Michal Matějka: Počítačová kriminalita

Ty tam jsou doby, kdy zloděj musel fyzicky napadnout vyhlédnutou oběť, případně se s kuklou na hlavě vloupat za pomoci dynamitu, autogenu a dalších nezbytných nástrojů do banky. Dnes už se jde na podobné nezákonné aktivity jinak – moderně – za pomoci výpočetní techniky z tepla domova. Ke spáchání trestného činu bohatě postačí průměrný počítač, připojení k Internetu, vypalovací mechanika a nějaké ty znalosti (jejich úroveň závisí na konkrétním trestném činu či přestupku).

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Recenzovaná kniha neuvádí postupy, kterak zločiny za pomoci IT páchati (jak by se mohlo z úvodu této recenze zdát), ale naopak se zajímá o počítačovou kriminalitu z druhého hlediska – ze strany práva a zákonů. Obsahuje velmi poutavý přehled historie počítačové kriminality od jejích prvopočátků až po současnost, jednotlivé druhy kriminality (doufám, že se zde nebude nikdo inspirovat) a způsoby boje proti nim (včetně těch ne zrovna úspěšných). A kdo by měl ještě málo, může využít několika stránek odkazů na informační zdroje, ze kterých autor čerpal.

Kniha je velmi dobře a poměrně čtivě napsaná a je doplněna o poznámky k aktuálnímu stavu našich zákonů. Tyto poznámky často upozorňují na jejich současnou nedokonalost. Dokonce se snaží najít řešení pro omezení některých rozmáhajících se nekalých praktik.

Publikaci bych doporučil všem zvídavým čtenářům, kteří mají zájem rozšířit si své znalosti počítačové historie a kriminality, zejména pak těm, kteří využívají IT k nelegálním činnostem – dozví se alespoň jak jsou tyto činnosti posuzovány z hlediska zákonů a jaký trest je čeká při odhalení (třeba to na ně bude mít výchovný účinek).

Hodnocení: 9/10

Comuter Press, 2002, 106 stran, 127 Kč, ISBN: 80–7226–419–2

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce