

Radim Smička: Optimalizace pro vyhledávače – SEOTvůrci webových stránek by neměli spotřebovat všechnu svou energii při výrobě co nejlépe vypadajícího webu, ale měli by si nechat dostatek sil i na optimalizaci pro vyhledávače – SEO (Search Engine Optimalization). Jinak by se jim lehce mohlo stát, že výsledkem budou naprosto bombastické a unikátní webové stránky, které však nikdo nenajde a tudíž ani nenavštíví.

SEO je v české odborné webově zaměřené literatuře bohužel poměrně opomíjené téma, proto mě nadchlo, že se objevila první česká kniha věnující se pouze tomuto tématu. Předem je nutno říci, že je určena čtenářům, pro které je toto téma novinkou. Znalejší v ní nenajdou více než by získali pročítáním SEO konference či několika webů na toto téma.

Publikace začíná přehledem webových vyhledávačů a katalogů a jejich statistikami, aby čtenáři věděli, na které z nich se vyplatí více zaměřit. Následují různé technologie, které můžou dělat problémy a poté jsou již konečně na řadě metody optimalizace: na vlastní stránce (on page faktory), mimo ni (off page faktory) a také zakázané způsoby (doporučuji nepoužívat). Závěr tvoří dvě praktické ukázky optimalizace.

Autor mě potěšil množstvím odkazů na web v seznamu použité literatury (čtenáři, kteří se nespokojí se základy tak alespoň mají vodítko, kde najdou více informací). Naopak mě mrzelo, že kniha nejspíše neprošla jazykovou korekturou (chybějící interpunkce bije do očí) a také styl psaní není nejlepší.

Nicméně je to dobrá kniha a já ji doporučuji nejen tvůrcům stránek ale také těm, kteří vývojářům tuto práci přidělují – manažerům a zákazníkům, aby konečně pochopili, že některé věci (dobrý obsah, klíčová slova, odkazy,…) jsou důležitější než bezchybný vzhled výsledku.

Hodnocení: 9/10

Jaroslava Smičková, Dubany 2004, 126 stran, 169 Kč, ISBN: 80–239–2961–5

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky