Nejznámější hrady a zámky České Republiky

Nejznámější hrady a zámky České Republiky

Chystáte-li se na víkend vyrazit do dosud neprobádaného města nebo do přírody, a rádi byste při tom navštívili nějakou historickou památku, mohl by se vám hodit multimediální CD-ROM, představující více jak 250 nejznámějších hradů, zámků a zřícenin České republiky. Součástí produktu je také papírová mapa, na které je vyznačeno podstatně více těchto objektů, než je v multimediální podobě prezentováno, což může být zavádějící..

Po spuštění aplikace (neinstaluje se, spouští se přímo z CD) a výběru z nabídky, zda chcete prozkoumávat hrady, zámky či ruiny (což není zrovna podstatné, neb kdykoliv později můžete vypnout filtr na zbylé památky) se dostanete do hlavního okna, které z větší části tvoří mapa České Republiky s vyznačenými důležitými orientačními body (úroveň těchto detailů lze nastavit). Poněkud nešťastné je, že na mapě chybí názvy jednotlivých památek. Ty se zobrazí až po najetí myši na jejich ikonu.

Nejznámější hrady a zámky České Republiky

Další důležitou součástí je ovládací panel, který umožňuje základní operace s mapou (posun, zvětšování/zmen­šování, úroveň zobrazovaných detailů a filtrování typů památek). Ostatní funkce mají své místo v rozích a na okraji hlavního okna.

Jednotlivé památky, které vás zajímají, lze vybrat buď na mapě a nebo za pomocí rejstříku. Po zvolení vybraného objektu se zobrazí informační okno obsahující veškeré informace – fotky („normální“ i letecké), stručné informace z historie, poznámky o dostupnosti (parkoviště, autobus, vlak), přístupnost (otvírací hodiny) a seznam okolních památek.

Nejznámější hrady a zámky České Republiky

Omrzí-li vás zkoumání a prohlížení našich bohatých památek, můžete příjemně ukrátit čas hraním jednoduché hry založené na Loydově patnáctce.

Prohlížení doprovází příjemná historická hudba, kterou lze snadno vypnout v hlavním okně. Aplikace je graficky pěkně provedena a její ovládání je intuitivní. Pro méně nadané je zde přehledná nápověda, ve které nechybí informace o klávesových zkratkách (neobvyklé, ale potěší).

Nejznámější hrady a zámky České Republiky

Jedná se o poměrně pěkně provedený multimediální průvodce po našich památkách, snad jen těch objektů a informací by mohlo být trochu více. Velkým kladem je uvádění informací pro turisty. Mám na mysli zejména otvírací hodiny, dostupnost a seznamy okolních pamětihodností. Problémem by ale mohla být aktuálnost těchto dat.

Hodnocení: 8/10

Nejznámější hrady a zámky České Republiky. Vectris Rožnov, 2001, http://www.in­foturist.cz

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky