Dave Barry: Dave Barry v kyberprostoru

Dave Barry, autor světoznámé knihy „Rukověť správného chlapa“, humorista a nositel Pulitzerovy ceny obohatil odbornou literaturu o další základní knihu, kterou by si měl každý uživatel počítače alespoň jednou přečíst (osobně doporučuji dva a vícekrát). Pro programátory je víceméně povinností, mít tuto publikaci ve své knihovničce mezi Charlesem Petzoldem (Programování ve Windows) a Nicolasem Withem (Algoritmy a datové struktury).

Je to prostě základ. Obsahuje odpověď na základní otázku ohledně počítačů vůbec: „Jak fungují počítače?”. Naleznete zde kompletní návod jak si koupit a dát dohromady počítač a to včetně instalace potřebného software a práce s ním. Ale ještě dříve se dočtete zajímavé informace o vývoji počítačů od pravěku po Windows 95 (zase až tak velký pokrok to nebyl). Jelikož počítačový svět má svůj vlastní jazyk, věnoval autor i několik stránek pro vysvětlení základních termínů z tohoto oboru. Nebudete tak aspoň při koupi počítače v obchodě vypadat jako "obyčejný hňup odněkud z ulice“ (ale jako „specifický hňup, který se naučil nazpaměť pár termínů z knížky“, což je určitě rozdíl).

Autor jde s dobou a v druhé části se věnuje Internetu. V této části vyvrací zastaralý názor, že na Internetu jsou pouze fotky nahatých žen (chlapi tam jsou asi také) a ukazuje další způsob využití této sítě – chatování (s chatami to kupodivu nemá nic společného).

Co je hlavní – knížka nepopisuje suchou teorii, ale čistou praxi. Po prostudování získáte velké kvantum důležitých poznatků, které můžete ihned použít. Jediný detail, který by mohl knížku ještě vylepšit (zvláště při jejím používání v praxi), je velký, uklidňující nápis „Nepropadejte panice!“ na její obálce.

Hodnocení: 10/10, Titul měsíce

Talpress, 2000, 188 stran, 150 Kč, ISBN: 80–7197–173–1

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. M_artin
    6. 10. 2008

    Četl jsem několikrát, v mojí knihovně má tato kniha čestné místo. DOPORUČUJI!

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky