Pomozte vyčistit vzduch v restauracích!

Pomozte vyčistit vzduch v restauracích!Petice na tomto blogu moc nepropaguji, ale dovolte mi udělat vyjímku a upozornit na petici STOP KOUŘENÍ. Proč? Protože už mě nebaví hledat na oběd restauraci, kde se nekouří, mačkat se v nekuřáckém voze, když kuřák skoro zeje prázdnotou a smrdět jako tchoř jen proto, že někdo vedle mě je závislej.

Mnoho podniků v okolí mé práce sice nabízí nekuřáckou část, ale ta většinou plynule přechází v část kuřáckou a to vás – nezlobte se na mě – od kouře opravdu nezachrání. To je jako by byl plavecký bazén rozdělen na dvě části – v jedné by se smělo čůrat a v té druhé nikoliv.

Pár zajímavých informací z webu www.stopkoure­ni.cz:

 • V roce 2005 se spotřebovalo v průměru na jednoho obyvatele ČR 2275 cigaret
 • V důsledku kouření umírá v ČR 18 tisíc lidí ročně
 • Cigarety každý den připraví o život 50 Čechů, tedy jako by denně ztroskotalo malé dopravní letadlo
 • Neexistuje účinné odvětrávání místností, kde se kouří – rychlost proudění vzduchu v takové místnosti by musela dosahovat síly orkánu (cca 120 km/hod)
 • Na pasivní kouření zemře v Česku ročně až 2000 lidí
 • Tabák usmrtil ve 20. století 100 milionů lidí, v 21. století jich bude miliarda.
 • Během roku, co v Itálii platí zákaz kouření v restauracích, se snížil počet infarktů myokardu o 11 procent u pacientů pod 60 let

Dosti slov, přejděme k činům!

Pokud se současným stavem chcete něco dělat podpořte svým podpisem petici STOP KOUŘENÍ NA VEŘEJNÝCH MÍSTECH

Související články

Komentáře

1
28 březen 2007, 19:28

Jo jo, díky za propagaci, už jsem taky podepsal.

 
2
28 březen 2007, 19:31

Velká čísla lidi moc nedojímají. Osmnáct tisíc mrtvých? Co to je? To slyší ve zprávách denně. Zkus ale napsat 50 lidí denně, nebo 2 lidi každou hodinu. To už je zajímavé…

 
3
Mathias Kodlodot
28 březen 2007, 21:21

Většina hospod / restaurací má cedulku od 11–14 nekouřit, tj. ak jediné co mě napadá, když to čtu..

A jinak, čím víc regulací típ líp, nosit by se měly jen uniformy a ať žije Paroubek, co?

 
4
28 březen 2007, 23:56

[3] Cedulka? Ale tady se nebavíme o cedulce! Cedulka je veskrze na dvě veci :( A většina hospod? Nevím nevím, řekl bych, že menšina.

Nezlobte se na mě, ale v tomto opravdu nevidím souvislost: regulace kouření v restauracích – Paroubek – uniformy…

Představte si, že by byl legální prodej Heroinu, ve většině restaurací byste si mohl šlehnout svou dávku, použité jehly by se všude povalovaly a když se na nějakou napíchnete, váš problém. Třeba něco chytnete a nepřežijete, koho to zajímá? Vždyť by to bylo úplně normální a ve většině restaurací by byla cedulka, že jehly patří do koše.

Já vím trochu DOST přeháním, ale přečtěte si pár informací o kouření a pár spojitostí najedte.

 
5
Mathias Kodlodot
29 březen 2007, 04:23

V podstatě mi jde hlavně o tu regulaci, o snahu regulovat vše a za každou cenu, mít na vše bumážku, abych věděl co je správné a co ne. Přestat používat selský rozum. Nejlépe to co bych chtěl napsat vystihuje tenhle chlapík http://www.klau­s.cz/…p/clanek­.asp?… a tím myslím především odstavec 4.

Také nerad obědvám v zakouřené restauraci, petici jsem samozřejmě četl ale z výše uvedených důvodů se nepřipojím. A ještě řečnická otázka, proč má americká ústava jen 7 článků a naše 113?

 
6
29 březen 2007, 20:37

[3], [5] A proč má tzv. Evropská ústava 300 nesmyslných stran?

Cedulky v restauracích? Cedulka na zastávkách MHD? K čemu tam jsou? K smíchu, ve většině restaurací hulí i v době oběda… zkuste najít nějakou zastávku MHD či vlaku, kde se nekouří a kde není hromada nedopalků. At si každý hulí doma (a tam si i na to hulení chcípne), a neotravuje s hulením a s tím, že smrdí jako tchoř, ostatní na veřejnosti.

Srovnávat to, že vzduch by měl být na veřejnosti čistý, zástávky bez nedopalků s „hvězdným“ Paroubkem je poněkud úchylné.

 
7
29 březen 2007, 20:52

Mě to taky nejde do hlavy, napsal sem před nedavnem také mírně přehnaný článek ( http://www.pa­velrichter.net/xblog/?… ), komentáře také stojí za přečtení.

Slušný kuřák není, alespoň vůči sobě je neslušný. Pokud je skoro slušný, kouří tak, aby ho nikdo necítil, alespoň.

 
8
30 březen 2007, 09:28

Také bych to zakázal, ale proč si to již dávno hospody neregulují sami? Nejčastější nářek, že by tam nikdo nechodil je absolutní nesmysl. U nás se otevírala nová hospoda a všichni si mysleli, že do půl roku zkrachuje. Je na špatném místě, konkurence je obrovská atd. Hospoda však šla úplně jiným směrem, zakázala kouření v hospodě a dnes je to jedna z nejoblíbenějších restaurací, kde se musí většinou provádět rezervace.

 
9
30 březen 2007, 22:38

Připojuji se k petici a kdekoliv uvidím podobnou diskuzi, tak se přidám k zákazu kouření v restauracích. Proč? Protože mi vadí ten smrad a protože mi ještě víc vadí, jak potom smrdím. Ten oděv bych pak nejraději nechal na ulici, abych to doma nemusel čichat… Protože je hodně lidí, kterým to vadí, proto by v restauracích mělo být zakázané kouřit.

 
10
Cybe
12 duben 2007, 22:47

Holt vy nekuraci se nevyplacite, budte doma, nebo lezte tam, kde vas neprudi. Ja taky nesnasim disko, cernou muziku a milion dalsich veci. A treba mi vadite zrovna vy, ze nepouzivate deodoranty…

 
11
13 duben 2007, 11:15

[10] Podle statistik, je kuřáků v české populaci 25 procent, takže což kdybyste byli doma a nebo případně zalezi tam kde vás nekuřáci neprudí VY??

Nekuřáci že se nevyplácí? Kde jste na to přišel? Máte nějaké informace o tom, kolik stojí lečení rakoviny? Rakovina je docela vleklá nemoc (opravdu vám to nezávidím…)

 
12
19 duben 2007, 21:35

Taky jsem to podepsal a jednoznacne se s tim ztotoznuji! Kuraci jsou bezohledna sebranka ktera slusnym lidem jen zneprijemnuje zivot. Bohuzel lobbing tabakovych firem je silny. Jedine reseni je zvednout spotrebni dan tak aby krabicka stala min. 1000 kc. Zakazy toho moc nevyresi, vzdy to budou obchazet.

 
13
5 květen 2007, 02:13

Normální je nekouřit. To, že mi někdo nekouří pod nos považuji za samozřejmost, stejně jako já lidem nekýchám do xichtu když jsem nastydlej.

Musí se stát něco zásadního aby se lidé v tomto směru chovali SLUŠNĚ A OHLEDUPLNĚ.

A típněte to sakra alespoň když to čtete :-)

 
14
Jarek
8 květen 2007, 00:00

Dík za výčet v úvodníku. Já mám problém spíše opačný. Jinak dík za vaše moudra, alespoň vím, že většina fašounů jsou nekuřáci.

 
15
8 květen 2007, 21:06

[14] Opačný problém? A to je jaký? Podělte se o něj s ostatními…

Mno nevím jestli byl Adolf kuřák, či nekuřák, ale spíše bych řekl, že kuřák. A měl docela štěstí, rakovině se vyhnul :)

 
16
2 červen 2007, 17:40

Mathias Kodlodot – Kazda regulace je svinstvo. Ale v tom pripade mi rekni jiny nastroj, jak se bezohlednosti kuraku branit? Na obed se myslim jeste nejake nekuracke misto sehnat da, ale sehnat vecer jakykoliv podnik je takrka vyloucene. Kdyz se podivate po restauraci, baru ci treba diskotece, tak kouri skoro vsichni. Pritom u nas kouri asi jedna tretina lidi – tedy tretina ma obsazeno prakticky 100 % podniku a dve tretiny nikam nechodi, nebot nemaji kam. Vam to neprijde nefer? O pripadech, kdy jsem na jidle s tehotnou kamoskou a vedle si klidne i pres upozorneni zapali nekolik lidi ani nemluvim. Vetsina kuraku se brani, ze oni takovi nejsou. Ale jak mi vysvetlite, ze i pres zakazy se vesele dal kouri na zastavkach a v restauraci se mi za cely zivot stalo pouze 2x, ze se me kurak zeptal, zda si muze zapalit? Naprosta vetsina si zapali bez ohledu na okoli. Takze kdyz to nejde po dobrem…

 
17
24 září 2007, 01:18

Nezlobte se na mě, ale to by časem mohla být petice proti tomu, abyste kvůli možnému požáru a ohrožení sousedů nekouřili ve vlastním bytě. Pokud nijak kouř nekoliduje s hygienou, tedy stravování v zakouřeném prostředí, popel v jídle, pak kouření v restauraci je jen na majiteli – jestli nám dá třeba volbu mezi nekuřáckým prostorem, nebo ne, nebo v době jídel kouření nepovolí. Je to omezování podnikatelské činnosti. Místo abyste Vy, bouřící se, v tom viděli příležitost, jak například vybudovat nekuřácké restaurace a podniky a třeba začít konkurovat, tak raději žvatláte a bouříte se. Je demokracie a Tebe ani mě nikdo do restaurace nenutí. Pokud mě by někdo buzeroval, dám si před podnik ceduli „Vstup na vlastní nebezpečí“…

Co třeba paradox nápisů na cigaretách, jak škodí zdraví atd, ale že by byly klasifikovány jako tvrdá droga ??? To ne, protože jde o peníze a velké ryby budou plavat a vozit se po menších. A lidé, kteří „žerou“ petice a bezhlavě uvažují se jen připojí, protože navíc si netroufnou.

Jsem nekuřák…

 
18
16 květen 2008, 17:29

Tak nejen, že bydlíme ve stejném domě (já hned v sousedním vchodě, okna na opačnou stranu), ale ještě se rozčilujeme nad stejnými věcmi. :) Kdysi jsem si taky na svém webu trochu vylila zlost v takovém „osobním“ článku – http://www.cz-milka.net/…oda-druheho/ Některé výše uvedené názory jsou dost ubohé, škoda… Přeji pěkný den bez kouření!

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce