Žádný učený z nebe nespadl a ne jinak je to s programátory. Jelikož tedy nepadají z nebe a ani odnikud jinud, musí se programování poctivě naučit. Nejsnadnější cestou, jak se stát jedním z nich, je začít s nějakým jednodušším programovacím jazykem k tomu určeným, jako je třeba Pascal. A jak se naučit programovat v tomto jazyce se dozvíte z knížky (nebo spíše učebnice) známého autora publikací o programování Pavla Satrapy. Jedná se vlastně o nové vydání úspěšného titulu „Začínáme v Pascalu“.
Nemyslete si ale, že po jejím přečtení z vás bude na slovo vzatý odborník na Pascal, k tomu vám bude ještě hodně (hodně a ještě mnohem více hodin programování) chybět. Naučíte se ale základní programovací techniky a hlavně získáte ty správné návyky, které vám umožní psát přehledný a čitelný kód.
Myslím, že popisovat obsah knih, jako je tato, by bylo mrhání místem, ale rozhodně zde musím zmínit pár kapitol, jejichž názvy mě velmi zaujaly: „Pole neorané“, „Šup sem, šup tam, čili vstupy a výstupy“, „Raději organizovat než pracovat“, „Množí se nám množiny“, „Jak jsem byl dynamický“, „Život s Turbo Pascalem (Runtime Error 200)“.
Celá kniha (až na pár výjimek) se při výkladu opírá o standard jazyka Pascal, a je doplněna poznámkami, jak se od tohoto standardu liší Turbo Pascal (v minulé, současné a nejspíše i budoucí době nejrozšířenější překladač tohoto jazyka, tedy nepočítáme-li Delphi).
Publikace obsahuje velké množství názorných příkladů, které jsou k dispozici v elektronické podobě na stránkách autora. A protože se jedná spíše o učebnici, jak jsem uvedl na začátku, naleznete zde několik desítek cvičení, jejichž možná řešení jsou uvedeny na konci knihy.
Kniha je psaná velmi čtivě, poutavě a místy i značně humorně, obsahuje také velké množství rad a dobrých návyků, které velmi vylepší vaše programátorské začátky. Vřele ji doporučuji všem kteří se rozhodli proniknout do tajů programování.
Neokortex, 2000, 253 stran, 199 Kč, ISBN 80–86330–03–6