Petr Pexa: Tvorba WWW a WAP

Tvoříte-li webové stránky, zajisté znáte situaci, kdy potřebujete nahlédnout do referenční příručky HTML, zjistit parametry JavaScriptové funkce, atributy objektu DOM, či přesnou syntaxi vlastnosti CSS. Vše výše uvedené a ještě pár dalších technologií (XHTML a WML) se autor pokusil sepsat do recenzované knížky s podtitulem „Kompletní referenční příručka“.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

A výsledek? Je použitelný, ale mohlo by to být podstatně lepší. Ovšem není to jen chyba autora. Na vině je také sazba – text je málo přehledný, není dodržován jednotný styl, takže co kapitola, to trochu jiné konvence. Zdrojové kódy jsou neupravené (bloky kódu jsou špatně odsazené), navíc se v nich vesele používají české uvozovky. Ukázkové skripty (v kapitole DHTML) jsou nicneříkající a minimálně jeden z nich je převzatý. U DHTML autor vůbec neupozorňuje na rozdílné implementace v jednotlivých prohlížečích, takže pro skutečnou práci jsou tyto informace nedostatečné.

Kniha navíc obsahuje i podrobnější popis WML1.0, čímž její přínos rozhodně stoupnul. Co mě ale nejvíce zklamalo, je naprostá absence rejstříku. U referenční příručky je toto neodpustitelná, ba přímo fatální chyba, díky které se použitelnost publikace pro skutečnou práci klesá téměř k nule. Závěr knihy obsahuje (dle mého názoru zcela zbytečně) DTD pro XHTML 1.0.

Autor měl zajisté chvályhodné úmysly, ale výsledek se nepovedl jak by měl. To že kniha vcelku stručně a srozumitelně popisuje nejzákladnější webové technologie je určitě lákavé, ovšem absence rejstříku obrací veškerou autorovu snahu vniveč. Při koupi si tedy uvědomte, zda potřebujete knihu na čtení, či na lehčení práce (v tom případě se poohlédněte po jiné).

Hodnocení: 6/10

Kopp, 2001, 149 Kč, 215 stran, ISBN: 80–7232–161–7

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce