Předchozí fotografie Přehled všech fotografií Náhodná fotografie Následující fotografie

Podzim maluje podruhé - tentokráte včetně free wallpaperů

Jak jsem slíbil, tak plním – dávám v plén wallpaper s podzimním listovím a to hned v několika rozlišeních – tak jak si čtenáři přáli u předchozího příspěvku. Není to sice ta samá fotka jako posledně, ale to doufám nevadí (pokud se však někomu ta minulá líbila více, nechť se zmíní v komentářích a já z ní ten wallpaper taky udělám).

Podzim maluje

Canon EOS 350D DIGITAL + Canon EF 50 f/1.8 II – 1/2500 sec, f 5, 50 mm

Slíbené wallpapery

Následující fotky můžete dle libosti stahovat a používat jako pozadí. Fotografie podléhají autorským právům, proto není dovolena jejich úprava a zejména další komerční využití:

Označení fotek

Možná jste si povšimli označení fotky v pravém dolním rohu: http://petr.va­clavek.com [2007] (jak tady na fotoblogu, tak i u wallpaperů). Po dlouhé době jsem se rozhodl, že budu své fotky takto označovat, neboť už mám dost toho, že se objevují jakožto součásti designu různých stránek, v tištěných časopisech s trapnou poznámkou zdroj: internet i jako obsah cizích stránek.

Vyprovokovalo mě k tomu zejména prohlédnutí statistik – když jsem se díval, odkud ke mě lidé přicházejí našel jsem na konci dlouhý seznam adres, ze kterých návštěvníci přišli, ale nenavštívili ani jednu stránku. Po chvíli bádání jsem zjistil, že na všech těchto adresách se nachází nějaký obrázek linkovaný přímo z mého blogu!

Jen pro ilustraci – celkem to v září bylo 46 000 zobrazení, která pocházela z asi 1000 různých stránek! Povětšinou se jedná o různé sběrače fotek na určité téma: kapky vody, slunečnice, psi, 2, 3, kočky, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, pastelky, šneci a mnohé další.

Vyjímkou není ani použití obrázku jako pozadí – např. jeden komunitní web – Friendster – používá mou fotku jako pozadí pro profily uživatelů – viz 1, 2, 3, A několikrát jsem našel použití své fotky jakožto ikonky pro uživatele diskusního fóra.

No prostě je toho spousta, výše uvedená čísla se týkají jen webů, které nechávají obrázek u mě a puze jej mají nalikonvaný, kolik jiných webotvůrců místo odkazování použilo kopírovaní se zjistit nedá, ale řekl bych, že čísla budou obdobná.

Každopádně teď, když na každém obrázku bude viditelně napsáno, kdo je autorem, nebudou se moci příslušní „kradači“ vymlouvat, že neví, kdo je autorem.

Perlička na závěr: Na několika webech jsem našel svou obarvenou fotografii zasněžené krajiny jakožto fotku pouště Atacamy :) viz 1, 2 ti lidi prostě kradou bez toho aby si to kolem přečetli :))

A co vy, máte podobné zkušenosti? Pokud ano, jak to řešíte?

Komentáře

1
19 říjen 2007, 18:18

Linkování obrázků z cizích serverů můžeš omezit pomocí mod rewrite (viz např. http://interval­.cz/…rewritecon­d/ )

 
2
23 říjen 2007, 00:40

Myslím, že to čeká každého úspěšnějšího grafika. Každý se s tím vyrovnává posvém. Někdo nedává svoje díla na odiv v dostatečném rozlišení, někdo je překrývá vodotisky nebo skrytými podpisy a někomu nezbyde než bombardovat subjekt, který dílo zneužil. Faktem je, že kopírovaní a zneužívaní bývají bohužel jen ti dobří těmi neschopnými.

Tady je jeden článek o podobném tématu .

 
3
8 listopad 2007, 19:48

Tohle opravdu potká každého. Už i mě se to párkrát stalo. Řešila jsem to velmi zdvořilým a vážným mailem a použitím htaccess. A jestliže blíže prozkoumáš jejich blogy, zjistíš, že těmto zlodějíčkům není v průměru víc než 12 let ;) Hlavně co se týká sběratelů… ale „Atacama“ vede :)

 
4
Jirka
11 listopad 2007, 20:34

Linkování se dá určitě ošetřit. Mám cestovatelský web na eStránky.cz a když někdo nalinkuje moje fotky tak se mu nezobrazí.

 
5
13 srpen 2010, 18:42

no.. stava se to vsem. ale myslim, ze trochu chytrejsi uzivatel si proste orizne Tvuj text… ucinejsi je opravdu jen vodotisk, jenze to pak dost poskodi krasu fotky…
Me kradou i povidky… takze jsem zvykla. Ale nevim co se s tim da delat. Decka, co dneska blogujou jsou vlastne jen lidi, co delaj copy & paste cely den…

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]