Petr Václavek: JavaScript Hotová řešení - recenze od Milana Kryla

Následující recenzi na mou knihu o JavaScriptu napsal Milan Kryl pro časopis Softwarové noviny, kde vyšla pod názvem „Pohled z druhé strany“.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

I když je na knižním trhu dost knih věnovaných JavaScriptu, tato publikace se snaží jít na věc úplně z jiné strany. Namísto kompletní referenční příručky nebo několika velkých vyřešených úloh nabízí přibližně 150 krátkých skriptů řešících typické funkce.

Protože kniha nevysvětluje podrobně syntaxi celého jazyka, myslím si že není vhodná pro úplné začátečníky, kteří nemají ani tušení o tom co je proměnná. Přesto se dozvíme některé záludnosti, na které můžeme při psaní skriptů narazit a máme možnost se jim předem vyvarovat. Téměř každá tématická oblast knihy obsahuje řešené nejčastější příklady. Snad jen ke kontrole dat před odesláním formuláře bych věnoval jeden tip i na ošetření vstupního pole pomocí regulárních výrazů.

Na přiloženém CD je kompletní výběr všeho, co se vám může při tvorbě pro internet hodit. Kromě několika prohlížečů, debuggerů je tu i offline verze specifikací HTML, CSS, DOM a samozřejmě i většiny verzí JavaScriptu. K některým kopiím webu je doplněn i jeden praktický soubor sdružující všechny soubory dokumentace do jednoho. Jelikož jsou některé specifikace ve formátu pdf, neškodilo by na CD přidat i prohlížeč pro tento formát. Na CD je pro něj ještě dostatek místa.

Přes velké množství tipů autor neupadl do stereotypu a vše je podáno čtivou formou, takže lze knihu bez problémů přečíst od začátku až do konce. I tématiky znalým může přinést několik nových zajímavých informací, takže bych ji určitě doporučil všem, kteří mají s tvorbou pro web co do činění.

Autor recenze: Milan Kryl

Hodnoceni: 8/10

Petr Václavek: JavaScript Hotová řešení, Computer Press 2003, 255 stran, CD, 199 Kč, 299 Sk, ISBN: 80–7226–854–6

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce