František Kotleta: Perunova krev I

František Kotleta: Perunova krev I.Víte, že po dlouhé době vyšel zase nový Kulhánek?! To budou konečně pořádné Vánoce! Je tu s novým příběhem, novými postavami, jen akce, vtip, spousta krve a množství mrtvol zůstalo zachováno. Jmenuje se to Perunova krev a mělo by to mít dva díly. Jo akorát to nenapsal Kulhánek, ale Kotleta. Nicméně pokud by to v knize nebylo uvedené, tak to snad ani nepoznáte.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

František Kotleta se do Kulhánkovského žánru velmi silně a slibně zapsal hned svou prvotinou Hustý nářez (zmiňoval jsem se o něm v přehledu Kulhánkových následovníků), jejíž závěrečný díl Mega hustej nářez vyšel letos na jaře. Zdá se, že od té doby neusnul na vavřínech a v Perunově krvi se vrací do podobného světa – jen místo zprofanovaných upírů tvoří hlavní – téměř nezranitelné – postavy staří bohové a jejich potomci.

Osnova příběhu zůstává víceméně klasická – bývalý mariňák Martin Fridrich se trochu zaplete do obchodu s těmito nesmrtelnými a výsledkem je spousta mrtvol. Naštěstí ale dostane šanci na přežití, stane se mnohem silnějším (a naštvanějším), zabije pár bohů a vůbec jim tak nějak nakope prdel. Teda není to celou dobu takhle jednostranné vítězství, spíše naopak (no vlastně vítězství tam má jen chvilková), ale raději se nechte překvapit.

Na jednu stranu je fajn, že úroveň příběhu, hlášek, vtipů a množství mrtvých (i nemrtvých) je víceméně kulhánkovsky vyrovnané. Takže se opravdu nemusíte obávat, že by to byla nuda. Na stanu druhou mě tam nic nepřekvapilo a skoro vše bylo snadno předvídatelné (možná jen výběr hlavních kladných postav, spolubojovníků Martina Fridricha, bul aspoň trochu originální – trošku mi to připomnělo postavy z Temné věže od Stephena Kinga). A ještě jeden nedostatek ta kniha má – je moc krátká! Sotva se příběh rozjede, už je víceméně ukončen – samozřejmě v tom nejlepším, jak je u Kotlety zvykem. Ale druhý díl snad na sebe nedá dlouho čekat.

Abych jen nehanil, autor si u mne šplhnul tím, že se děj neodehrává jen v Praze ale i v mém rodném Jesenicku, konkrétně v Horní Lipové:

“Ta prdel na ob­zoru je Horní­ Lipová“ namířila Markéta ruku do ú­dolíčka, kterým se jako anakon­da táhl úzký pruh domků někam do ne­dohled­na…

„Pěkná řiť“ řek­li jsme s bývalým rot­mistrem prak­ticky zároveň.

Hodnocení: 8/10

František Kotleta: Perunova krev I.; Freetim(e)publishing 2013, 179 Kč (dostupné v elektronickém formátu pdf, mobi, epub na palmknihách a iTunes)

Komentáře

1
Flipper
18 únor 2014, 09:55

Kniha je vedena stejným stylem jako Hustej nářez. Takže mě to nezklamalo.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce