Slavoj Písek: HTML tvorba jednoduchých internetových stránek

Jelikož žádný učený z nebe nespadl a jazyk HTML zatím ještě není pro běžné smrtelníky jazykem mateřským, je zřejmé, že se jej každý, kdo jej chce ovládat a používat (při vytváření vlastních stránek), musí poctivě naučit. Tedy pokud to není žabař a nešáhne po nějakém WYSIWYG editoru ala FrontPage a podobně – pro takovéto individua tato recenze rozhodně není určena.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Nejste-li tedy žabaří a chcete si vytvořit svoji vlastní webovou stránku a při té příležitosti se naučit ovládat jazyk HTML (HyperText Markup Language), bohatě vám postačí textový editor, prohlížeč a pomocník, který vás bude vést a seznamovat s HTML. A právě o tom pomocníkovi, neboli knize popisující základy HTML bude tato recenze.

Publikace je poměrně malá a útlá, ale obsahuje všechny důležité informace a názorné ukázky tvorby webových stránek. Je určena pro naprosté začátečníky, kteří neovládají žádný programovací jazyk ani HTML. Jediné co se od čtenáře vyžaduje, je znalost práce s počítačem a internetovým prohlížečem.

Jako velmi dobrý nápad se mi jeví uvádění anglických slov, ze kerých byly odvozeny názvy jednotlivých tagů (P – Paragraph, UL – Unordered List a podobně). Pomáhá to začátečníkům snadněji si zapamatovat názvy jednotlivých HTML značek. Bohužel ne vždy se autor tímto pravidlem řídil.

Na konci každé kapitoly se nachází přehled tagů, které se probraly v dané části a to včetně stručného popisu. Kniha obsahuje také rejstřík, takže se dá částečně použít i jako referenční příručka.

Osobně mě překvapilo a potěšilo zařazení těchto dvou kapitol v závěru: „Kaskádové styly“ (mírně pokročilejší technika) a „Zveřejnění webových stránek“ (o tom, kterak zpřístupnit své stránky – upload na server a registrace do vyhledávačů).

Myslím, že až na pár drobných chyb (spíše překlepů) je to velmi dobrá knížka pro seznámení se základy HTML a vytvoření vašich prvních stránek.

Hodnocení: 8/10

Grada 2001, 136 stran, 89 Kč, ISBN: 80–247–0094–8

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce