Letos jsem na svůj čtecí report trochu pozapomněl, tak jej přidávám se zpožděním. Za rok 2022 jsem přečetl 58 knih, což činilo podle Databáze Knih přesně 21 375 stránek. Četl jsem hlavně beletrii, k odborné literatuře mě to tentokrát moc netáhlo.
Petra Dvořáková: Zahrada
Petra Dvořáková prostě umí, je to podle mě jedna z nejlepších současných českých spisovatelek. Tímto románem (nebo spíše novelou) to jen dokazuje. Líbilo se mi, jak byla minulost hlavního hrdiny trochu zahalená tajemstvím a hlavně jak se odhalily některé jeho stránky a čtenář neví, jak se k němu má postavit, zda mu držet palce nebo ho zatratit a tak jen s obavami čte další a další stránky…
Jestli vůbec někdy
Osm povídek současných hodně čtených autorů (Mornštajnová, Tučková, Soukupová, Dvořáková, Klevisová, Hanišová, Neff, Epstein) jejichž děj se odehrává v době komunismu před revolucí. Lehce depresivní, ale takové to prostě tenkráte bylo. Povídky byly fajn, jen mi trochu chyběly nějaké lepší pointy.
Petr Sagitarius: Trujkunt
Super detektivky se sympatickým detektivem – je tam vtip, je tam nápad, je to v netradičním prostředí (Jablunkovsko a Třinecka) a je to ze současnosti… paráda! Jen mi občas trochu vadily ty polské pasáže, které se četly trochu hůře. Detektivky se čtou jedním dechem, vyšly zatím čtyři knihy (obsahují ale více případů) a další má vyjít letos. Už se na ni těším.
Jakub Mařík: série UTSS Salamis
Ve stínu slunce, V ledovém sevření, V Krvavém pásu (další díl „V mrtvé zóně“ vyjde letos!) je originální série military sci-fi s tajemným nepřítelem lidstva. Líbí se mi, jak je ten nepřítel skrytý a o tom, co je vlastně zač, se čtenář dozvídá postupně – myslím, že až v nějakém dalším díle. Je tam více dějových linek, více mimozemských ras, ale čte se to skvěle. Nemůžu si pomoct, ale horkotěžko hledám mezi zahraničními spisovately military scifi knih takové, kteří by trumfli Maříka či Fabiána.
Delphine de Vigan: Děti nade vše
Dobře napsané a vlastně popsané aktuální téma. Jasně, v té knize je to dotaženo až do absurdna (tedy určitě takové youtubery dnes taky najdete), ale co je důležitější – začnete přemýšlet o tom, zda se vám vyplatí zveřejňovat informace o sobě a své rodině na sociální sítě za pár lajků…
Peter A. Flannery: Bitevní mág
Možná je to pro trochu mladší publikum, ale mě se tahhle fantasy hodně líbila – originální nápady, zápletky také měly zajímavé nepředvídatelné rozuzlení a hlavně to bylo napsané tak čtivě, že jsem kniku odkládal až dlouho po půlnoci. Jen ke konci už autorovi trochu docházel dech. V každém případě se těším na další jeho přeložené knihy.
TomB: V kanclu: Komiks ze života, ve kterém se možná poznáte
Sleduji je na facebooku už pěkně dlouho, takže většinu stripů už jsem znal, ale stejně jsem knihu hned chtěl a moc se mi líbila. Krásně jsem si zavzpomínal na časy v korporátu, kdy jsem tam pracoval jako senior frontend developer :))
Jiří Kučera: Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků a Bílí baroni II
Výborné čtení! Vtipné i smutné, tragikomické. Hodně přesně popisuje tu dobu. Za mě hodně dobře srovnatelné s Černými barony. Jen tam bylo mnohem více chlastu, deprese a celově to bylo spíše tragické než vtipné – taková byla doba. Skvělé čtení a poučení o době komunismu.
Kateřina Tučková: Bílá Voda
Na knihu jsem narazil pár dní před vydáním a už ten název mě zaujal – pocházím z vesnice kousek od Bílé Vody a když jezdíme z Prahy k našim, tak to poslední dobou bereme právě přes Bílou Vodu (z Polska), takže jsem se těšil a moc neřešil o čem kniha vlastně je, protože předchozí knížky autorky jsem četl a hodně se mi líbily.
Ze začátku se kniha hodně držela historie, nic moc smyšleného tam nebylo, jen mě trochu mátl popis cesty (z okresního města přes vysoké hory? Kde by se to v té rovině vzalo) a Mariahilf, ale budiž. Konec už je hodně beletristický a některé spojitosti tam byly trochu zbytečné až násilné. V doslovu autorka dopsala, co byla fikce (třeba i o tom přesunutí Mariahilf o pár desítek kilometrů) a co skutečnost.
Možná to vyznívá, že se mi to nelíbilo, ale opak je pravdou! Donutilo mě to neustále koukat do map, na internet a do wikipedie a dohledávat si skutečná fakta a to se mi na těch historických románech strašně líbí. V každém případě se těším, až v létě pojedu zase kolem, nejspíše tam zastavím a trochu se porozhlédnu.
Andrzej Pilipiuk: Kapry bijem
Ten Vandrovec je snad čím dál lepší! Myslel jsem, že po druhé třetí knize už se bude opakovat a bude to nuda, ale rozhodně není. Ty nápady a myšlenky a hlavně to propojení s aktuálními trendy (Harry Potter a další). Prostě paráda!!!
Dubánčí knihy
Letos se mi s dubánky zadařilo a vyšly mi hned čtyři knihy v mém kreativním projektu dubánci, vůbec jsem to nečekal, protože prapůvodně jsem se chystal vydat jen jednu jedinou knížku, na kterou jsem se už pár let s Klárou chystal a domlouval.
Vše začalo na jaře knížkou Dubánek a tajný vzkaz, kterou napsala dětská spisovatelka Klára Smolíková a vyšla v nakladatelství Triton v rámci projektu Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR jako knížka pro prvňáčka 2021/2022 v neuvěřitelném nákladu 44 000 výtisků. Dostanou ji tak exkluzivně jen letošní prvňáčci při příležitosti pasování na čtenáře, tedy pokud jejich škola/knihovna spolupracuje s tímto projektem SKIPu). Což tedy mimo jiné znamená, že po dobu dvou let nebude v normální distribuci a nepůjde koupit. Jediná příležitost, jak se k ní dostat je výše uvedený projekt a nebo audioverze, která vyšla o rok později.
Aby měli prvňáčci po prázdninách co číst, navázali jsme na to s Klárou další knihou – Dubánek ve světě lidí, ve které se Borek a Lidka ocitnou v lidském domě a potkají tam i kocoura Elvise. Focení dubánků do této knihy bylo trochu komplikovanější, protože děj se odehrává před Vánocemi a já to vše fotil o prázdninách v těch největších vedrech. Kniha vyšla v nakladatelství Triton v půlce listopadu 2022.
Ještě v době covidové mě na Twitteru oslovil básník z Vysočiny Martin Kinc, že se mu dubánci líbí a že by k nim zkusil psát verše a časem se uvidí, zda by z toho třeba nebyla nějaká malá knížečka. Těch básní napsal několik desítek, vybrali jsme z toho to nejlepší a u stejného vydavatele (Triton) jsme je vydali v knize Dubánčí šprýmy. Knížka je pro děti od 3 do 100 let – pobaví se u ní jak děti, tak dospělí.
Aby toho nebylo málo, tak mě na začátku roku oslovilo francouzské vydavatelství knih Omake Books s nabídkou, které nešlo odolat – chtěli vydat fotografickou knihu s dubánky. Během jara jsem tedy vybral xx fotek, vymyslel k nim krátké popisky a vznikla anglicko francouzská kniha: Acorn Elves / Le peuple des chênes.
Další rok knižní nadílka v dubánčím světě pokračovala sešitem pracovních listů, audioverzí prvních dvou knih a novou knížkou Dubánek a noční bouře, ale o tom zase až příště.
A co vaše nejlepší knihy z poslední doby?
Napište mi pár tipů, sem do komentářů nebo na email, rád si přečtu něco nového.
Moje předchozí nejlepší knihy roku
Pro inspiraci přidávám odkazy na předchozí žebříčky nejlepších knih roku:
- Nejlepší knížky za rok 2021
- Nejlepší knížky za rok 2020
- Nejlepší knížky za rok 2019
- Nejlepší knížky za rok 2018
- Nejlepší knížky za rok 2017
- Nejlepší knížky za rok 2016
- Nejlepší knížky za rok 2015
- Nejlepší knížky za rok 2014
- Nejlepší knížky za rok 2013
- Nejlepší knížky za rok 2012
- Nejlepší knížky za rok 2010