Martin Michálek: CSS Moderní layout

Tvorbu webů už jsem před pár lety pověsil definitivně na hřebík, protože jsem pokročil do vyššího levelu. Abych to vysvětlil – nejprve jsem programoval back end, pak front end, pak jsem navrhoval vzhled a dnes už jsem několik let grafik na volné noze, který kreslí co se mu líbí. Ale na weby a programování jsem tak nějak nezanevřel, pořád mě oboje baví a tak si sem tam pro svou vlastní potřebu něco naprogramuju a nastyluju. Samozřejmě pro to používám letité fígle, co jsem se v minulosti naučil. Ale vždy, když začínám něco nového, tak se kouknu, kam pokročil vývoj. Proto mi udělala velkou radost publikace od Martina Michálka – CSS moderní layout s podtitulem Grid, flexbox a nové metody rozvržení webů v příkladech, protože přesně popisuje to, co já bych pracně dohledával na webu.„Martin Michálek: CSS Moderní layout“Pokračování článku

Open post Redesign blogu

Redesign blogu po 10 letech

Po mnoha letech jsem se rozhodl redesignovat svůj osobní blog. Kromě změny vzhledu jsem chtěl také změnit blogovací systém. Prastarý neaktualizovaný TextPattern jsem vyměnil za klasický WordPress, který používám na většině svých ostatních webů (pár výjimek tam ještě mám, ale k těm se dostanu zase až za pár let 🙂 nebo až mi to hodí hosting na hlavu kvůli tomu, že potřebují upgradnout verzi PHP).

Toto je už druhý redesign mého blogu (o prvním redesignu píšu zde a došlo k němu před deseti lety). Blog píšu už od roku 2005 a myslím, že mi to ještě pár roků vydrží. Změnu vzhledu a systému jsem využil také k tomu, abych trochu probral obsah, promazal nedůležité články a naopak přidal několik stránek do hlavní navigace o tom, co dělám: grafika, fotobanky a dubánci.

„Redesign blogu po 10 letech“Pokračování článku

Martin Michálek a Robin Pokorný: Vzhůru do AMP

Vzhůru do AMPTvorba webů už mě pár let neživí. Zaplaťpánbů za to! Je to totiž čím dál tím složitější obor. Dříve stačil jeden člověk na to, aby vzal předlohu z Photoshopu a rozsekal ji do tabulkového layoutu. Tvorbu webových stránek se každý mohl naučit za víkend (dříve stačilo umět jen HTML) a web si pak udělal během následujícího víkendu.

„Martin Michálek a Robin Pokorný: Vzhůru do AMP“Pokračování článku

Petr Staníček: Dobrý designér to všechno ví!

Petr Staníček: Dobrý designér to všechno ví!Když jsem na síti zaznamenal, že Petr Staníček (Pixy) chystá knihu o webdesignu, zaradoval jsem se. Když jsem totiž začínal s tvorbou webů na konci minulého tisíciletí, byl Pixy jednou z předních postav české blogosféry, a jeho web pomohl a usměrnil nejednoho tápajícího tvůrce stránek Na rozdíl ode mě ale Pixy zůstal webdesignérskému řemeslu věrný a pracuje v oboru dodnes. Takže kdo jiný – povolanější – by mohl napsat českou knihu o webdesignu?!

„Petr Staníček: Dobrý designér to všechno ví!“Pokračování článku

Jiří Lex: Moderní web

Jiří Lex: Moderní webKdyž jsem poprvé spatřil obálku této knihy a prohlédl si také web autora napadlo mě, že se jedná jen o převod nějaké letité knížky do jejího elektronického formátu. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že jde o novinku (vydáno v lednu 2016). Neodolal jsem, začal jsem se pídit po detailech a nakonec jsem si ji sehnal na recenzi. Říkal jsem si, že přece nebudu soudit knížku podle vzhledu.

„Jiří Lex: Moderní web“Pokračování článku

Jan Řezáč: Web ostrý jako břitva

Jan Řezáč: Web ostrý jako břitvaDo webdesignu jsem začal fušovat někdy před sedmnácti lety, kdy jsem vytvořil své první webové stránky. Weby na zakázku jsem začal vyrábět o pár měsíců později, nicméně na plný úvazek jsem se k webdesignu dostal až v roce 2003. Tvorba webů v oněch dávných časech byla celkem jednoduchá – stačilo se naučit pár HTML značek (CSS se ještě moc nepoužívalo), alespoň trochu pochopit jak fungují webové servery, sehnat webový prostor a dostat na něj vytvořené soubory.

„Jan Řezáč: Web ostrý jako břitva“Pokračování článku

ilustrator.cz web o Adobe Illustrátoru a vektorové grafice

ilustrator.cz, nový web o vektorové grafice a Adobe IllustrátoruAsi jste si všimli, že mě vektorová grafika v Adobe Illustrátoru hodně baví a vlastně i živí. Několik článků o tomto programu a práci v něm jsem zde také publikoval. Nedávno jsem chtěl opět přidat další tipy a tutoriály, ale nakonec jsem si to rozmyslel. Rozhodl jsem se totiž, že toto téma od svého osobního blogu oddělím, stejně jak jsem to udělal před několika lety s fotobankami – vytvořil jsem tenkrát samostatný web fotobanky.cz a zpětně vidím, že jsem udělal dobře.„ilustrator.cz web o Adobe Illustrátoru a vektorové grafice“Pokračování článku

Jonathan Chaffer, Karl Swedberg: Learning jQuery 1.3

Jonathan Chaffer, Karl Swedberg: Learning jQuery 1.3V dnešní době už se nevyplatí vytvářet vlastní skripty pro web bez podpory některé z JavaScriptových knihoven – jednak to nestojí za ty nervy s různými prohlížeči a jednak existuje spousta šikovných knihoven obsahujících ty nejdůležitější skripty, jejichž datová velikost je dnes již takřka zanedbatelná. A právě jQuery je jedna z těch nejrozšířenějších JavaScriptových knihoven. Vyniká velmi jednoduchou syntaxí, díky které snadno naleznete libovolný prvek na stránce a ještě snadněji s ním manipuluje. Velkou výhodou je také množství dostupných rozšiřujících pluginů, odstínění od problému kompatibility jednotlivých prohlížečů a samozřejmě již zmíněné široké rozšíření.

„Jonathan Chaffer, Karl Swedberg: Learning jQuery 1.3“Pokračování článku

Skočit na začátek stránky