Dostala se mi do ruky kniha „Web technologie I. – popisovací jazyky“. Po nahlédnutí do obsahu (ten by se dal shrnout do těchto osmi zkratek: HTML, DHTML, CSS, XML, DTD, XHTML XSL a XSLT) jsem se zaradoval – konečně někdo popsal vše důležité pro tvorbu HTML stránek v jedné knize. Avšak radoval jsem se předčasně. Pokud by se udělovaly ceny jako je „Zlatá malina“ v hodnocení filmů, rozhodně bych tuto publikaci nominoval.
Kniha je kromě teorie (která je dosti zmateně a neuspořádaně popsaná, některé vysvětlivky tagů či atributů chybí, mnohé jsou zcestné) doplněna i o velké množství příkladů. V úvodu se sice píše, že jejich zdrojové kódy jsou na Internetu, ale nikde na uvedeném místě jsem je nenašel. Na celém titulu je videt, že je šitý velmi horkou jehlou. Text se přímo hemží chybami a nejedná se jen o překlepy (ty jsem po několika desítkách přestal počítat), ale jsou zde i naprosto nesmyslné věty, ba co víc, faktické chyby (a není jich málo). Při psaní se také uplatnila novodobá technologie – Copy & Paste. Příklady jsou mnohdy naprosto zbytečné, nesmyslné a několikrát se i opakují (rekord jsem zaznamenal v kapitole o XSL, kde je jedna a ta samá ukázka použita na šesti místech!).
Ovšem ne za vše může autor. Na kvalitě knihy se podepsala i sazba a tisk. Sazba je otřesná (šedé zrnité pozadí všech ukázek kódů, které z neznámých příčin protíná bílá čára hovoří asi za vše), písmenka se po přejetí rukou rozmazávají a zanechávají na stránkách černé šmouhy. Knize chybí i dva velmi důležité detaily – rejstřík a redakční úprava.
Z recenze vyplývá že kniha je naprostý propadák, ale přece jen bych ji doporučil a to hned dvěma skupinám čtenářů. Za prvé by si ji měli přečíst autoři odborných knih, aby se poučili jak kniha rozhodně vypadat nemá a za druhé bych ji nabídl těm, kteří se ve webových technologiích poměrně dobře orientují – tak humorně-odbornou knihu s tolika chybami jen tak nenajdou. Ostatní čtenáři, kteří to myslí s tvorbou HTML stránek vážně a rádi by se něco nového naučili, by se jí měli vyhnout a šáhnout po jiných publikacích.
Hodnocení: 0/10 a pokud bych mohl jít i do záporu tak bych tam šel
GComp, 2001, 268 stran, 375 Kč
← Ingo Dellwig-HTML 4 příručka tvůrce webu Frank Boumphrey, Cassandra Greer, Dave Raggett: XHTML Průvodce vývojáře →
Už jste zkusili prodávat fotky a ilustrace přes fotobanky?
Všechny články o fotobankách
Knihy o webdesignu, grafice, digitální fotografii.
Kompletní seznam nabízených knih
Anet7789 (Jaký vybrat kapslový kávovar?)
Petr Václavek (Photoshop - tipy, triky, postřehy, postupy a klávesové zkratky)
David Schuh (Photoshop - tipy, triky, postřehy, postupy a klávesové zkratky)
Gabriela (Jak jsem navrhoval lavici)
Dalli (Kde vzít fotky a nekrást – fotky zdarma nejen pro webdesignéry)
Flatika - originální trička pro cyklisty
Trička s originálními grafickými motivy pro cyklisty, bikery a milovníky jízdních kol.
[Kolo]
Velikosti obrázků pro soc. sítě
Kompletní přehled požadovaných rozměrů pro záhlaví a profily na jednotlivých sociálních sítích (Facebook, Twitter, Google+)
[Tvorba stránek - návody, nástroje]
color.hailpixel.com
Geniálně jednoduché a přehldné míchátko barev - svou paletu si prostě naklikáte.
[Barvy]
UmSemUmTam
Portál, kde neziskovky můžou hledat profesionály pro své projekty a naopak, grafici a programátoři zde můžou pomoci neziskovkám - skvělý nápad!
Rembrandted KIDS
Zábavný fotoblog kamarádky na mateřské dovolené - fotí své děti naaranžované podle známých uměleckých obrazů.
TrekView
Výborný prohlížeč GPX souborů. Jako podkladovou mapu používá podklady z google map a seznamáckých map (včetně turistických!)
[Sport]
Audioteka.cz
Jeden z prvních online obchodů nabízející české audio knihy.
bab.la
Online slovník pro 22 jazyků, docela slušná slovní zásoba, jen trochu více reklamy, než by mi bylo milo.
[Různé]
Hrajeme.cz
Asi nejlepší, nejpodrobnější a nejobsáhlejší portál, který se zabývá deskovými hrami.
[Hry]
Font Awesome
Font se stovkou pěkných ikon, zcela zdarma i pro komerční použití.