Jiří Fotr: Naprogramujte si vlastní hru ve Flashi

Příruček a učebnic Flashe je na našem trhu již dostatek. Ale pro vytváření složitějších aplikací je nutné nastudovat mnohem více informací z praxe. Kde je vzít? Ze školení, na Internetu a nebo z nějaké praktičtěji a konkrétněji zaměřené publikace. Třeba z knihy popisující programování her ve Flashi.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Její obsah tvoří návod na vytvoření celkem šesti klasických a hlavně různorodých her (závody autíček, arkanoid, pexeso, Mario…), kterým předchází stručný úvod do ActionScriptu. V závěru je navíc ukázána spolupráce se serverem. Postup programování her je u všech stejný – nejprve se nastíní základní principy hry. Poté se začnou rozebírat její souvislé logické části (hrací plocha, figurka, kolize…), u každé je uveden zdrojový kód ActionScriptu a patřičné vysvětlení, takže i méně zdatný programátor snadno pochopí jeho funkčnost. Konec každé kapitoly je věnován možnostem rozšíření hry (přičemž některá vylepšení jsou ihned implementována).

S knihou je dodáváno také CD obsahující zkušební verzi Macromedia Flashe MX a hlavně zdrojové soubory her v několika variantách včetně výsledných exe či swf souborů. A tak si při studování kódu můžete rovnou zahrát.

Téma knihy je velmi zajímavé a autor jej dokázal kvalitně zpracovat – text je psán srozumitelně a obsahuje zajímavé tipy a rady, které se vám budou v praxi hodit. Škoda jen, že se zaměřil pouze na hry, kdyby uvedl i pár praktických příkladů na vytvoření multimediálních prezentací, webů či menších aplikací, byla by to kniha naprosto dokonalá. Ovšem to nic nemění na faktu, že se jedná o velmi hodnotné a originální čtivo, které můžu doporučit všem, kdo hodlají ve Flashi něco naprogramovat (tedy řádně využívat ActionScriptu), tím spíše pokud má být výsledkem jejich snažení flashová hra.

Hodnocení: 10/10

Computer Press 2003, 206 stran, CD, 197 Kč, ISBN: 80–7226–993–3

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce