NaviiON

<txp:image id=„32“ />

NaviiON je cyklopočítač vylepšený o mnoho zajímavých funkcí – výškoměr, teploměr, statistiky, historii, nastavení pro dvě různá kola a hlavně o možnost navigovat dle předem připravených tras. Ale vezměme to postupně.

Trocha teorie na úvod

Zmíněný navigační systém je postaven na systému Point-To-Point 3D navigace a tedy nevyužívá GPS (neumí ani zobrazovat mapy). Pro vlastní navigaci je nejprve nutné nahrát do přístroje předem připravenou (a tedy někým projetou a vytvořenou) trasu. Ty jsou k dispozici na Internetu (v době psaní článku je na portálu naviiONu k dispozici 440 tras, z toho 56 v České Republice, tedy žádná sláva).

Každá trasa obsahuje jednoznačný popis svého začátku, výchozí směr jízdy (čím přesnější, tím lepši – bohužel ne každý trasotvůrce se tím řídí a tak vznikají nepoužitelné trasy), dále posloupnost křižovatek s udáním jejich vzdáleností, tvarů a směru další jízdy a konečně naměřené údaje o nadmořské výšce. Díky těmto informacím je možné poměrně úspěšně navigovat v neznámém terénu bez pomoci map. Ovšem uvedený způsob má samozřejmě i své nevýhody – jakmile sjedete z cesty, budete mít značné problémy napojit se zpět na trasu (sice se v přístroji můžete vrátit na některý z předchozích kontrolních bodů, ale v praxi se vám to ne vždy podaří).

Praxe

Samotný přístroj není žádný drobek – měří 88×69 x 18 mm a bez baterií váží 98g. Ihned po rozbalení jsem ale zjistil, že mu chybí čidlo a objímka na řidítka. Odpověď výrobce na můj dotaz byla, že výrobek dodávají bez těchto komponent, neboť předpokládají, že kupující používá tachometr značky Sigma (to zrovna nebyl můj případ a také většina mých kolových přátel používá tachometry jiných značek), což je dle mého názoru hodně velká chyba.

image

Tělo obsahuje celkem 4 tlačítka (zjednodušeně řečeno: dvě pro pohyb v nabídkách, jedno pro potvrzení a jedno pro zrušení), slot pro paměťovou kartu Compact Flash (v dodávce „Pro“ je karta o kapacitě 32 MB) a vstup pro sériový kabel, který slouží na propojení s počítačem za účelem upgradu. Všechny vstupy na obvodu chrání před vodou a špínou tlustá ochranná guma. Přenos dat je prováděn přes zmíněnou kartu (nikoliv přes kabel) a její USB čtečku. Další příslušenství tvoří manuál v češtině, CD s ovladači a obslužným programem naviiSOFT a pouzdro na naviiON (podrobnosti viz. Obsah dodávky).

Displej přístroje je poměrně veliký (60×30 mm s rozlišením 128×64 bodů) a zabírá většinu jeho horní strany, ale bohužel není podsvícený, což značně omezuje v neosvětleném terénu. Ovládání je až na pár detailů intuitivní, jen skok do menu je trochu nešťastně řešený – stiskem obou tlačítek zároveň, což se ne vždy úspěšně povede (zvlášť při náročnější jízdě). Hlavní obrazovka ukazuje většinu veličin, které přístroj dokáže změřit – na první pohled to vypadá, jako by se výrobce chtěl pochlubit, co vše přístroj dokáže, výsledkem je ale úplně zbytečně zaplácaná a nepřehledná obrazovka. Tak třeba (podle mě zbytečné) teplotní informace zabírají asi třetinu místa! Jen pro úplnost – při normální jízdě ukazuje hlavní obrazovka následující údaje: aktuální rychlost, nadmořská výška, teplota, stav baterií, čas, minimální a maximální teplota, minimální a maximální nadmořská výška. K dispozici máte ještě druhý mód obrazovky, kde se zobrazuje výškový profil ujeté cesty.

Pokud chcete začít s jízdou (což je vlastně další mód), musíte ji odstartovat z menu, nebo delším stiskem čtvrtého tlačítka. Pak budete moci vidět ještě další údaje – celková ujetá vzdálenost, maximální a průměrná rychlost, čistý čas, počet zastávek, výškový rozdíl a nastoupaná výška.

Doteď to byly vcelku běžné funkce (až na nadmořskou výšku a teplotu), kterými disponují i ty nejlevnější cyklopočítače. Další mód již tak obvyklý není – porovnávání jízd. Použijete jej v případě, že často jezdíte po stejné trase a rádi byste viděli srovnání – jestli se zlepšujete, zhoršujete a o kolik. Stačí, když si jízdu uložíte do přístroje (přesněji na CompactFlash paměť), při startu zapnete srovnávací režim a vybere uloženou trasu. Na displeji pak uvidíte rozdíl rychlostí, mezičasu, výškový profil celé trasy a další. Ovšem to ještě není vše, tím nejdůležitějším je tvorba vlastních tras a také průjezd vlastních či cizích tras, tedy navigace podle přístroje.

Tvorba trasy

Jak již bylo řečeno v úvodu, naviiON nepoužívá GPS, ale vlastní systém. Při tvorbě trasy proto musíte pečlivě zaznamenat startovní bod (to provedete až doma v programu naviiSOFT) a každou projetou křižovatku. Musíte tedy na každé křižovatce zastavit a „naťukat“ do přístroje její tvar a směr odjezdu na digramu, který vypadá jako hodiny, přičemž vy vždy přijedete odspodu, tedy z šesté hodiny. Další atributy, které můžete uložit, jsou: povrch právě projetého úseku, jeho fyzická a technická náročnost. Přístroj umožňuje také pořizování hlasových nahrávek, a tak si lze zaznamenat různé poznámky a později je přehrát (v přístroji je jak mikrofon, tak i reproduktor). Proto existuje také pohodlnější způsob ukládání křižovatek (třeba i za jízdy) – hlasovým záznamem. Kromě křižovatek můžete zadávat i zajímavé body (výhledy, památky, hospody), na které při jízdě narazíte.

Editace trasy v NaviiSOFTuDruhým krokem výroby trasy je zpracování na počítači programem naviiSOFT, kde je nutné zadat název, přesný popis začátku a u každé křižovatky či významného bodu přepsat zvukový záznam na text a doplnit další informace. Teprve poté je trasa plně připravena pro další používání – navigaci či pro vystavení na Internet.

image

Většinu tras si stáhnete z internetového portálu naviiONu, kde se ale předtím musíte zaregistrovat a zadat číslo vašeho přístroje, jinak bude většina stažených tras nepoužitelná. Do přístroje ji přemístíte za pomoci CF paměti. Při vlastní navigaci musíte najet na v trase uvedené startovní místo, v přístroji zvolit průjezd trasy a vybrat příslušnou trasu ze seznamu (v paměti se jich samozřejmě může nacházet více – záleží jen na kapacitě).

V navigačním módu budete mít k dispozici hned 4 různé typy zobrazení. První obsahuje běžné údaje (viz normální mód), druhá představuje výškový profil celé trasy, třetí je podobná předchozí s tím rozdílem, že zobrazuje zvětšený aktuálně projížděný úsek mezi křižovatkami. Konečně poslední zobrazení je zcela odlišné od ostatních a obsahuje hlavně informace o následující křižovatce: vzdálenost k nejbližšímu zajímavému bodu, k následující křižovatce, výškový rozdíl mezi aktuální polohou a křižovatkou, její tvar, textový popis, informace o dalším úseku atd. Právě do tohoto zobrazovacího módu se přístroj přepne asi 100 metrů před křižovatkou a při jejím dosažení je nutné potvrdit průjezd zmáčknutím posledního tlačítka.

Pokud chcete opustit trasu, je nutné vypnout navigaci a po ukončení se napojit ve stejném místě a navigaci opět zapnout, případně (pokud trasu znáte) se můžete napojit na některé následující či předchozí křižovatce a změnit svou pozici v přístroji. Sjedete-li nechtěně z trasy (zabloudíte), musíte se vrátit na poslední správnou křižovatku a začít znovu. Ovšem v praxi to může být poměrně komplikované – hodně záleží na popisech křižovatek (čím jsou konkrétnější, tím lépe). Navíc pokud po projetí křižovatky přestane odpovídat výškový profil trasy, začne přístroj pípat a je-li rozdíl moc velký, zobrazí informaci na displeji a vy jste tak včas informováni o špatném odbočení a můžete se tak vrátit na předchozí správný kontrolní bod.

Závěr

Odmyslíme-li si cenu a drobné nedostatky výbavy, je naviiON zajímavý přístroj pro bezmapovou navigaci. Jeho síla a zároveň slabina je v množství a kvalitě dostupných tras (síla spočívá v možnosti tvorby vlastních tras a v jejich snadné dostupnosti na webu, slabina v jejich současném malém počtu). Jakmile se totiž v uložené trase nachází jedno slabé místo se špatně (či neúplně) vyznačenou křižovatkou, jste ztraceni a slepí – nemůžete se na trasu napojit o pár kilometrů dále, jak by jste to provedli s mapou či GPS. Stejně tak je vám přístroj téměř k ničemu pokud nemáte k dispozici trasy pro váš region.

Obsah dodávky

verze Basic: přístroj, manuál, CD-ROM s programem naviiSOFT verze Pro obsahuje navíc: paměťová karta CompactFlash (32MB), čtečku karet s rozhraním USB, držák na kolo, NiMH 750 mAh, dobíječku baterií, sériový kabel a přepravní pouzdro pro naviiON

Plusy

 • dostupnost tras, možnost tvořit vlastní

Mínusy

 • nepodsvícený a nepřehledný displej
 • cena
 • obsah dodávky (chybí některé důležité komponenty)
 • nedostatek tras

Závěr

NaviiON je cyklopočítač vylepšený o mnoho zajímavých funkcí s možností navigovat bez mapy po předem uložené trase.

Technická specifikace:

 • Rozměry: 88×69 x 18 mm (vč. 4mm ochranné gumy)
 • Váha: 98g (bez baterií)
 • Napájení: 2 x AAA (nabíjecí NiCd, NiMH nebo alkalické)
 • Životnost baterií: > 150 h (bez použití CF), 20–100 h (s CF)
 • Displej: 128×64 bodů, nepodsvícený
 • Externí konektor IN/OUT: 2,5” stereo jack
 • Systém uchycení na kolo: SIGMA
 • Audio: vestavěný mikrofon a reproduktor, formát WAV (16 kHz, 8bit, mono)
 • Interval záznamu: 2s, 5s, 15s
 • Vnitřní paměť: 16kB, max. počet jízd v paměti: 240
 • Vnější paměť: Compact Flash typ I, 4MB – 1GB
 • Výškové čidlo: přesnost 1m, rozsah: –500 až 8000m

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce