Nebo spíše JavaScriptový odborník, který umí psát. Hledám prostě někoho, kdo by zaktualizovat knihu hotových řešení pro JavaScript, kterou mi vydalo nakladatelství Computer Press v dubnu roku 2003.
Minulý týden mě kontaktoval redaktor z CPressu s tím, že by nakladatelství rádo zaktualizovalo a znovu vydalo tuto knihu z edice „Hotová řešení“ (mimochodem ve stejné edici vyšla také perfektní kniha o stylech od Pixyho a kol.)
Což o to, chuť na zaktualizování bych našel – přece jen je to mé dítko a věnoval jsem mu v minulosti spoustu času. Bohužel s časem je to mnohem horší, neboť mám od léta ještě jedno dítko, které se mého času dožaduje mnohem důrazněji. Takže se aktualizaci knihy nemůžu plně věnovat (jakožto autor), ale slíbil jsem minálně podporu při hledání nových témat (které by měly/mohly být v knize zpracovány) a nového autora, který by v započatém díle pokračoval. Máte-li chuť přiložit ruku k dílu a ujmout se přepsání knihy, zanechte kontakt v komentářích nebo mi pošlete email na petr (at) vaclavek.com.
Nové skrtipty a témata
Jen tak namátkou mě napadají následující skripty, které jsem v praxi v poslední době použil:
- přepínač stylových soborů / třídy u elementu
- využití JavaScriptu při práci s Google Maps (a jinými Google produkty)
- validace formuláře a další vylepšení formulářů (například antispamová ochrana)
- dropdown navigace (spíše ukázat kvalitní hotová řešení, než vlastní triviální)
- rozbalovací stromové seznamy
- tabulka umožňující třídění svého obsahu, vysvícení sloupce, řádku
- news slider (vertkální marquee)
- modernější způsoby obsluhy událostí, co dělat, když je událost body.onload již obsazena
- vkládání Flashe do stránek pomocí javascriptu (EOLAS problém u MSIE)
- javascriptový popup kalendář
- javascript a styly (zaoblené rohy, uvozovky kolem citací, atd.)
Za zmínku by stály i obecnější témata:
- ajax (alespoň základy)
- dom (manipulace s objekty na stránce)
- komunikace mezi flashem a javascriptem
- hotové větší skripty a knihovny (lightbox, JavaScriptové knihovny a další)
- JavaScript a přístupnost
Pokud máte další tipy na hotová řešení, které byste rádi viděli v novém vydání knihy, napište je do komentářů. Případné autory-pokračovatele předem upozorňuji, že uvedená témata jsou jen doporučující a je čistě na nich a nakladatelství, co a jak v novém vydání zapracují.
7. 11. 2007
No vetsina toho, co popisujete, se velmi snadno udela napriklad s jQuery, jsou to uz slozitejsi veci, u kterych je treba pocitat s ruznymi odlisnostmi u vselijakych prohlizecu.
Na vkladani flashe swfobject.
7. 11. 2007
Také si myslím, že v dnešní době javascriptových knihoven by řešení měla být ukázána pomocí nich. Některé věci jsou pak záležitostí triviální na dva řádky, takže by pak byl větší prostor vysvětlit na co si dávat pozor a jak vlastně javascript v prohlížečích funguje.
Pokročilé programování pomocí objektů, tříd, prototypů, vysvětlení kontextu this apod. I když to se možná marketingově nehodí do knihy „Hotová řešení“, ale taková kniha tu na trhu chybí a byla by pro začínající js programátory užitečná. Aneb to pozadí, co na první pohled v dokumentaci js knihoven nenajdete.
Dále vychytávky na to jak s js knihovnama chytře pracovat, rozšiřovat si je. A ukázat už ověřené „pluginy“ řešící konkrétní funkce a jež jsou další nadstavbou nad js knihovnama.