Frank Boumphrey, Cassandra Greer, Dave Raggett: XHTML Průvodce vývojáře

Znáte pojmy HTML a XML, ale o XHTML jste ještě neslyšeli? Pak vězte, že za touto zkratkou se skrývá značkovací jazyk, který využívá slovní zásobu jazyka HTML a syntaxi XML. Více se dozvíte z recenzované knihy, jejíž náplní je podrobný popis XHTML, tedy jednotlivých značek, jejich atributů a významu za vydatné pomoci názorných ukázek. Kromě obrázků, tabulek a formulářů, rámů, multimédií, metadat a dalších témat jsou zde dobře popsány i kaskádové styly včetně rozlišení pro různá typy médií. V dodatku naleznete stručný přehled všech značek a atributů XHTML, vlastností stylů a bohatý rejstřík.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Zamyslíte-li se nad obsahem a nad počtem stran, které kniha obsahuje, zpozorujete jistou nesrovnalost. Co proboha může autor psát na téměř pětiset stránkách? Odpověď je prostá – text je tak rozsáhlý, protože autor podává opravdu vyčerpávající popis jednotlivých tagů a jejich atributů, navíc kniha obsahuje velké množství ukázkových příkladů a jejich vyobrazení v prohlížeči. Dalším důvodem je, že se autor nezaměřuje jen a pouze na popis značek, ale seznamuje čtenáře i s dalšími souvislostmi – dozvíte se mnoho zajímavých informací o komunikaci prohlížeče se serverem, proberete pokročilejší témata a naučíte se základy XML.

Výklad knihy je dobře srozumitelný i pro naprostého začátečníka (na čtenáře nejsou kladeny žádné předpoklady, jako například znalost XML či HTML) a já ji vřele doporučuji (zejména těm začátečníkům). Obzvláště pokud se konečně rozhodnou přestat používat svůj oblíbený WYSIWYG editor a chtějí se nejen naučit, ale i pochopit jazyk XHTML a další okolnosti tvorby a fungování webových stránek.

Hodnocení: 10/10

UNIS Publishing, 2002, 480 stran, 270 Kč, ISBN: 80–8659–314–2

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce