Mé zážitky ze soutěže Mladý web Vysočiny

Mladý web vysočinyCo to je Mladý web Vysočiny? Soutěž mladých webdesignérů (žáků základních a středních škol) z Vysočiny o nejlepší web. Proč o tom píšu? Hlavně proto, že jsem měl tu čest být jedním z porotců a pak také aby se příště soutěže zůčastnilo více školáků.

Letošní ročník soutěže již proběhl a byl minulý týden ukončen vyhlášením vítězů – podrobnosti naleznete na webových stránkách soutěže – www.mlady-web.cz.

Jelikož to pro mě byla premiéra v porotcovském křesle, rád se podělím se svými zážitky a postřehy:

 • zjistil jsem, že ač přihlášených projektů nebylo mnoho (34), bylo jejich hodnocení (pakliže k němu přistupujete zodpovědně) časově i nervově náročné.
 • překvapila mě kvalita, tedy spíše nekvalita přihlášených webů – rozhodně jsem čekal weby na trochu vyšší úrovni. Možná je to tím, že soutěž nebyla moc propagována (vždyť přihlášených projektů také nebylo mnoho) a nebo možná mají školáci jiné starosti než tvorbu webů.
 • čeština – množství hrubek a překlepů v textech přímo bYlo do očí
 • „krádeže/výpujčky“ – hodně často se stávalo, že web obsahoval pouze „vypůjčené“ obrázky, texty, skripty. Pravidelně nebyly uváděny zdroje, odkud materiály pocházejí
 • těšil jsem se na hodnocení kvality kódu, ale pořadí už samo o sobě vykrystalizovalo již po letmém shlédnutí (i tak jsem pečlivě prostudoval kód každého webu, přece jen je dobré znát svou budoucí konkurenci). Zarazilo mě, jak moc začátečníci v dnešní době používají rámy a zastaralé html značky (že by vliv zastaralých knih?)
 • překvapilo mě také kolik webotvůrců věnuje svůj čas a energii na programování vlastních blogovacích systémů
 • dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací (a to rozhodně nemyslím ironicky):
  • Při komplikovaném porodu byli Sylvesterovi Stallonovi přerušeny nervové vlákna v jeho levé tváři od porodních kleští. Ochrnutá levá tvář měla za následek pozdější špatnou mluvu (http://stallo­neland.alpaka­.cz/lifestory­.php?…)
  • Při výběru potkaního samce lze specifikovat velmi mnoho jeho vlastností: „Sháním samce ke krytí, barva lila nebo lila aguti, uši dumbo, srst standard, rex nebo velveeten, znaky solid, berkshire, blazed, spotted“ – a já myslel, že jsou všichni potkani stejní (http://whisper-rat.xf.cz/)
 • Ale jiné informace jsem se nedozvěděl – ví někdo co (nebo spíše kdo) to je NOOB? Asi už jsem vážně starej. Snad mi to Franta časem vysvětlí.

Pořadí webů, jak to vidím já

Kategorie starších žáků

 1. http://www.kop­cem.net
 2. http://www.gym­zr.cz
 3. http://chovatel­skastanice.cz
 4. http://alpha007­.wz.cz
 5. http://josef-prusa.eu
 6. http://www.no­ob.cz
 7. http://www.czech-sudoku.com
 8. http://www.tjhnev­kovice.wz.cz
 9. http://antisprti­.satera.cz
 10. http://stallo­neland.alpaka­.cz
 11. http://www.foto-fidler.com
 12. http://www.gym­plteam.wz.cz
 13. http://www.tl­.ic.cz
 14. http://www.fm2007­.wz.cz
 15. http://vampola­.ic.cz
 16. http://videokli­py.patasovo.net
 17. http://www.kvin­tazr.ic.cz

Kategorie mladších žáků

 1. http://ihy.in­ternet-explorer.cz
 2. http://www.ca­llofduty.tym.cz
 3. http://sluzat­ky.unas.cz
 4. http://www.xcom­p.ic.cz
 5. http://whisper-rat.xf.cz
 6. http://www.web­designers.tym­.cz
 7. http://www.cs-ko.tym.cz
 8. http://www.pe­nizze.xf.cz
 9. http://www.jir­kys14.hustej.net
 10. http://www.mar­sgame.ic.cz
 11. http://www.lu­kasmarek.wz.cz
 12. http://www.ma­rior.wz.cz
 13. http://www.to­rrenty.unas.cz
 14. http://gruv-offspring.xf.cz
 15. http://www.jaz­zandblues.estran­ky.cz
 16. http://www.sto­prokocka.estran­ky.cz

Komentáře

1
bjeta
28 květen 2007, 09:55
 
2
28 květen 2007, 10:47

Propagace zas tak špatná nebyla – tisk, internet, knihovny, školy, jen se bohužel nezapojila rádia, ale to příště bude lepší. Ono je otázkou kolik na Vysočině reálně je žáků kteří dělají weby, řekl bych že zas tolik ne (dokonce mi jeden učitel říkal že pochybuje, že se mi přihlásí víc než dvacet lidí).

Na ty rámy, staré tagy a podobné věci mám takovou teorii – a to že většina lidí než se někam dostane si musí sama osobně „projít“ celým vývojem webdesign od rámů a animací, přes javascripty a flash až k současným moderním technikám.

Vlastním blogovacím systémům bych se tolik nedivil – člověk se musí na něčem naučit programovat a tohle se přímo nabízí (ostatně lepší než když se to bude učit až na webu klienta;)).

 
3
28 květen 2007, 10:57

No pokud nevis co je n00b tak jsi n00b :)

 
4
28 květen 2007, 14:41
 
5
28 květen 2007, 16:44

Vlastní blogovací systémy? Vím o dvou, já a kopcem.net. Taky tam jsou asi dvě možná tři skryté RS2.

Svůj systém mám v OOP PHP5 a PGSQL, nevím, je mi 17 a nepříjde mi to zase tak složité ;)

 
6
28 květen 2007, 16:49

[5] Nemyslel jsem tím, že by to bylo něco složitého, jen jsem se podivoval nad tím, že lidé programují něco, co tu už bylo hodněkrát naprogramováno, je volně dostupné a umí to X-krát více funkcí…

Ale na druhou stranu je fakt, že něčím se začít musí, tak proč ne vlastním blogovacím systémem.

 
7
28 květen 2007, 16:52

[1], [3], [4] – Jasně vyhledat bych si to mohl, ale když už někdo si dá tu práci a udělá web o Noobech, tak bych předpokládal, že tam někde vysvětlí, co to noob vlastně je. Bylo to takové malé rýpnutí.

 
8
28 květen 2007, 17:07

[6] Proč? Mě osobně by bylo blbé tam jít s redakčním systémem který jsem nedělal sám a už vůbec s cizím designem. Nehledě na to že když svůj systém nasazuji někde jinde tak ho znám do posledního řádku. A třeba nebyl problém ho za hodinu předělat na http://vysocina-blog.cz

Jen se ještě chci zeptat, nějaká konkrétní kritika k mému webu? Byl bych za ní moc rád, protože nám Michl Kandr nic neřekl.

Zajímavé taky je, že tebe Michal nekáral ,že jsi zveřejnil pořadí? Mě ano: http://josef-prusa.eu/…ny-2007.html

 
9
28 květen 2007, 17:20

Josef Průša: Konkrétní kritiku ti rád sdělím pokud mě o ni požádáš e-mailem, stejně tak jako to učinilo několik jiných, kteří o ni měli zájem a kterým jsem ji pak rád sdělil. To co Petr zveřejnil je jeho pořadí ne celkové. Důvody které mě vedli k nezveřejnění celkového pořadí na webu soutěže jsem napsal, pokud je chápeš nebo se ti zdají být nedostatečné, je to tvůj názor na který máš svaté právo.

 
10
28 květen 2007, 17:26

[8] jasně, pokud někdo přijde s cizím blogovacím systémem, cizí šablonou a kradeným obsahem, tak samozřejmě obsadí poslední příčku.

Ale dovedu si představit, že pokud by použil cizí systém a šablonu a naplnil to vlastním hodně kvalitním obsahem tak poslední rozhodně nebude, neboť i obsah je kritérium popisující kvalitu webu.

Zveřejnění pořadí – nikdo mi nic nezakazoval, k ničemu jsem se nezavazoval, takže nevidím důvod ho neuvést.

Připomínky zašlu večer emailem.

 
11
28 květen 2007, 19:43

[10] A nepatřilo by to pak spíš do literární soutěže?

 
12
28 květen 2007, 20:48

[11] Ne :) U webů jde hlavně o informace, to jak jsou tyto informace naservírovány / nastylizovány je sice důležité ale obsah je většinou ten hlavní důvod, proč se lidé stále vrací.

 
13
17 srpen 2007, 00:04

No tak já Vám řeknu, že existuje minimálně 30 různých barev potkanů + kolem minimálně 15 různých znaků (varianty rozložení býlých znaků) pak variety srsti, těch je taky dost, potkan může být holý s pankáčem na hlavě, může být celý kudrnatý, holý atd. může mít normální ocas nebo může být manx bez ocasu, může mít obě oči stejně barevné nebo může být odd-eye s jedním okem třeba černým a s druhým červeným, může mít normální uši nebo může být dumbo že bude mít uši jak slon… to byste něco viděl :D Každej úplně jinej… PS: lila potkan je fialovej a lila aguti je fialovej a na každém chlupu má černé proužky ;)

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce