Ty tam jsou doby, kdy zloděj musel fyzicky napadnout vyhlédnutou oběť, případně se s kuklou na hlavě vloupat za pomoci dynamitu, autogenu a dalších nezbytných nástrojů do banky. Dnes už se jde na podobné nezákonné aktivity jinak – moderně – za pomoci výpočetní techniky z tepla domova. Ke spáchání trestného činu bohatě postačí průměrný počítač, připojení k Internetu, vypalovací mechanika a nějaké ty znalosti (jejich úroveň závisí na konkrétním trestném činu či přestupku).
Recenzovaná kniha neuvádí postupy, kterak zločiny za pomoci IT páchati (jak by se mohlo z úvodu této recenze zdát), ale naopak se zajímá o počítačovou kriminalitu z druhého hlediska – ze strany práva a zákonů. Obsahuje velmi poutavý přehled historie počítačové kriminality od jejích prvopočátků až po současnost, jednotlivé druhy kriminality (doufám, že se zde nebude nikdo inspirovat) a způsoby boje proti nim (včetně těch ne zrovna úspěšných). A kdo by měl ještě málo, může využít několika stránek odkazů na informační zdroje, ze kterých autor čerpal.
Kniha je velmi dobře a poměrně čtivě napsaná a je doplněna o poznámky k aktuálnímu stavu našich zákonů. Tyto poznámky často upozorňují na jejich současnou nedokonalost. Dokonce se snaží najít řešení pro omezení některých rozmáhajících se nekalých praktik.
Publikaci bych doporučil všem zvídavým čtenářům, kteří mají zájem rozšířit si své znalosti počítačové historie a kriminality, zejména pak těm, kteří využívají IT k nelegálním činnostem – dozví se alespoň jak jsou tyto činnosti posuzovány z hlediska zákonů a jaký trest je čeká při odhalení (třeba to na ně bude mít výchovný účinek).
Hodnocení: 9/10
Comuter Press, 2002, 106 stran, 127 Kč, ISBN: 80–7226–419–2