Adobe Creative Suite 3

Adobe Creative Suite 3Adobe po spojení s Macromedií konečně sloučila balíky aplikací obou výrobců do jednoho společného, který by měl obsahovat vše, co webdesignér ke své práci potřebuje. Posuďte sami dle obsahu balíku „Adobe Creative Suite 3 Web Premium“, jehož beta verze je předmětem následujícího člán­ku

ilustrator.cz web o Adobe Illustratoru a vektorové grafice Na adrese ilustrator.cz jsem spustil nový web o Adobe Illustrátoru a tvorbě vektorové grafiky (včetně diskuzního fóra), který pravidelně zásobuji novými tutoriály, tipy, triky a odkazy na zajímavé zdroje, které by se vám při práci mohly hodit.
 • Adobe Acrobat 8.0 Professional
 • Adobe Bridge CS3
 • Adobe Contribute CS3
 • Adobe Dreamweaver CS3
 • Adobe Fireworks CS3
 • Adobe Flash CS3
 • Adobe Illustrator CS3
 • Adobe Photoshop CS3
 • Adobe Version Cue CS3 Server

Jak se zdá, aplikace GoLive a ImageReady byly nahrazeny jejich protějšky z dílny Macromedie – Dreamweaver a Fireworks. A teď již vzhůru do průzkumu novinek.

Nové pracovní prostředí

Všechny aplikace z balíku již začínají – alespoň na první pohled – působit jakožto sourozenci, nebo chcete-li jakožto výtvory jedné jediné firmy. Hlavním důvodem tohoto pocitu je přepracované pracovní prostředí, které je ve všech aplikacích stejné. Tím myslím zejména nový moderní vzhled pracovní plochy a shodná práce s paletami.

Základní paleta s nástroji byla ve svém výchozím stavu zúžena na jeden sloupec a je přilepená k levému okraji okna aplikace (samozřejmě lze snadno roztáhnout zpět na sloupce dva a odlepit). Všechny palety lze společně sdružovat do skupin, přilepovat k okrajům okna a minimalizovat do ikon – palety v daném bloku se zavřou a místo každé z nich je jen malá ikonka – takže například místo velké palety „Vrstvy“ je ikonka zobrazující dvě vrstvy a pokud na ni kliknete rozbalí se pouze tato jedna paleta. O tom, jak je to šikovné při práci rozhodne až čas strávený na skutečném projektu. Ve skutečnosti ale ne všechny aplikace dostaly tento nový slušivý kabátek – Dreamwever a Fireworks vypadají stejně jako v poslední verzi a Bridge má úplně jiný (ještě modernější) design.

Sjednoceny byly také ikony jednotlivých programů – jsou velmi jednoduché, obsahují pouze dvě písmena z názvu na čtverci s barevným přechodem (ale o tom se už vědělo dávno – pěkný přehled je například na wikipédii). Pracujete-li ve více aplikacích od Adobe/Macromedie určitě jste se těšili na nějaké sjednocené ovládání, nebo alespoň na společné klávesové zkratky. V tom případě vás budu muset asi zklamat, žádný výraznější posun jsem v této oblasti nezaznamenal.

Jelikož beta verze některých programů již byly zrecenzovány v předchozích číslech časopisu CLICK! (Photoshop CS3 – 3/2007, Acrobat CS3 – 2/2007) a jiné určitě ještě budou, zaměřím se hlavně na aplikace orientované na tvorbu webu a na nástroje, které jsou společné pro celé studio.

Flash

Asi tou nejsamozřejmější novinkou ve Flashi je způsob vkládání flashe do HTML stránek. Proč nejsamozřejmější? Protože před nějakou dobou Microsoft prohrál spor s firmou EOLAS ohledně vkládání ActiveX objektů do stránek a musel změnit chování prohlížeče. Takže od té doby bylo nutné na flash vložený do stránek kliknout a teprve pak přijímal vstupy od uživatele (z klávesnice a myši). Jediným možným řešením bylo pozměnit způsob vkládání flashe do stránky. Nyní již můžete opět používat výstup přímo z programu Flash CS3 bez dalších úprav.

Flash CS3 - Ukázka nového prostředí

Flash CS3 – Ukázka nového prostředí

Výbornou vychytávkou nové verze je přenášení parametrů motion tween animace z jedné vrstvy na druhou. Animace nemusí být jen jedna, může jich být ve vrstvě i více. To, které parametry se mají použít závisí na vás – můžete si je v dialogu vybrat. S tím souvisí i další možnost: Kopírování motion tween animací do ActionScriptu 3.

S integrací dalších Adobe aplikací přichází propojení s Adobe Bridge a Version Cue a také přímá podpora zdrojových souborů z Photoshopu (.psd) a Illustratoru (.ai). Zlepšena byla také kvalita QuickTime video výstupu. O nástroji pro testování (nejen) flashe na mobilních zařízeních bude řeč dále. A konečně nový Flash s sebou přináší také nový ActionScript 3.0.

Device Central - prostředí pro testování flashe na mobilních zařízeních

Device Central – prostředí pro testování flashe na mobilních zařízeních

V nápovědě jsem narazil na spousty odkazů na videotutoriály na stránkách Adobe, bohužel v době testování mi všechny tyto linky vracely „Page not found“ error. Doufám, že se jednalo o nedostatek, který bude v ostré verzi opraven.

Dreamweaver

Jak již jsem se zmínil na začátku, Dreamweaver je jedna z mála aplikací, u které zůstal zachován design předchozí verze. Ale nebojte se, ač se její vzhled nezměnil, několik novinek přece jen obsahuje.

Na první narazíte hned při vytváření nové stránky, neboť pokud si vyberete klasickou HTML stránku, můžete zvolit její rozložení. K dispozici je více než 30 CSS layoutů – jedno, dvou i třísloupcové, natahovací, založené na procentech, em jednotkách i pixelech – určitě si vyberete. Vylepšená byla také možnost přesunu stylů z jednoho dokumentu do druhého.

Dreamweaver - Široké spektrum CSS layoutů pro vaši novou stránku

Dreamweaver – Široké spektrum CSS layoutů pro vaši novou stránku

Zcela nové jsou Spry Widgets (volně by se to dalo přeložit jako „svižné věcičky“), které obohatí a hlavně oživí vaše webové prezentace. Widget se skládá ze tří částí – HTML konstrukce, JavaScriptu, který zajišťuje funkcionalitu a CSS stylu, díky kterému můžete změnit jeho vzhled. Na výběr jsou například komponenty na kontrolu dat ve formulářích, navigace, rozbalovací panely a další.

Další „svižnou novinkou“ jsou Spry Effects, které je možno aplikovat na různé prvky stránky. Způsobí například jejich postupné zmizení/zobrazení, blikání, změnu velikosti, vysvícení, roztřesení a další.

Poslední „svižností“ je integrace AJAXu, díky které můžete na stejném principu snadno přidávat AJAXové miniaplikace do svých stránek.

Zajímavé je také propojení s PhotoShopem – v návrhu designu ve Photoshopu si zkopírujete jeho část do schránky, v Dreamweavru vložíte kam chcete a pouze specifikujete formát, kompresi, popisek a výsledné umístění obrázku ve struktuře adresářů. Přičemž zároveň zůstává zachováno propojení s PSD souborem, takže v budoucnu můžete obrázek dále editovat bez ztráty kvality výsledku.

Funkcí, kterou velmi ocení CSS kodéři, je kontrola kompatibility prohlížečů – nástroj projde stránku a její styly a vypíše, co by mohlo dělat neplechu v různých prohlížečích kvůli rozdílné interpretaci kaskádových stylů. Nečekejte žádnou vysokou inteligenci, neboť program pořádně nepozná, zda je chyba opravená nebo ne (ale pořád lepší když zbytečně varuje než když zamlčí důležité chyby). Chybové hlášky jsou propojeny na řešení uváděná na stránkách Adobe – Adobe CSS Advisor.

Dreamweaver - Výsledek kontroly kompatibility prohlížečů – ukazuje možné výskyty chyb CSS a odkazy na jejich řešení

Dreamweaver – Výsledek kontroly kompatibility prohlížečů – ukazuje možné výskyty chyb CSS a odkazy na jejich řešení

Fireworks

Fireworks se začal zaměřovat více na navrhování schémat, rozhraní a prototypů. Umožňuje vytvářet vícestránkové dokumenty propojené odkazy a ty poté exportovat ve formátu pro Adobe Flex. Přibyla podpora formátů Photoshopu a Illustratoru a stejně tak spolupráce s Dreamweavrem a Flashem. Stejně jako ve Flashi přibyla možnost inteligentní změny velikosti objektů – „9-slice scaling“. Což spočívá v tom, že pomocí dvou vodorovných a dvou svislých linek určíte oblasti objektu, které jsou natahovací a které jsou fixní. Tím se například nebudou deformovat zaoblené rohy, ale zůstanou stejné u malé i zvětšené instance objektu.

Bridge

Jedním z propojovacích mostů celého balíku je přepracovaný Adobe Bridge – od svého prvního uvedení v sestavě CS2 doznal značných změn. Na první pohled nejpatrnější a nejočividnější je vzhled – jeho prostředí je laděno do elegantní tmavě šedé barvy. Na druhý pohled to bude rychlost a nové funkce. Mezi ně patří několik módů zobrazování / rozvržení pracovní plochy, lupa, filtrování souborů nebo sdružování souborů do balíčků.

Adobe Bridge a jeho temný moderní vzhled. Vlevo dole filtry, fotky jablek jsou uspořádány do skupiny, v náhledu je vidět i lupa.

Adobe Bridge a jeho temný moderní vzhled. Vlevo dole filtry, fotky jablek jsou uspořádány do skupiny, v náhledu je vidět i lupa

Filtrovat zobrazované soubory lze podle mnoha kritérií – dle popisků, hodnocení, typu souboru (gif, png, ai, raw, zip, …), data pořízení, změny, klíčových slov, poměru stran obrázku, orientace, hodnoty ISO, atd. Další způsob, jak se dobře zorientovat v množství souborů je možnost slučovat je do skupin, které jsou v přehledech reprezentované pouze prvním souborem ze skupiny. Tyto balíčky je kdykoliv možné rozbalit, či úplně zrušit. Slouží jen a pouze ke zpřehlednění.

Device central

Je další společnou záležitostí (o které byla zmínka u Flashe), slouží k testování grafiky, webů, videa, animací a dalších projektů na mobilních zařízeních jako jsou PDA a mobily. Každé zařízení má vlastní profil, kde jsou specifikovány jeho parametry a možnosti (takže není problém přidávat další a další zařízení).

Závěr

V článku jsem nestihl řádně popsat všechny součásti vývojového balíku, natožpak všechny jejich novinky. Důvodem je zejména omezený prostor pro článek. Doufám, že v některém z příštích čísel se na jednotlivé aplikace v ostré verzi podíváme podrobněji. Nicméně je vidět, že Adobe nezahálí a dále pracuje na svých programech. Velmi pozitivní se mi (jakožto webdesignérovi) jeví propojování jednotlivých aplikací, podpora moderních technologií (například ajax, řešení problémů s CSS) a mobilních přístrojů.

Platforma: Microsoft Windows XP (SP2), Microsoft Windows Vista, Mac OS X (procesory PowerPC i Intel)

Kontakt: www.adobe.com

Komentáře

1
21 červen 2007, 10:50

Uvažuju mezi upgradem na Photoshop CS3 Extended a CS3 Design Premium Suite.. rozdíl dobrých 40k.. ale Flash už by to pomalu ale jistě chtělo..

 
2
21 červen 2007, 18:15

Umí již nový Dreamweaver zvýrazňovat závorky, které k sobě patří? Tato funkce mi u předchozích verzí chyběla.

 
3
22 červen 2007, 14:39

[2] Asi ti neřeknu žádnou novinu, ale jistým způsobem lze snadno hledat konec/uzavření tagu a to pomocí tlačítka „Select Parent Tag“. Pokud se jedná o závorky, tak tam zase tlačítko „Balance Braces“.

Možná jsem nepochopil otázku, možná je to jiné podle druhu práce, kterou děláš.

 
4
22 červen 2007, 17:27

[3] Předchozí verze také uměla dohledat konec závorek pomocí speciální funkce, přičemž většina ostatních editorů umí označování počáteční/koncové závorky automaticky – stačí pouze najet kurzorem na jednu z nich a člověk se ihned orientuje. Škoda, že toto nejspíš v nové verzi není naprogramováno.

 
5
22 červen 2007, 17:50

[2] Tak to už bohužel nevyzkouším, protože k recenzi jsem měl verzi, která už vypršela. Kdo má zájem, nechť si stáhne Dreamweaver z webu a vyzkouší.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce