Předchozí fotografie Přehled všech fotografií Náhodná fotografie Následující fotografie

Křest nového kola

Konečně jsem se dokopal a koupil si nové kolo. Doteď jsem jezdil na 12 let starém trekingovém kolu Author REFLEX. Bylo (a stále je) to dobré kolo, najel jsem na něm pár desítek tisíc kilometrů. Jenže tenkráte když jsem ho kupoval, tak jsem pořádně nevěděl, co chci jezdit – jestli asfalt nebo terén, tak jsem zvolil kompromis.

Trekingové kolo je poměrně fajn na asfalt (úzké pneumatiky, menší odpor, velká kola), ale v terénu to není taková pohoda - na polňačkách a pěšinách se to ještě dá, ale jakmile přijdou kořeny a nebo rozdupaná cesta po koních, tak je to bez odpružené vidle docela makačka na ruce. Poslední půlrok (hlavně v zimě) jsem jezdil na manželčině horáku s odpruženou vidlí, takže jsem si docela zažil také výhody a nevýhody horských kol - v lese je to pohoda, vidle pruží, v terénu to jede pěkně a na kořenech to jen trochu více zadrncá. Ale na asfaltu se s tím člověk zbytečně nadře - tlustým malým pneumatikám se do větší rychlosti moc nechce. Já si nakonec koupil tohodle krasavce:


Horské kolo s odpruženou vidlí a **velkýma (přímo obrovskýma) pneumatikama - 29 palců**. Vypadá trochu srandovně a obrovsky - mám menší rám, tak to ještě více vynikne, ale jede jak namydlený blesk a to nejen v terénu (velká kola menší nerovnosti a kořeny prostě převálcují), tak i na asfaltu!


Ve čtvrtek jsem si ho dovezl domů, v pátek dopoledne pořídil pár fotek (dokud ještě kolo zářilo novotou) a odpoledne ho vyrazil pokřtít na svou oblíbenou teréní trasu podél Škvoreckého potoka (asi 35 km). Jen pro představu jedna fotka z cestičky mezi Úvaly a Svatým Donátem:


Myslím, že kolo jsem pokřtil více než dostatečně:


A vlastně i sebe:


V sobotu jsem pak byl ještě na projížďce po asfaltu - zajel jsem si na polabskou cyklostezku. Cestou tam byl trochu protivný silnější protivítr, ale u Labe už moc nefoukalo, takže se dalo svištět svižnou třicítkou. Už se těším na další vyjížďky.

Pokud se chystáte koupit nové kolo, tak vřele doporučuji 29" kola, je to dost znát na rychlosti, jediná drobná nevýhoda je možná horší ovládání v ostrých zatáčkách, kdy se musíte otočit o 180 stupňů na dvou metrech, nic jiného jsem zatím nepozoroval.

Komentáře

1
vitek38
29 duben 2013, 22:35

Nu, krasavec… Tak ještě tretry a bude to komplet :p

 
2
29 duben 2013, 23:04

Stejný klubový přestup jsem před pár roky také udělal – a nemohu si stěžovat. Ale koukám na předchozí komentář a pak na ty boty. Opravdu jezdíš bez nášlapů? Nové kolo, to bys je tam už asi měl, ne?

 
3
29 duben 2013, 23:08

Je to tak, zatím jezdím bez nášlapů, ale určitě do nich půjdu, chci si nejprve zvyknout na nové kolo, trochu si ho ošahat/ošlapat a pak do nich půjdu. Mám z nich (hlavně v terénu) docela respekt, protože už teď mám co dělat abych z toho kola zavčasu seskočil (a i přesto jsem se už několikrát vyválel v kopřivách, či jiném roští).

 
4
Lukas
25 květen 2013, 16:13

Dobry den.
Takisto zhanam nejaky schopny bicykel.
Mohol by som vediet aky typ, alebo oznacenie ma ten vas bicykel?

 
5
25 květen 2013, 21:26

Lukasi je to značka TREK, model X-Caliber

 
6
31 květen 2013, 17:47

No, ony ty tretry nejsou něco extra. Pokud to někdo s terénem myslí opravdu vážně, tak jsou nášlapy docela dost velká blbost. Když jsem tretry zkoušel já, tak jsem se málem zabil, protože jezdím takovými cestami necestami, přes šutry nebo třeba pěrs brody a tam jsou tretry maximálně na rozbití huby. IMHO tretry patří do kategorie „obrandovanej dres-kolo za vosumdesát-jedu jednou za rok a po silnici-jsem děsnej bajker“.

 
7
1 červen 2013, 21:59

[6] Tak s tím nemůžu až tak souhlasit. Tretry podle mě hodně pomůžou nejen na silnici, ale i v terénu, jen to s nimi musí člověk umět. Ale já jsem dost velký nešika, takže mám před nimi respekt, a zatím jezdím bez nich. Každopádně věřím, že jednou si je pořídím :) Jen si chci nejprve ještě trochu více zvyknout na nové kolo.

 
8
11 březen 2014, 18:44

Krásná mašinka, i to bahno jí sluší :-)

 
9
Martin
14 srpen 2014, 10:20

Ahoj Petře. Minulý měsíc jsem řešil koupi nového kola a vzpoměl jsem si na tento článek. Nejspíš díky Tobě jsem taky skončil u TREKu, zatím spokojenost ;-)
Zajímalo by mě, jak jsi nakonec dopadl s těmi nášlapy a vůbec jak jsi spokojený s kolem po roce a půl? Co kombinace SRAM a Shimano, šlape jak má?

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]