S publikacemi o vytváření webových stránek se v poslední době roztrhnul pytel. A není se čemu divit, neboť mnoho uživatelů Internetu si chce vytvořit své vlastní stránky a tedy tyto knihy jdou poměrně dobře na odbyt.
Nejinak je tomu s knihou HTML 4 pro world wide web, která si klade za cíl nejen seznámit čtenáře s jazykem HTML (jak sám její název napovídá) a s kaskádovými styly, ale i ukázat mu, jak kompletně vybudovat vlastní webové stránky. A to od prvotního návrhu, vysvětlení základních termínů, úprav obrázků, napsání kódu a případného oživení JavaScriptem, až po umístění stránek na webový server a rad, jak na své stránky upozornit. Právě to, že se nezaměřuje pouze na výklad HTML, je jejím velkým kladem, zejména pro začínající tvůrce stránek, kteří před otevřením této publikace viděli webové stránky jen v internetových prohlížečích a nikoliv v editorech.
V textu se autor nezaměřuje pouze na nejrozšířenější prohlížeč, ale upozorňuje na rozdíly mezi ním a Netscapem. Stejně tak nevyužívá jen operační systém od firmy Microsoft, ale mnohé příklady ukazuje v programech (v prohlížeči nebo v editačních nástrojích) běžících na počítačích Macintosh.
Ale abych ji jen nechválil, nedostatky se zde také najdou. Nejvíce mi vadilo opakované podrobné popisování zápisu tagů. Číst u popisu každého tagu znovu a znovu, že se ukončuje znakem „>“ je trochu moc i pro naprostého začátečníka. Místo těchto zdlouhavých návodů, kterak ukončiti tag, by se hodily přehledové tabulky obsahující jejich parametry (a jejich možné hodnoty).
Kniha se velmi hodí začátečníkům (díky ucelenému popisu problematiky tvorby stránek) a mírně pokročilým, kteří ještě tápou a přečtením si zopakují (a hlavně ujasní) základní informace o HTML a CSS. Díky ucházejícímu rejstříku a dodatku s přehledem značek, by se dala částečně používat i jako referenční příručka.
Hodnocení: 8/10
SoftPress, 2001, 368 stran, 395 Kč, ISBN: 80–86497–08–9
← Marek Prokop: CSS kaskádové styly pro webdesignéry Miroslav Kučera: HTML kouzla na webu →
Už jste zkusili prodávat fotky a ilustrace přes fotobanky?
Všechny články o fotobankách
Knihy o webdesignu, grafice, digitální fotografii.
Kompletní seznam nabízených knih
Tomáš Hellebrand (Dubánci - můj kreativní úlet - už pět let!)
fotoban (Dreamstime - fotobanka snů?)
Jana Čajková (10 tipů pro fotografy, jak se dostat na fotobanku Shutterstock)
60 % Petr Heteša : Démoni jsou věční
Jsem trochu zklamán. Většina autorových knih byla mnohem lepší. Ne že by se to nedalo číst, ale ten příběh byl takový nijaký a krom jednoho nečekaného odhalení to bylo docela nudné.
Jitsi Meet
Služba pro online videohovory - stačí zadat jednoznačný název hovoru a pak poslat druhému odkaz
[Různé]
Internetová přání a pohlednice s dubánky
Vytvořte si vlastní elektronické přání s dubánky zdarma. V nabídce jsou motivy pro každou příležitost - narozeniny, svátky, svatba, narození potomka, vánoce a další
[Různé]
Flatika - originální trička pro cyklisty
Trička s originálními grafickými motivy pro cyklisty, bikery a milovníky jízdních kol.
[Kolo]
Velikosti obrázků pro soc. sítě
Kompletní přehled požadovaných rozměrů pro záhlaví a profily na jednotlivých sociálních sítích (Facebook, Twitter, Google+)
[Tvorba stránek - návody, nástroje]
color.hailpixel.com
Geniálně jednoduché a přehldné míchátko barev - svou paletu si prostě naklikáte.
[Barvy]
UmSemUmTam
Portál, kde neziskovky můžou hledat profesionály pro své projekty a naopak, grafici a programátoři zde můžou pomoci neziskovkám - skvělý nápad!
Rembrandted KIDS
Zábavný fotoblog kamarádky na mateřské dovolené - fotí své děti naaranžované podle známých uměleckých obrazů.
TrekView
Výborný prohlížeč GPX souborů. Jako podkladovou mapu používá podklady z google map a seznamáckých map (včetně turistických!)
[Sport]
Audioteka.cz
Jeden z prvních online obchodů nabízející české audio knihy.
bab.la
Online slovník pro 22 jazyků, docela slušná slovní zásoba, jen trochu více reklamy, než by mi bylo milo.
[Různé]