Slavoj Písek: JavaScript efektivní nástroj oživení WWW stránek

Webové stránky na Internetu se dělí na dvě základní kategorie – statické (neměnné) a dynamické, které jsou podstatně více interaktivnější. Pokud ty vaše stránky patří do první skupiny a rádi byste je přemístili do skupiny druhé, ale netušíte jak na to, nezoufejte a začtěte se do této publikace určené k oživení HTML stránek.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Kniha si klade za cíl naučit méně programátorsky zdatné čtenáře obohatit své statické stránky JavaScriptem. Počítá tedy s tím, že uživatel umí pracovat s počítačem, operačním systémem, práce s myší mu nečiní žádné problémy, jakž-takž ovládá alespoň základy HTML (pro jistotu před použitím složitějšího HTML tagu jej popíše a vysvětlí v malém okénku), ale vlastnímu programování rozumět moc nemusí.

Součástí publikace sice není doprovodné CD s ukázkami (kterými je text knihy poměrně hustě proložen), ale jak už je to v poslední době zvykem, všechny uváděné příklady naleznete na webových stránkách autora, kde si tyto skripty můžete prohlédnout přímo v akci.

Co mě moc nepotěšilo, je zaměření knihy na jeden prohlížeč (MSIE). Tedy ne že by příklady v ní uvedené nešly na jiném prohlížeči spustit (některé se v Netscape Navigatorovi chovaly trochu jinak, než bych očekával), ale nenašel jsem v ní žádnou větší zmínku o problémech (a hlavně o řešení) nekompatibility dvou hlavních webových prohlížečů (MSIE a Netscape).

Ačkoliv kniha ve svém výkladu obsahuje několik drobných nepřesností, můžu ji vřele doporučit každému, kdo se chce naučit základy JavaScriptu. Zkušenější programátoři si z této knihy nejspíše nic neodnesou. Mile mě překvapila závěrečná kapitola pojednávající o programu Microsoft Script Debuggeru, který slouží k ladění skriptů na platformě Windows (v žádné jiné publikaci, se kterou jsem se dosud setkal, jsem o tomto ladícím nástroji nenašel ani zmínku).

Hodnocení: 7/10

Grada 2001, 232 stran, 197 Kč, ISBN: 80–247–0014-X

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce