Má diplomová práce
se jmenuje DISClient, neboli klient DIS (Dokumentografických Informačních
Systémů). Obhajoba této práce dopadla dobře a výsledná známka byla
„výborně“.
Cílem diplomové práce bylo vytvořit program, usnadňující vyhledávání informací v dokumentech, jež jsou uloženy na rozličných místech a v různých formátech. Jedná se tedy o program podobný webovému metavyhledávači nebo spíše klientskému vyhledávači, ovšem s tím rozdílem, že nebude oslovovat pouze webové vyhledávací stroje, ale i další libovolné zdroje dat (Oracle a jiné databáze, soubory na lokálním disku, …).
Schéma práce aplikace využívající rozličné zdroje dokumentů
Množina zdrojů, které se budou pro vyhledávání používat, lze snadno rozšířit o další a to bez nutnosti rekompilace aplikace. Navíc toto rozšíření zdrojů je umožněno komukoliv – jeimplementováno v nezávislém modulu, který slouží pro komunikaci mezi příslušným fyzickým serverem a aplikací.
Hlavní náplní práce tedy bylo navrhnout a implementovat rozhraní mezi aplikací a vlastním DIS serverem (který bude oslovován) tak, aby umožnilo uživateli:
Základní funkce a rysy výsledné aplikace:
Jelikož DISClient využívá pro vlastní hledání dokumentů na Internetu fulltextové vyhledávače, měl by uživateli nabídnout stejné možnosti. To se týče jednak parametrů dotazu a jednak možností prostředí. Parametry lze snadno díky zavedenému systému implementovat. S prostředím je to horší, neboť běžný uživatel je zvyklý na používání oblíbeného internetového prohlížeče nejen pro vyhledávání ale také pro prohlížení nalezených dokumentů. Je pro něj tedy nezvyklé zadávat dotazy v jedné aplikaci a výsledky si prohlížet v druhé.
Jednou z možností jak alespoň částečně simulovat uživateli prostředí na jaké je zvyklý, je zapnutí automatického exportu (Nastavení/Export/Automaticky zobrazovat). Výsledky se po ukončení vyhledávání exportují do zvoleného formátu (např. HTML stránky) a zobrazí se v nastaveném prohlížeči, kde si je může uživatel libovolně prohlížet a procházet mezi nimi.
Jinou možností je implementace dalšího modulu využívající jádro aplikace (DISEngine). Aplikace by se pak chovala jako další internetový metavyhledávač.
Program však přináší spoustu dalších výhod a možností: ukládá historii dotazů, takže se k nim může uživatel kdykoliv vrátit, znovu vyhledat, či přímo stáhnout dokument z dříve uloženého seznamu. Po vyhledání lze s výsledky dále pracovat – uložit seznam, třídit dle různých kritérií či vyexportovat do libovolného (i vlastního) textového formátu
Navíc uživatel může paralelně vyhledávat v několika zdrojích dat (i když to webové metavyhledávače umožňují také) a tyto zdroje nemusí být pouze fulltexty na Internetu (to už dostupné metavyhledávače neumí). Díky paralelnímu zpracování je vyhledávání podstatně rychlejší, než postupné ruční vyhledávání na jednotlivých serverech.
Ve srovnání s dostupnými desktopovými vyhledávači patří mezi základní přínosy zastoupení českých vyhledávačů, cena (jedná se o volně šiřitelný program), dostupnost zdrojových kódů a hlavně rozšiřitelnost. Kdokoliv může vytvořit novou knihovnu pro vyhledávání nejen pomocí dalších webových služeb, ale i pro jakékoliv jiné zdroje dat (soubory na disku, data emailových klientů, data v databázích, knihovní systémy, …). Navíc uživatel smí plně využívat možnosti, které nabízí jednotlivé vyhledávací servery, ovlivnit způsob exportu výsledků a podobně.
Na druhou stranu ale DISClient nedisponuje některými funkcemi, které uvedené aplikace obsahují: integrace do systému, prohlížeče, vlastní prohlížeč s vestavěnými vylepšeními (např. zvýraznění hledaných slov), agenti na automatické vyhledávání nových dokumentů odpovídajících dotazu, kontrola dokumentu (dosažitelnost, vlastní explicitní kontrola zda opravdu vyhovuje dotazu, …) a další. Ovšem není problém výše uvedené chybějící vlastnosti do aplikace doprogramovat.
Hlavní okno aplikace. V horní části je seznam dotazů. dolní část obsahuje přehled nalezených dokumentů odpovídajících vybranému dotazu
Editace dotazu umožňuje uživateli plně využít možnosti DIS serveru
Statistika po vyhledání dokumentů
Možnosti exportu
seznamu nalezených dokumentů
Další náhledy jsou obsaženy v uživatelské dokumentaci.
Vlastní diplomová práce:
Instalační soubor programu DISClient: DISClient.msi (2,39 MB)
Verze, která se nemusí instalovat (stačí rozbalit): DISClient.zip (2,04 MB)
Máte-li zájem o zdrojové kódy aplikace, ozvěte se, po domluvě je rád poskytnu.
← Free - program na zjištění volného místa na discích Týmový ročníkový projekt ERCase →
Už jste zkusili prodávat fotky a ilustrace přes fotobanky?
Všechny články o fotobankách
Knihy o webdesignu, grafice, digitální fotografii.
Kompletní seznam nabízených knih
Anet7789 (Jaký vybrat kapslový kávovar?)
Petr Václavek (Photoshop - tipy, triky, postřehy, postupy a klávesové zkratky)
David Schuh (Photoshop - tipy, triky, postřehy, postupy a klávesové zkratky)
Gabriela (Jak jsem navrhoval lavici)
Dalli (Kde vzít fotky a nekrást – fotky zdarma nejen pro webdesignéry)
Flatika - originální trička pro cyklisty
Trička s originálními grafickými motivy pro cyklisty, bikery a milovníky jízdních kol.
[Kolo]
Velikosti obrázků pro soc. sítě
Kompletní přehled požadovaných rozměrů pro záhlaví a profily na jednotlivých sociálních sítích (Facebook, Twitter, Google+)
[Tvorba stránek - návody, nástroje]
color.hailpixel.com
Geniálně jednoduché a přehldné míchátko barev - svou paletu si prostě naklikáte.
[Barvy]
UmSemUmTam
Portál, kde neziskovky můžou hledat profesionály pro své projekty a naopak, grafici a programátoři zde můžou pomoci neziskovkám - skvělý nápad!
Rembrandted KIDS
Zábavný fotoblog kamarádky na mateřské dovolené - fotí své děti naaranžované podle známých uměleckých obrazů.
TrekView
Výborný prohlížeč GPX souborů. Jako podkladovou mapu používá podklady z google map a seznamáckých map (včetně turistických!)
[Sport]
Audioteka.cz
Jeden z prvních online obchodů nabízející české audio knihy.
bab.la
Online slovník pro 22 jazyků, docela slušná slovní zásoba, jen trochu více reklamy, než by mi bylo milo.
[Různé]
Hrajeme.cz
Asi nejlepší, nejpodrobnější a nejobsáhlejší portál, který se zabývá deskovými hrami.
[Hry]
Font Awesome
Font se stovkou pěkných ikon, zcela zdarma i pro komerční použití.