A. Keyton Weissinger: Active Server Pages v kostce

Tytam jsou doby, kdy tvorba dynamických webových stránek byla výsadou oprvadových odborníků, kteří strávili mnoho hodin tvorbou vlastních CGI skriptů (mezi nejznámější patří nejspíše klasické počítadlo přístupů, kniha návštěv, diskusní kroužky a vzkazy, …), které již byly několikráte vynalezeny a vytvořeny. V současné době toto už toto dávno neplati, protože se objevila technologie ASP (Active Server Pages) od společnosti Microsoft, která všechny tyto klasické skripty obsahuje ve svých objektech. A právě o této technologii je knížka s názvem „Active Server Pages v kostce (Pohotová referenční příručka).“

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Jak už název napovídá, nejedná se o žádnou učebnici pro začátečníky, ale opravdu o referenční příručku. Kniha začíná jemným úvodem do technologie ASP, za nímž následuje přehled objektů (Application, ObjectContext, Request, Response, Server, Session) a informace o základním souboru GLOBAL.ASA. Velkou část zabírá popis a využití komponenty ActiveX Data Object – ADO, pro vzdálený přístup k datům v databázi (což je asi hlavní důvod proč využívat ASP). Knihu ukončuje podrobný přehled dalších komponent jako Ad Rotator, Browser Capabilities, Counters, File Access, Page Counter, Permission Checker a dalších.

Popis každého objektu (komponenty) je rozdělen do několika částí: Úvod, Souhrn, Poznámky/Řešení problémů, Přehledy vlastností, kolekcí, metod a událostí (v abecedním pořadí). Asi nejzajímavější je část obsahující poznámky a řešení problémů, kde autor upozorňuje na nejčastější chyby a záludnosti a předává čtenáři některé důležité tipy a doporučení (čemu je lepší se vyhnout, nad čím se má čtenář pořádně zamyslet, jak se liší skutečnost od dokumentace Microsoftu).

Celá kniha je přímo prošpikovaná jednoduchými názornými kompletními příklady, které by byly nejspíše u normální knihy zbytečné, protože obsahují často se opakující kouksy kódu (inicializace objektu, nastavení některých základních atributů a na záver jeho uvolnění), ale u referenční příručky je to na místě (čtenář tak nemusí zdlouhavě hledat další souvislosti v přilehlých příkladech).

Kniha předpokládá již nějaké znalosti o webu a je určena spíše pro vyhledávání informací při práci, ale samozřejmě se dá číst i sekvenčně. Rozhodně bych ji doporučil těm, kteří to s ASP myslí vážně a hodlají s touto technologií pracovat.

Snad jedinou drobnou (ale o to více do očí bijící) chybou jsou české uvozovky v několika příkladech.

Hodnocení: 8/10

Computer Press, 1999, 414 stran, 395 Kč, ISBN 80–7226–199–1

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce