CodeConv 2.7 - konverze češtiny

Jan Hus obohatil jazyk český o diakritiku, která již několik let dělá neplechu při zpracování na počítačích (však byl za to také po právu upálen!). A aby těch problémů nebylo málo, existuje v počítačovém světě několik různých kódování češtiny. Takže se každý uživatel dříve či později dostane do situace, kdy má soubor v jiném kódování než by potřeboval. A to ať již se jedná o webové stránky, email který mu někdo přeposlal a nebo starší textový soubor s již nepoužívaným kódováním. Právě v tu chvíli se mu bude hodit konvertor. Jejich vyčerpávající přehled naleznete na adrese http://vorisek­d.wz.cz/test.htm.

CodeConv 2.7 - konverze češtiny

Jedním z nejlepších freewarových řešení je CodeConv verze 2.7, po jehož instalaci budete mít k dispozici dos i windows aplikaci – obě pracují z příkazového řádku, ale verze pro windows nabízí i příjemné oknoidní uživatelské prostředí. Program podporuje 12 různých kódování od těch základních jako je ISO 8859–1 a 2, cp1250 až po Macintosh, IBM 852, Cork a další. Samozřejmostí je automatická detekce kódování zdrojového souboru. Jako bonus aplikace nabízí změnu formátu konce řádků (macintosh, unix, windows) a možnost změny velikosti písmen. Místo zpracování jednotlivých souborů můžete zvolit celý adresář a volitelně zpracovat i všechny soubory v jeho podadresářích. Velmi užitečná je také volba pro přidání příkazů na převod do různých kódování v kontextovém menu textových souborů, což naleznete v sekci Nastavení.

CodeConv 2.7, freeware, http://www.ci­har.com/, 1.5 MB

Související články

Komentáře

1
Elza
13 březen 2007, 16:17

A neznate nahodou program na „orezani“ ceskych znaku do podoby ASCII (bez hacku a carek)? Nekde jsem to videl a ted to zaboha nemuzu najit. Dik za pripadnou pomoc. M.

 
2
13 březen 2007, 21:36

To myslím umí i tento program. Zaručeně by to ale měl umět i můj vlastní program Češtin

 
3
LamRis
14 září 2007, 15:35

Dobry den, zmente si odkaz „Test konvertorů kódování češtiny“ na http://vorisek­d.wz.cz/test.htm

 
4
Jiricek
12 září 2013, 19:55

Použil jsem tento program na překodování html souboru do Corku (T1), u některých písmen chybí po konverzi háčky a maj tam být, ale pořád lepší než bez konverze japonskočínský čaj.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce