Milan Hába-WAP Tvorba stránek pro mobilní zařízení

Možnost brouzdání Internetem kdykoliv a odkudkoliv jen za pomocí mobilního telefonu je na světě již poměrně dlouho. Ovšem kvalitní literatura popisující tuto technologii a zejména výrobu stránek pro mobilní přístroje se v našich krajích moc hojně nevysykuje. Ale tomu je již konec – jedna kniha se tu objevila a nutno podotknout, že velmi kvalitní.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Ač má publikace v názvu napsáno velkými písmeny WAP (protokol umožňující přístup na Internet pro mobily), popisuje i další technologie a oblasti s touto problematikou spojené – zejména jazyk wapových stránek (WML), jejich skriptovací jazyk (WMLScript), WAP 2.0 a s tím související základy XHTML a dokonce i PHP.

Z knihy lze poznat, že autor má opravdu praktické zkušenosti v tomto oboru a tak zde naleznete čistě praktické části, které popisují různá omezení WML v reálném světě, zabezpečení či vývojářské nástroje. Za zmínku stojí i několik stránek věnovaných běžným uživatelům a otázkám kdy a proč použít WAP.

Velmi se mi líbilo, že se autor nezaměřil pouze na jednu věc (jazyk WML) ale popisuje víceméně vše, co se WAPu týče – a to nejen teoreticky (způsoby fungování, popis technologie a architektury) ale i ryze prakticky. Navíc tak, že to pochopí i laik a přitom profesionála to neodradí od dalšího čtení.

Jedná se o výbornou knihu na toto téma a mě nezbývá než ji doporučit každému, kdo má zájem o problematiku zpřístupnění Internetu pro mobilní zařízení (a nemusí se jednat jen o vývojáře) – začátečníkům i pokročilým.

Hodnocení: 10/10, Titul měsíce

Computer Press, 2002, 199 Kč, 181 stran, ISBN: 80–7226–814–7

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce