Charles Petzold: Programování ve Windows

Tak jako křesťané mají Bibli, vyznavači islámu Korán, studenti ekonomických škol Samuelsna a matfyzáci Jarníka, tak i programátoři pro Windows mají svoji knihu knih. Jejím autorem je legendární Charles Petzold a jmenuje se Programování ve Windows.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

A proč se této knize říká bible? Protože obsahuje snad vše, co potřebujete znát pro kvalitní programování aplikací pro operační systém Windows – naleznete zde vysvětlení Unicode, naučíte se jak pracovat s klávesnicí, myší, systémovým časovačem, dialogovými okny a dceřinými ovládacími prvky, menu, grafikou, MDI, dynamickými knihovnami, hudbou, zvukem, Internetem…

Největší část se věnuje popisu práce s grafikou, což je u operačního systému s grafickým prostředím jako jsou Windows samozřejmé.

Součástí publikace je i CDROM na kterém naleznete všechny zdrojové texty, které jsou uvedeny v knize a to jak v originále, tak i přeložené do češtiny. Navíc ještě kompakt obsahuje elektronický originál knihy (hlavní výhodou je možnost rychlého a snadného vyhledávání), který je možno prohlížet pomocí MSIE (jehož čtvrtou verzi naleznete tamtéž). Všechny příklady byly vytvořeny ve Visual C++ 6.0 (ale to není až zase tak důležité, neboť zdrojové texty můžete vcelku snadno přetvořit pro jiné vývojové prostředí).

Knihu doporučuji všem, kteří mají co dělat s programováním ve Windows a to nejen těm, co pracují s čistým WinAPI, ale i těm, kteří používají Delphi, C++ Builder či jiný vyšší vývojový nástroj, neboť se alespoň poučí, co se děje na pozadí.

Díky tomu, že je tato kniha velmi čtivě a srozumitelně napsaná, rozumí jí i naprostí začátečníci v tomto oboru (jediným předpokladem je uživatelská znalost Windows a znalost jazyka C). Na druhou stranu jde hodně do hloubky a obsahuje mnoho méně známých informací, takže věřím, že se i ti pokročilejší budou k této publikaci často a rádi vracet. Jak už jsem psal na začátku, ne nadarmo se jí říká bible programování pro Windows.

Snad jedinou možnou chybičkou se mi jeví rejstřík, který by na tak tlustou knihu (více než dvanáct set stránek) mohl být poněkud obsáhlejší.

Amen.

**Hodnocení: ** 10/10

Computer Press, 1999, 1216 stran, 990 Kč, ISBN 80–7226–206–8

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce