Lukáš Sudacki: Tipy a triky pro Macromedia Flash

Publikací o Flashi již vyšlo na našem trhu několik, ovšem z jedné knihy se vše naučit nedá. A tak si každý musí projít obdobím, kdy se seznamuje s novým nástrojem a při tom pracně sbírá znalosti a zkušenosti. Computer Press vydalo titul, s jehož pomocí by se mělo toto období zkrátit, jedná se totiž o sbírku návodů, tipů a triků.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Její text obsahuje téměř 120 rozličných tipů, které jsou rozděleny do několika kategorií (animace, zvuk, prohlížeč, Acrion Script, Extensions). Obsah tipů mě mírně zklamal, protože část z nich (odhadem asi tak jedna třetina) je opravdu velmi jednoduchá – popisuje známé věci, základní postupy, případně vysvětluje některé dialogy.

Závěrečnou třetinu „tipů“ (ty uvozovky jsou zde schválně) tvoří popis několika desítek volně dostupných „flashových komponent“ neboli extenzí (Macromedia Flash Extensions), které lze zdarma stáhnout z webových stránek a dále používat při vlastní tvorbě. To je poměrně dobrý nápad, proč také vymýšlet věci, které jsou již jednou vytvořené? Čtenář se tak dozví, co vše může použít a navíc se z těchto extenzí i přiučí a pochopí některé další principy Flashe. Ale jednu výtku bych k této části měl – chybí mi tu názorné obrázky, které by demonstrovaly popisované extenze (pár jich zde sice je, ale je jich opravdu poskrovnu). A konečně zbylá třetina tipů a triků je asi ten hlavní důvod, proč si tuto knihu přečíst, protože obsahuje věci, které byste těžko hledali jinde.

Recenzovaný titul doporučuji spíše jako doplňkové čtivo. Koupíte-li si obsáhlejší publikaci věnující se nástroji Flash, naleznete v ní určitě poměrně velkou část toho co je v této knize prezentováno. Ale v případě, že ještě nemáte dosti a Flash vás opravdu zajímá, kupte si i tuto, určitě se neztratí.

Hodnocení: 8/10

Computer Press 2002, 129 Kč, 190 Sk, ISBN 80–7226–752–3

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce