Jiří Fotr: Macromedia Flash MX Podrobná příručka

FLASH je technologie, která umožňuje snadno vytvářet efektní animované webové stránky, hry či multimediální prezentace. Letos uvedla firma Macromedia na trh novou verzi svého vývojového nástroje – FLASH MX. Právě jemu a zejména popisu jeho používání je věnován recenzovaný titul.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Kniha se bez dlouhého úvodu ihned pouští do výkladu. Na začátku se dozvíte, co je nového ve verzi MX a pak se jde již rychle na věc. Seznámíte se s pracovním prostředím, naučíte se základy kreslení, začnete používat symboly (základní stavební kameny každé flashoviny) a knihovny, vzápětí nato své grafické objekty rozanimujete a nakonec začnete svým výtvorům dávat inteligenci za pomoci Actipon Scriptu. Tomu je věnována největší část knihy. Jeho výklad začíná polehoučku vysvětlováním základních příkazů, ale nebojte se, o pár stránek dále již s jeho pomocí vytváříte plně hratelné hry.

Uváděné příklady jsou velmi dobře vybrány – jsou jednoduché, co se programování týče, ale výsledek je velmi efektní a použitelný. Na těchto jednoduchých hrách autor ukazuje základní fígle, na kterých flash stojí.

Publikace je velmi hutně prokládána vysvětlujícími obrázky (nejen výsledků, ale i dialogů a různých nastavení), které značně ulehčují pochopení probírané látky v případě, že nemáte zrovna po ruce počítač, na kterém byste si ihned vše zkoušeli. Součástí titulu je také CD obsahující demoverzi nástroje Flash MX a všechny uváděné příklady. Myslím, že ovládací program doprovodného CD mohl být trochu lepší, ale to naštěstí nic neubírá na kvalitě publikace.

Podtrženo a vynásobeno, jedná se o velmi kvalitní knihu určenou pro široké spektrum čtenářů, kteří mají společný zájem ve využívání programu Macromedia Flash MX pro tvorbu animací, presentačních CD, webových stránek nebo her. Začátečníci se pozvolna seznámí s ovládáním programu a pokročilejším vřele doporučuji druhou půlku publikace, která je zaměřená na ActionScript.

Hodnocení: 10/10

Computer Press 2002, 347 kč, 499 sk, isbn: 80–7226–677–2, 355 stran, 1 CD

Komentáře

1
Poco
21 červen 2005, 19:31

Tuto knihu vlastnim a je to najhorsia kniha aku o Flashi mam, rozhodne by som jej nedal ani 6/10.

 
2
Pavel
23 červen 2005, 03:47

Ja s Flashem teprve zacinam a vyuzivam k tomu programku stazenyho z http://zaciname-s-flash-mx-2004.wz.cz . Jsem velmi spokojeny.

 
3
n00bie
28 červen 2006, 17:30

1# Naopak, tahle kniha úplného začátečníka naučí dostatek.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce